Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Siekiera do rabania drewna

Siekiera toporek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów
  • MiejscowośćLisia Góra k. Tarnowa

Napisano 10 gru 2018 - 11:18

Witajcie, zastanawiam się nad kupnem siekierki i jak na razie wytypowałem Fiskarsa x10 albo x11

Uzywa tego sprzętu ktoś z Was, warte jest to swojej ceny czy raczej na placu targowym kupić "zwykłą" siekiere kutą.

Mam już trzy kute ale pomyślałem żeby se takiego Fiskarsa x10 x11 kupićbo wyszyscy tak strasznie zachwalają.

Chyba, ze lepiej kupić samą głowice...

Macie jakieś namiary gdzie można kupić jakąś fajną głowice..pewno macie ale chyba za mniej jak  200zł fajnej głowicy nie kupi :(

Użytkownik Rutusowiec edytował ten post 10 gru 2018 - 11:20

#2 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2118 postów

Napisano 10 gru 2018 - 11:30

:) Mam kilka rzeczy fiskarsa, mam kilka innych również...działka, ogród...

Przy hobbystycznym używaniu szczególnej różnicy nie widzę a na pewno nie żeby płacić sporo więcej... ;)

Podstawą, wg mnie jest dbanie o sprzęt, jaki by nie był...

Siekierę mam fiskarsa z tych mniejszych, normalna, nic szczególnego...

Do pieńków mam rębak/łupak, jakieś siekiery też..robota idzie... bez f... :thumbsup: :D

#3 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 10 gru 2018 - 11:48

Zależy co chcemy rąbać. Miałem siekiery(z łbem do młota) bazarowe i tłukłem w nie młotem jak rąbałem duże pieńki.Od jakiegoś czasu mam x27 i żaden młot nie potrzebny. Mam też x7 do rąbania na malutkie szczapki (jest trochę za mała żałuję że nie kupiłem x10) ogólnie siekierami robiłem przeróżnymi (i nie okazjonalnie bo w lesie też się robiło) i mogę polecić fiskarsy.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 10 gru 2018 - 11:52

#4 Rutusowiec

Rutusowiec

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 102 postów
  • MiejscowośćLisia Góra k. Tarnowa

Napisano 10 gru 2018 - 11:54

Jak kupowałem szufle to się zastanawiałem długo nad kupnem szufli Fiskarsa, Ergo (tej czarnej) ciężka duża,  trochu się bałem, że szybko pójdzie w odstawkę ale po roku użytkowania przyznam się, że nie mam lepszej szufli (Mam kilka innych). Jest faktycznie zaprojektowana ergonomicznie, nie trzeba pracować samymi rekami pracując tą szuflą pracuje sie całym ciałem. Faktycznie jest trochu ciężka a ciężar ten kompensuje to jak wspomniałem, pracuje się nią całym ciałem.

[Dodano: 10 gru 2018 - 11:54]

X10 potrzebuje do rąbania drewna na palenie, twarde grube pniaki i korzenie rozbijam młotem i klinami - wspomagając się piłą spalinową.
X10 do obcinania gałązek, przygotowania rozłupanego drewna na opał czy poroąbanie kawałków sosny.
x10 nie potzrebuje do ciężkich twardych kawałków drewna.

Czasem siekiera rozbijam drewno na obuchu, głowicy - binio,x10 można tak rozbić, widizałem ze powierzchnia głowicy jest bardzo mała...

#5 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2002 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 10 gru 2018 - 11:57

A może takie rozwiązanie, części ze złomu, powinieneś się spokojnie w budżecie zmieścić

#6 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2047 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 10 gru 2018 - 12:24

Takie gładkie pieńki to Ukrainiec pewnie dałby radę porąbać kantem dłoni :tongue:  :) , niech spróbuje rozwalić "odziomka" grubej brzozy.

#7 tato

tato

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów
  • MiejscowośćPiła

Napisano 10 gru 2018 - 12:29

Zależy co chcemy rąbać. Miałem siekiery(z łbem do młota) bazarowe i tłukłem w nie młotem jak rąbałem duże pieńki.Od jakiegoś czasu mam x27 i żaden młot nie potrzebny. Mam też x7 do rąbania na malutkie szczapki (jest trochę za mała żałuję że nie kupiłem x10) ogólnie siekierami robiłem przeróżnymi (i nie okazjonalnie bo w lesie też się robiło) i mogę polecić fiskarsy.

Potwierdzam, wcześniej miałem różnej maści bazarowe, sklepowe , aż kupiłem X25 i trochę mi się oczy otworzyły.

#8 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2118 postów

Napisano 10 gru 2018 - 12:51

:) Cellfast, wart obejrzenia/porównania...bo polska firma, znaczy lepsza... :yes: :D 

#9 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6276 postów

Napisano 10 gru 2018 - 13:02

niech spróbuje rozwalić "odziomka" grubej brzozy.
:thumbsup: albo sekatego dębu dobrze podsuszonego  :thumbsup:

#10 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1239 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 10 gru 2018 - 13:13

Mam X-10 do szczapek, X-25 do łupania, Szpadel "siwy" (nie pomarańczowy)

X-10 nie mam porównania z innymi, bo taką małą mam pierwszą - spełnia swoją rolę od 2 lat. Jedna uwaga - trzeba dbać, bo na mojej jak kilka razy zdarzyło się ją zostawić na dworze, to zaczęła wychodzić rdza od rosy/deszczu, ale nadal tnie fajnie.

X-25 kupiłem kiedy na rąbaniu "zajechaliśmy" 3szt. z drewnianym trzonkiem + 2 trzonki :D

Wchodzi jak w masło, nic się nie łamie, nic nie spada. Znajomi podobno (nie widziałem tylko słyszałem) robili test i przejeżdżali po niej autem pełnym drzewa (pracują w lesie) - trzonek wytrzymał. Nie wiem jak teraz, ale jak kupowałem to dawali na nią dożywotnią gwarancję.

Szpadel - nie znam się na ergonometrii, kopać trzeba niestety ręcznie i plecy bolą :), ale stal porządna, gruba i nie łamie się w okolicy spawu (tak zakończyły żywot 2szt - "blaszka" łamała się w połowie po jakimś czasie)

#11 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2523 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 10 gru 2018 - 13:38

1 do czego siekierą
2 ergonomia
3 technika
Ad 1 do rąbania ostra srednio lekka o małym kącie, do rąbania szczapek z polana lekka ostra o krótkim trzonku do łupania ciężka długi trzonek duży kąt tępa. Jak pniak większy zseczony tylko kliny i młot taki 2-2,5kg.
Ad 2 jak dla mnie waga 1,25-1,5 kg ciężą nie popracuje długo.Jak spróbujesz popracować taką 2,5 kg parę godzin będziesz wiedział o co chodź.Jak pniak duży zsęczony kliny i młot w ostateczności piła.
Ad 3 rąbiemy świeże bo najłatwiej, rąbiemy kloce od odziomka do czubka szczególnie jak jest zsęczonyc bo o prostych przekroju to idzie szybko "czytamy" drewno walimy tam gdzie najłatwiej w

Tak mnie nauczyli starzy drwale. I się sprawdza.
Miałem kilka różnych. Teraz używam do łupania siekierą 1,5 kg ostra mały kąt, długi trzonek + kliny i młot 2,5 kg. Do robienia szczapek 0,75 kg ostra mały kąt średni długi trzonek.

Friskas dobra firma ale droga i bez przesady. Mam beznejnejmow. Łupiłem po 8 godzin a i 60 cm średnica buka.Filmiki z YouTube dobre ale drewno trochę przygotowane jak u Pstrowskiego ściana ja też tak potrafię pod film z wybranymi pniakami i przez 5? Minut

Ps
Wagi siekier mogę Ci sprawdzić bo mam na działce. Ale to są te przedziały. Parę próbowałe wag i tak wyszło najlepiej. Nie ma siekiery uniwersalnej.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 10 gru 2018 - 13:54

#12 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6844 postów

Napisano 10 gru 2018 - 13:44

Mam X-10 do szczapek

Ja zamówiłem dziś x7 xs, też właśnie do rąbania na zapałki. Oglądałem x10 i ciut duża była dla mnie.

X7 xs jest krótsza o 10cm.

Siekierę Fiskars pierwszy raz kupuję, mam nadzieję, że będzie oki :D

#13 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1239 postów

Napisano 10 gru 2018 - 13:49

Zbóju a dla mnie właśnie ta x-7 wydała się za lekka :laugh:

Ale może Ci się sprawdzi. Opisz wrażenia jak by co.

#14 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 543 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 10 gru 2018 - 13:52

Mam X-10 do szczapek

Siekierę Fiskars pierwszy raz kupuję, mam nadzieję, że będzie oki :D

Nie pożałujesz.

#15 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6844 postów

Napisano 10 gru 2018 - 13:57

Zbóju a dla mnie właśnie ta x-7 wydała się za lekka :laugh: Ale może Ci się sprawdzi. Opisz wrażenia jak by co.

Dziś rąbałem na zapałki w komórce i starą siekierę "do zapałek" zmierzyłem "na rękę" i było około 35cm i taką zamówiłem, 0.65g waży :D

Tą zamówiłem  https://allegro.pl/f...6895391849.html

#16 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 10 gru 2018 - 13:57

X7 jest naprawdę do robienia zapałek :thumbsup:.  Na dziś wziąłbym x10 

#17 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6844 postów

Napisano 10 gru 2018 - 14:00

X7 jest naprawdę do robienia zapałek

Na rozpałkę mam do rąbania cienkie deseczki lub cienkie drewienka takie 3x4cm mniej więcej. Myślę, że x7 będzie oki :D

#18 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1239 postów

Napisano 10 gru 2018 - 14:04

Ja miałem ten komfort że były akurat na miejscu i obie trzymałem w ręku. I ta 7 wydała mi się "za delikatna", jako ciesielska (tak jak ma w nazwie) może być super. Jak np. pół dnia robi się jakieś podcinki na dachu, ale do rąbania drzewa (na co dzień do pieca) była by chyba za męcząca. Natomiast do samej wędzarni może być ok.

#19 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2523 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 10 gru 2018 - 14:13

A jeszcze. Ważna sprawa pniak do rąbania. Ma być duży ciężki i tak do wysokości pachwiny nie napisze j...no buce to lupie na ziemi Ja mam z dębu Oczywiście okazjonalnie porąbiasz prawie wszystkim, ale przy kubikach niuanse robią różnice

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 10 gru 2018 - 14:17

Zbóju do deseczek idealna. Można strugać wykałaczki ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych