Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

PEKLOSÓL - skład

peklosól

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

#81 Zegarnek

Zegarnek
  • Użytkownicy
  • 66 postów
  • MiejscowośćBrisbane

Napisano 07 sty 2021 - 10:51

1. Trochę ogólnie napisałeś. Załącz link lub zdjęcie etykiety.

Etykieta a właściwie broszura jest głównym przedmiotem tego tu tematu... "PEKLOSÓL - skład"  i jest zamieszczona w pierwszym poście. Zajrzyj tam: https://wedlinydomow...ttach_id=125647a może i Ciebie coś zaintryguje.

Dodam, że pytałem o komentarz od kogoś "z wiadomościami" skoro: 

Trudno mi powiedzieć jaka jest jego geneza.
albo 

Na to Ci nie odpowiem.
to naprawdę nie rozumiem po co komentujesz. Nonszalancja definitywnie nie zastępuje wiedzy.

Problemu z 'tego' nie robię tylko zwyczajnie jestem ciekawy i pytam

Pozostałej treści Twojego komentarza nie rozumiem. 

#82 grim_reefer

grim_reefer
  • Użytkownicy
  • 772 postów

Napisano 07 sty 2021 - 11:20

Arsen, Kadm i Rtęć. Dopuszczalne ilości dwóch (Arsenn i Kadm >= 0.5) wyjątkowo niebezpiecznych pierwiastków są równe zawartości azotanu sodu. Rtęci jest mniej ale jest. Czy może ja odczytuję tabelę niepoprawnie?

Przeczytaj jeszcze raz załączona przez siebie etykietę.
1. Tam nie ma ">=", a "<="
2. Przypatrz się kolumnie z podanymi jednostkami. Ilość azotanu sodu jest podana procentowo. Reszta (Arsen, Kadm, Rtęć) w mg/kg.

#83 EAnna

EAnna
  • Moderatorzy
  • 11003 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 07 sty 2021 - 12:17

Czy może ktoś z wiadomościami skomentować obecność tych ciężkich metali w oferowanej polskiej Peklosoli?

Przeglądając broszurę w 'PEKLOSÓL - skład'

Jest to typowa karta charakterystyki wyrobu, oficjalny dokument producenta.

Zawiera składniki oznaczane analitycznie lub dodawane.

Wartości gwarantowane odnoszą się do normy, natomiast  wartości praktycznie występujące zawarte są w kolumnie po prawej "Wartości typowe".

Ostatnie trzy pozycje występują w ilościach dwa, a nawet  trzy rzędy wielkości mniejszych niż gwarantowane (tzn. 100, a nawet 1000 razy mniejszych).

Kadm, Arsen i rtęć mogą mieć źródło w wodzie do zraszania w procesie mieszania, jak również w samej soli.

Przy czym do produkcji peklosoli używa się soli warzonej, która jest zdecydowanie bardziej czysta od soli kamiennej czy morskiej.

Te dwie ostatnie zawierają cała tablicę Mendelejewa i skądinąd są doskonałym źródłem mikroelementów. Sole kamienne oraz morskie potrafią nawet słabo zapeklować mięso, ponieważ zawierają tlenki metali oraz ich sole azotany.

Największe kontrowersje IMO budzi antyzbrylacz o upiornej nazwie żelazocyjanek potasu. Podobno trudno się nim zatruć ale sama nazwa odstręcza  :devil:

Użytkownik EAnna edytował ten post 07 sty 2021 - 12:21

#84 Zegarnek

Zegarnek
  • Użytkownicy
  • 66 postów
  • MiejscowośćBrisbane

Napisano 07 sty 2021 - 15:52

@EAnna

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.   :clap:

W moim pytaniu są błędy; tak z klawiatury jak też i z pośpiesznego przeglądania broszury jednak nie przeszkodziło Ci to EAnno w zrozumieniu mojego pytania. 

Dane w broszurze zainteresowały mnie z powodu braku drugiego co do toksyczności ciężkiego metalu (jeśli nie pierwszego) - ołowiu.

Czytam i myślę: "Ołów. Czemu brak danych o ołowiu?" <- To pytanie, tu i teraz, jest czysto retoryczne chyba, że członkiem forum jest autor broszurki i trafi do tego tematu ... :-)

ps.

Antyzbrylacz. Mój Boże! Nie muszę znać nazwy chemicznej aby nazwa zmasakrowała mój zdrowy sen. Antyzbrylacz jakoś mi się kojarzy z 'Kuba-rozpruwacz'.

#85 dmirek62

dmirek62
  • Użytkownicy
  • 80 postów
  • MiejscowośćWłocławek

Napisano 05 kwi 2021 - 09:26

7cf78162b1e09f181a6c35a82462ee049905e976.pdf (ciechsol.com)

Metali ciężkich jest gwarantowana ilość większa  niż wartości typowe. Jaki ma to wpływ na zdrowie w połączenie z nitrozaminami? 

Ma ktoś dane ,specyfikację Soli Kłodawskiej warzonej ?

#86 Grzewlod

Grzewlod
  • Użytkownicy
  • 302 postów
  • MiejscowośćBrwinów

Napisano 05 kwi 2021 - 09:37

Ma ktoś dane ,specyfikację Soli Kłodawskiej warzonej ?

https://sol-klodawa..../sol-spozywcza/

zerknij na stronie masz karty specyfikacji Soli Kłodawskiej.

Użytkownik Grzewlod edytował ten post 05 kwi 2021 - 09:43

#87 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8705 postów

Napisano 05 kwi 2021 - 09:52

Metali ciężkich
Sprawdź proszę zawartość metali ciężkich w wodzie pitnej , Tak wiem co piszę  :mellow:  

#88 dmirek62

dmirek62
  • Użytkownicy
  • 80 postów
  • MiejscowośćWłocławek

Napisano 05 kwi 2021 - 10:39

Metali ciężkich
Sprawdź proszę zawartość metali ciężkich w wodzie pitnej , Tak wiem co piszę  :mellow:  

Pełna zgoda , przez to mam zamontowane w domu filtry. Co do soli to nawet  sól paszowa kłodawska nie zawiera metali ciężkich które występują w soli z ciecha i w peklosoli. Czy rozpuszczając 1kg soli w 10 l wody dodają roztwór wodny NaNO2 w ilości 30-50 ml powstanie roztwór peklosoli z zawartością 0,3-0,5% nitrytu.

#89 Bagno

Bagno
  • Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4428 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 05 kwi 2021 - 11:36

Czy rozpuszczając 1kg soli w 10 l wody dodają roztwór wodny NaNO2 w ilości 30-50 ml powstanie roztwór peklosoli z zawartością 0,3-0,5% nitrytu.
Nie napisałeś o stężeniu NaNO2 w roztworze.

Otrzymywanie peklosoli to mieszanie soli z rozpuszczonym nitrytem ( odpowiednia ilość ) w wodzie.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#90 dmirek62

dmirek62
  • Użytkownicy
  • 80 postów
  • MiejscowośćWłocławek

Napisano 05 kwi 2021 - 13:05

Czy rozpuszczając 1kg soli w 10 l wody dodają roztwór wodny NaNO2 w ilości 30-50 ml powstanie roztwór peklosoli z zawartością 0,3-0,5% nitrytu.
Nie napisałeś o stężeniu NaNO2 w roztworze.

Otrzymywanie peklosoli to mieszanie soli z rozpuszczonym nitrytem ( odpowiednia ilość ) w wodzie.

Stężenie powinno wynosić od 0,003 -0,005% co odpowiada na 30-50 mg/kg 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: peklosól

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych