Skocz do zawartości

Kiełbasa Królewska


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-78900900-1544872327_thumb.jpgpost-72431-0-89168100-1544872332_thumb.jpgpost-72431-0-45199700-1544872340_thumb.jpgpost-72431-0-17723100-1544872345_thumb.jpg

SUROWIEC I ROZDRABNIANIE

-łopatka 1,2 kg /krojona w kostkę 2 cm-max 3 cm

-udziec z indyka bez skóry 1,2 kg/szarpak

-jedna duża golonka bez skóry 1 kg /4 mm

-słonina bez skóry 600 g/ w kostkę 1 cm-max 2 cm

-kątnica wołowa /dzielimy ja mniej więcej na pół

Rozdrabnianie na maszynce nr.8


PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE

-peklosól 18 g/kg do łopatki,udźca i golonki

-sól morska 19 g /kg do słoniny

-pieprz czarny drobno mielony 3 g/kg

-czosnek świeży dobrej jakości 8 g/kg

-majeranek roztarty w dłoni 1 g/kg

-cebula suszona płatek 3 g/kg

-sznurek wędzarniczy

-woda 150 ml 


WYKONANIE 

Łopatkę kroimy docelowo w kostkę 2-3 cm jeżeli się trafią grube ścięgna błony usuwamy, udziec po oddzieleniu od kości i skóry kroimy w większą kostkę, golonkę pozbawiamy kości i skóry i również kroimy w kostkę około 3-4 cm, słoninę kroimy docelowo w kostkę 1-2 cm. Każdy rodzaj surowca peklujemy i solimy w osobnych pojemnikach zgodnie z jego wagą. Peklujemy 48 godz. w temp.4-6 stopni. Teraz rozdrabniamy każdy rodzaj mięsa. Następnie łopatkę i udziec łączymy ze sobą i dodajemy przyprawy zgodnie z wagą całego surowca. I dokładnie wyrabiamy do kleistości. Następnie dodajemy zmieloną golonkę i pokrojoną słoninę .Ponownie solidnie mieszamy. Moczymy i dobrze płuczemy kątnicę. Napełniamy kątnicę dość ściśle , ja to robiłem ręcznie ale uważam że nadziewarka była by lepsza. Teraz dokładnie wiążemy, wiązanie ma być raczej ścisłe. Wieszamy w przewiewnym chłodnym miejscu na 8-12 godzin, ja wykorzystałem do tego wiatrak. Następnie osuszamy w wędzarni przy dużym ruchu powietrza w temp. 40 stopni. Gdy powierzchnia kiełbaski jest całkowicie sucha i ciepła zaczynamy wędzenie. Wędzimy 4-4,5 godz. w temp 60 stopni. Po wędzeniu trzeba kiełbasę sparzyć robimy to w temp.75 stopni do uzyskania w batonie 72 stopnie. odkładamy do ostygnięcia następnie chowany do lodówki na 24 godziny .Wyrób jest bardzo smaczny soczysty i delikatny . Polecam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna. :clap:

Zastanawiam się czy powyższy wyrób da się zrobić w osłonce białkowej 75-80, w takiej jak robimy szynkową. Zdaję sobie sprawę, że to nie będzie to samo co w kątnicy ale może warto spróbować.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy powyższy wyrób da się zrobić w osłonce białkowej 75-80, w takiej jak robimy szynkową.

 

Zdecydowanie da się zrobić.Bierz się do roboty. :D  .

Dobrze by było łopatkę w kawałkach uplastycznić przed mieszaniem.Udziec z indyka proponowal bym zmielić na siatce 8.Będzie lepiej kleił i nie będzie tylu dziurek.Nadziewanie ręczne też miało tu swoje znaczenie.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

No i się dało.Bardzo ładny wyrób. :thumbsup::clap:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

wojs40

 

 

A powiedz w smaku Tobie odpowiada czy coś byś zmienił lub dodał ?

 

Przepraszam że dopiero dzisiaj odpowiadam, nie zauważyłem pytania. Dla mnie w smaku jak najbardziej ok. Może odrobinę więcej pieprzu i na pewno w przyszłości dodam gorczycę od której chyba jestem uzależniony.  ;)

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie myślałem o tym, jeżeli robię kiełbasę z kawałków mięsa /bez mielenia/ bez względu czy wspomina się o tym w przepisie czy nie, np, szynkową zawsze je uplastyczniam.

Edytowane przez wojs40

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawet nie myślałem o tym, jeżeli robię kiełbasę z kawałków mięsa /bez mielenia/ bez względu czy wspomina się o tym w przepisie czy nie, np, szynkową zawsze je uplastyczniam.

Widzisz a ja tu tego nie zrobiłem nawet nie wiem czemu tym bardziej że kawałki spore może rutyna lub gapiostwo mnie zżera . ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.