Skocz do zawartości

TC-12i


witek1965

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

 

Od kilku dni jestem posiadaczem maszynki do mielenia mięska TC-12I zakupioną w centrum gastronomicznym Szron, za pośrednictwem znanego portalu aukcyjnego.

 

Postaram sie ją opisać, dodając to czego nie znajdziecie w instrukcji obsługi.

Dlaczego właśnie ta ?

Przemierzałem sie do Ma-Ga TC-12, ale względy finansowe przeważyły. Miała pochlebne opinie i jest w posiadaniu forumowicza, a opinia forumowicza jest bardzo cenna.

Ponadto mimo swojej masy jest dość zgrabna.

Była również brana pod uwagę Royal Catering RCFW 140-850ECO, trochę tańszej i z mega gwarancją konsumencką aż 36 miesięcy, ale gdzieś przeczytałem kiepska opinię zarówno o maszynie, jak i sprzedawcy i się zraziłem, natomiast nie znalazłem pochlebnych opinii, np. tu na forum.

 

No, ale do rzeczy.

 

Oto ona w całej okazałości 8d0e3d776a9d7754med.jpg

 

310e102fbf61cccbmed.jpg

 

na zdjęciu powyżej widzimy korpus urządzenia. W nim znajduje się silnik oraz przekładnia i instalacja elektryczna.

3-pozycyjny przełącznik trochę wprowadza w błąd.

Pozycja 0 to wiadoma maszyna jest wyłączona

Pozycja 1 to włączenie urządzenia, oś silnika kręci się z prędkością 190 obr/min

Pozycja 2. to nie jest revers, ani wolniejsze, czy szybsze obroty. Spełnia dokładnie tą sama role co pozycja nr 1.

A w pierwszej chwili miałem nadzieję, że to II - bieg.

 

ac3f09ad29c913bamed.jpg

 

widok korpusu z góry. ten czerwony korek wkręcony jest na czas transportu i zapobiega wylaniu się oleju przekładniowego. Po rozpakowaniu należy go wykręcić dołączonym, badziewiastym kluczem płaskim i wymienić na korek stalowy, który jest jednocześnie odpowietrznikiem. Informacja ta jest zawarta zarówno w instrukcji jak i na obuwie w postaci naklejki. Komunikat w j. angielskim

 

f1590ed84ea9f9afmed.jpg

 

widok od przodu urządzenia.

 

18353df230f92027med.jpg

 

Proszę zwrócić uwagę na potężną oś ( kwadrat 18/18mm)

 

d924cf530f5c5889med.jpg

 

poszczególne elementy korpusu tnącego sa wykonane ze stali nierdzewnej. W wyposażeniu standardowym są dwa sitka z otworami fi +6 i fi 8 oraz dwa noże, ślimak, nakrętka i rzecz jasna sam korpus, który widać na poniższym zdjęciu 

 

91a1d2929b2a3463med.jpg

 

Spotkanie Dawida z Goliatem

 

7b0afe12223320f3med.jpg

d1133ad34d809798med.jpg

 

A teraz kilka słów o pracy.

Maszynka pracuje bardzo cicho. Dokonałem   pomiaru za pomocą aplikacji w smartfonie.

Nie jest to pomiar doskonały, ale tez i nie ma potrzeby takiego robić. Jeżeli pomiar jest powtarzalny i zrobimy tym samym urządzeniem pomiar innego źródła hałasu to porównanie będzie wiarygodne.

 

7f551179386ed305med.jpg

 

robiąc to zdjęcie starałem sie nie oddychać :)

 

754f53ee014198cemed.jpg

 

a tak wyszedł pomiar przy włączonym wilczku.

 

Dodam, że identycznie wykonany pomiar za Zelmerku pokazał wynik 73 dB

 

Po kilku minutach pracy testowe urządzenia spotkała mnie niemiła niespodzianka, która mnie zaniepokoiła. Poniżej to co zobaczyłem kilkadziesiąt minut później

 

cb9690101bd84b5fmed.jpg

Wyjechałem na godzinkę, maszyna została na stole i po powrocie ..................ups.

Po konsultacji z przedstawicielem Szrona uspokoiłem się. Najprawdopodobniej chińczyka lekko poniosło i przelał niewielką ilość, a maszyna ją po prostu oddała. Uff.

Jako, że jestem ciekawski, zrobiłem za radą binio1111, test kilkunastominutowy, włączając urządzenie, które pracowało sobie na sucho.

Po wyłączeniu, odkręciłem odpowietrznik i zerknąłem do środka. Poziom oleju był praktycznie na równo z krawędzią górnej ścianki. Po kilku minutach opadł. Dodam, że ten olej jest bardzo gęsty, konsystencja raczej miodu o bardzo dużej lepkości. Ewentualne zmniejszenie stanu, to raczej poprzez wsadzenie np ołówka do którego przyklei się jakaś ilość oleju i tak się to razem z ołówkiem wyjmie ze środka, aniżeli strzykawka, którą raczej się nie zassie.

Tak, czy siak dwa dni później wilczek przemielił ok 15-17 kg mięsa, nie zająknąwszy się nawet.

jego temperatura osiągnęła 37 st. C  

 

W instrukcji obsługi napisane jest, że należy kontrolować stan oleju w w przekładni.

Ten punkt jest dość specyficzny.

 Nie ma nigdzie informacji jaki powinien być ten stan, brak okienka rewizyjnego (m takie ma np. Ma-Ga), czy chociażby bagnetu pomiarowego. Można taki bagnecik sobie bardzo łatwo zrobić z owego korka transportowego. Wystarczy go przewiercić i wkręcić śrubę np. M4 o określonej długości ( metoda prób i błędów) i zmierzyć stan oleju wkręcając korek na swoje miejsce w temperaturze pokojowej. Na  śrubie zaznaczyć stan jaki pokazał olej i przyjąć, że jest to stan prawidłowy.

Przedstawiciel Szrona poinstruował mnie, że punkt na temat kontroli stanu oleju należy rozumieć następująco : jak nie wycieka, to jest dobrze.

 

Uważam, że zrobiłem zakup, który w pełni spełnia moje oczekiwania.Maszynka pracuje cicho i skutecznie. Mięso połyka jak mój owczarek, bez zająknięcia, nie też zauważyłem jakichkolwiek objawów zmęczenia, czy zwolnienie przy dopchnięciu "kołkiem" mięsa w gardzieli korpusu tnącego, aczkolwiek wole jak mięsko samo spada do ślimaka, bez pośpiechu. Jedynie ścięgniste musiałem popychać, bo mieliłem trzy razy na sicie fi 6. Następne będzie już fi 6 i fi 3. Mięsko wychodzi z korpusu równymi wałeczkami, co dyskwalifikowało w Waszych oczach Kenwooda MG 700, którym również się interesowałem.

Dokupiłem dodatkowe dwa sitka do kompletu, fi3 i fi 13.

razem będzie 3,6,8,13. może kiedyś szarpak, ale jakoś wole kroić w kostkę, bo wybieram do tego z I klasy same ekstra kawałki.

 

W pigułce

 

Zalety : bardzo cicha praca urządzenia, korpus tnący wykonany ze stali nierdzewnej, bardzo wydajna , solidny wał napędowy, możliwość zastosowania jako napęd do mieszarki - tu z zastosowaniem autorskiej podstawki 

wyłącznik termiczny zapobiegający przegrzaniu ( brak informacji w instrukcji )

 

 

Wady : duża masa (28 kg)

obudowa maszynki z polerowanej stali nierdzewnej to katastrofa. Widać każdy odcisk palca, smugę, kroplę wyschniętej wody. Przecież stal nierdzewna może być matowa, szczotkowana, czy wzorek zlewozmywaków z wykończeniem dekor, czy jakimkolwiek innym, tylko nie polerowany na lustro. Niestety konkurencja również ma takie wykończenie.

Brak możliwości sprawdzenia stanu oleju (jeżeli nastąpi wyciek w innym miejscu niż odpowietrznik, to kiedy to zobaczę ? ) brak reversu (mi do szczęścia niepotrzebny. Zelmerek nigdy się nie zatrzymał) braku drugiego biegu ( to mogłoby się przydać)

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

na 100 % nie mam. Pozycja 1 do przodu, pozycja 2 do produ z ta sama prędkością. Już pisałem do Szrona i taka otrzymałem odpowiedź : Witam,

Wilk ma jedną prędkość, niezależnie czy Pan przełączy na 1 i 2 dlatego nie ma takiej informacji w instrukcji.. Napisałem więc zapytanie ww kwestii reversu.

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taka sama, roniez obojetnie na ktora strone wkrecisz jedzie jednakowo. i bardzo ciezka. Ja mam problem, bo sama nie moge jej podniesc. Musze do tego jednego miec pomoc. Ale jestem bardzo zadowolona, bo mieli wspaniale. 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To w końcu gdzie jest produkowany ten wilk?
  brak jednoznacznych danych na opakowaniu jak i na samym urządzeniu. Na sowieckich stronach znalazłem jedną sztukę w ofercie to było napisane сделано в Китае :)

 

 

Zdawało mi się, że ktoś pisał, że to jest produkt polski.
  może miałeś na myśli Ma-Ga TC12 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak nie dowierzasz, to zadzwoń do Szrona i zapytaj. Jak widzisz ANNAM ma również taką samą.  Pan Bartłomiej Wojnarowski ze Szrona,  że ma z rewersem model TC-12 https://www.szron.eu/maszyny-do-mielenia-miesa-wilki/4102-wilk-maszynka-do-mielenia-miesa-tc12.htmlz biegiem wstecznym> Inna cena, za to lżejsza i z wentylatorem, bardzo podobna do Royal Catering, nawet wagowo.

W opisie TC-12i również nie ma, że posiada bieg wsteczny. Tak, czy siak nie będę jej zwracał. Nigdzie też, nie zanegowałem, że Ty nie masz biegu wstecznego. Generalnie nie trzeba zmieniać konstrukcji samego urządzenia, żeby była zmiana kierunku. Wystarczy drobna zmiana w instalacji silnika elektrycznego. Po okresie gwarancyjnym jest to do ogarnięcia, tylko w zasadzie w jakim celu ? Na elektrodzie sa opisy. Z ciekawości wezmę schemat elektryczny i zapytam chłopaków z działu elektrycznego jak to widzą.

Z ciekawości zapytam, czy masz ten bieg wsteczny stały, czy włącznik tego obwodu jest monostabilny ? Bo, w tych co oglądałem był monostabilny.

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylacznik (przelacznik) wyglada na typowy 22mm, wiec bez trudu kupisz sobie mono lub bistabilny w dowolnej konfiguracji, wiele z nich jest uniwersalnych . mozna sobie samemu ustawic w jakiej funkcji ma dzialac.

Silniki indukcyjne 1 fazowe, sa silnikami tak naprawde 2 fazowymi, wiec zmiana obrotow nie jest problematyczna, jednak jak ktos sie nie zna, to lepiej podejsc do warsztatu zajmujacego sie silnikami elektrycznymi i zlecic przerobienie instalacji. z pewnoscia nie jest to jakis majatek

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Tu Bartek ze Szronu.

Bardzo miło się czytało recenzje :)

 

Rozmawiałem z kolegą który zajmuje się importem od wszystkich producentów z którymi współpracujemy i odkąd tu pracuje (jakieś 8 lat) nigdy nie było wilków TC-12i z rewersem. 

Jeśli kolega binio1111 posiada takiego to widocznie jest wybrańcem i faktycznie chińczyk się pomylił :)

 

 

Wilki które posiadają bieg wsteczny są od innego producenta i są to np. wilk TC-12, bez tej literki "i" i jest on wyższy niż model tu opisywany, jest to odpowiednik wilka Hendi, Royal Catering czy innych znanych firm (większość to dokładnie 1:1 i różnią się jedynie ceną i tabliczką znamionową).

 

Wilk jest produkcji chińskiej natomiast bardzo rzadko zdarzają się z tymi modelami jakieś problemy, a nawet gdyby to serwis jest u nas.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania to walcie śmiało, postaram się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/uploads/monthly_11_2017/post-66794-0-63755000-1511596459.jpg

 

Słabo widać.lepsze mogę po południu. Kupiłem u Was w listopadzie 2017

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binio zacznij grac w totka, czy inne gry losowe. Ty chłopie jesteś w czepku urodzony.

Jak nie trafi mu się egzemplarz z funkcjami jakim nie ma w serii, tu kupi mieszarkę za pół ceny. Farciarz, to mało powiedziane. :)

P.S. Nie chcesz się zamienić :D :D :D


[Dodano: 11 gru 2018 - 19:12]

Jak się udasz faktycznie z nim do fachowca, to liczymy na opis, ewentualnie schemat (odręczny) i zdjęcia połączenia. Jak wcześniej pisałem, to nie jest duży kłopot podłączyć tak, żeby były obroty w prawo i w lewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarzuciłem temat na elektrodzie i .....jest odzew https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17622181#17622181

Poczekajmy na rozwój tematu, o ile będzie.

Być może test tak, że  silniki są przystosowane do obrotów P i L i jest to tylko kwestia odpowiedniego podłączenia przewodów.Już zdążyłem przeczytać, że każdy silnik jednofazowy można połączyć tak, że będzie kręcił w prawo i w lewo.

Klient przedstawia specyfikacje i tak dostaje. Jeden egzemplarz "zepsuli", bo zamiast połączyć przewody jak w każdym w danej partii, podłączyli jak do specyfikacji z reversem, tylko nie wstawiono przełącznika z pozycją monostabilną i tym sposobem binio (farciarz) ma całkiem fajna maszynę.

Na razie, to są tylko moje dywagacje.

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zarzuciłem temat na elektrodzie
Ok wytłumaczcie mi proszę do czego służy bieg wsteczny - wszak ślimak nie jest prawo i lewo zwojowy ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wytłumaczcie mi proszę do czego służy bieg wsteczny

Jak to mówią, do cofania do tyłu :D 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.