Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Peklowanie mięsa na kiełbasę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 marky

marky

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćPiaski

Napisano 16 gru 2018 - 19:56

Witam

Czy aby zapeklować mięso na kiełbasę mam użyć całą peklosól jaka jest w przepisie np. 17g/kg farszu i tyle mam użyć do peklowania czy mniej a potem dodać do farszu?

Czy mogę mięso zmielić, dodać peklosól czy powinienem peklować niewielkie kawałki i potem dopiero zmielić?

Czy mogę dodać od razu przyprawy(pieprz, majeranek, czosnek) do peklowania czy powinienem poczekać aż zacznę mielić i wyrabiać farsz?

#2 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 16 gru 2018 - 20:01

1.  całą

2. kawałki a po peklowaniu mielić.

3. lepiej po mieleniu w czasie wyrabiania

#3 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1148 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 16 gru 2018 - 20:28

Czasami robie kielbase w taki sposob,ze miele mieso dodaje przyprawy i peklosol wyrabiam i zostawiam na 24h . Nastepnego dnia nadziewam i wedze i jest wszystko OK.

#4 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26669 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 16 gru 2018 - 20:30

Czasami robie kielbase w taki sposob,ze miele mieso dodaje przyprawy i peklosol wyrabiam i zostawiam na 24h . Nastepnego dnia nadziewam i wedze i jest wszystko OK.

Bo to jest prawidłowa technologia. Przy produkcji wędlin drobno rozdrobnionych, peklosól wraz z przyprawami dodaje się podczas kutrowania mięsa.

#5 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 16 gru 2018 - 21:36

No to teraz namieszaliście w głowie "młodemu" koledze ;) - nie wszystko na raz  - niech najpierw robi - peklowanie , mielenie , dodanie przypraw , wyrabianie

#6 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 288 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 16 gru 2018 - 21:42

Bo to jest prawidłowa technologia. Przy produkcji wędlin drobno rozdrobnionych, peklosól wraz z przyprawami dodaje się podczas kutrowania mięsa.

też tak kiedys robiłem, ale tu znalazłem info, ze mięso peklować w kawałkach 48-72 h, następnie zmielić, przyprawić, wymieszać, załadować w jelita i osadzanie. Teraz to już sam nie wiem jak robić.

#7 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26669 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 16 gru 2018 - 22:35

Pisałem, że technologia parwidłowa, ale nie zalecana w warunkach produkcji domowej. My robimy zgodnie z tym, co tutaj propagujemy i co mówią nasze przepisy.

Jako ciekawostkę podam, że mięso rozdrobnione, wymieszane z peklosolą, w temperaturze pokojowej, już po 4-5 godzinach osiąga docelowe wybarwienie. Niestety, zostaje w ten sposób przerwany ciąg chłodniczy, który gwarantuje bezpieczeństwo. 

#8 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3331 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 17 gru 2018 - 08:43

Teraz to już sam nie wiem jak robić.

nie wszystko na raz  - niech najpierw robi - peklowanie , mielenie , dodanie przypraw , wyrabianie

No i osadzanie 

Kuter - tak trzeba , ale ile naszych umiłowanych w tradycyjnych wędlinkach go posiada ? Jedynie ci co na produkcji "kręcą  lody" czytaj kasę . 

Ps Już chciałem kupić najmniejszy kuterek , ale jak on waży 48 kilogramów i zajmuje całą szafę w kuchni i mam go targać i umyć by mieć dla siebie i mojej "małżowiny " dwa kilo parówek , bo mając lodówkę no frost musiałbym je zapakować próżniowo bo za dwa dni to będę miał parówki "karniszonowe" to dziękuję . 

Użytkownik Henio edytował ten post 17 gru 2018 - 09:05

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#9 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1299 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 17 gru 2018 - 10:23

Czy mogę dodać od razu przyprawy(pieprz, majeranek, czosnek) do peklowania czy powinienem poczekać aż zacznę mielić i wyrabiać farsz?

A ja, puki nie dorobię się mieszarki, od jakiegoś czasu przyprawy dodaję do jedynki (tego najchudszego) po peklowaniu ale przed mieleniem. Wydaje mi się że wtedy mam przyprawy rozprowadzone w miarę równomiernie w całym fa.

Co do reszty pytań koledzy już Ci odpowiedzieli.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych