Skocz do zawartości

Nierówne wędzenie


kokos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak widać na załączonej fotce, moja wędzarnia niezbyt równo obdymia wsad. W tej konkretnej sytuacji w wędzarni było około 39 kg kiełbasy. Wyraźnie widać, że odcinki kiełbasy w górnej strefie komory są bardziej / równo  uwędzone niż te niżej ( zaznaczone czerwonymi liniami ).

   Czy przyczyną może być to, iż u góry komory jest jednak troszkę cieplej i dym inaczej reaguje na ciepły wsad? Niestety troszkę czasu musi minąć, aby całe  mięso nabrało jednakowej  temperatury.

   Czy może przyczyną jest za dużo powietrza, wpompowane razem z dymem i powoduje to zbyt szybki przepływ tego dymu do góry? Staram się panować nad tym i przekładam często kije, zamieniam miejscami itp. Nie powiem jest to mocno absorbujące i mimo tego, że fajnie wędzi się dymogeneratorem, to jeżeli nie uda mi się tego  wyeliminować to  będę powoli skłaniał  się do budowy ,,kibelka" Pozdrawiam

 

Fotka:

 

https://zapodaj.net/24a840cacd556.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytucja u mnie zachodziła w przypadku przeładowania komory, ja radzę sobie w ten sposób, ze przekładam kije w wędzarni zarówno miejscami jak okręcaniem o 180 stopni, być może trzeba popracować nad szybkością przepływu ale to sam musisz pokombinować bo Ty to widzisz

Edytowane przez Baca

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem i w sumie (u mnie) problem nie był ze zbyt gęsto powieszoną kiełbasą tylko z jej formą. Nie robię już jednej długiej kiełbasy i okręconej na kiju w formie sprężyny tylko pojedyncze pędka w formie okręgów. Niby tyle samo miejsca zajmuje a owędza się o wiele lepiej.

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak się też zdarzyło jak (moim zdaniem) źle wykonałem obsychanie (baaardzo krótkie) i dodatkowo pominąłem osadzanie (tzn. leżały całą noc w lodówce) i nie wiem czy temp. nie zrobiła też swoje (wędlina była zbyt zimna).

Kiełbasy mogła wtedy reklamować krowa Milka :D 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziliście moje podejrzenia:

 

- przeładowana komora - być może ..., ale dlaczego jak jest gęściej to dym słabiej ,,penetruje" Być może trzeba zbudować nakładaną nadstawkę na wędzarnie, wtedy będzie wyżej i zarazem luźniej. 

 

- wydaje mi się też, że dym ładowany do komory wędzarniczej razem z powietrzem z dymogeneratora, też jakoś tam go napędza i wtedy dym  szybciej leci do góry. Gdyby był naturalny ciąg ( wolniejszy ) wtedy byłoby pewnie inaczej.

 

Wydaje mi się, że to nie jest moja ostatni wędzarnia. Chciałbym kiedyś zbudować jakiś ,,kombajn ", który miałby ogrzewanie z grzałek, a dym naturalnie powiedzmy ze zrębek, ale bez pompki. Pomyśle i podumam. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dym i temperatura równiej rozchodzi się w wędzarni "szczuplejszej" i wyższej niż w  szerokiej i niskiej.

Co masz na myśli , że wdmuchujesz dym ? To jaki masz DG i jaką pompkę . Normalnie w "rogerowych"  DG  to dymek leci sobie "normalnie" nie pod jakimś wielkim ciśnieniem.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

binio1111 wydaje mi się, że problem tkwi też we wstrzeliwaniu dymu do komory. Z jednej strony jest strzał, dym leci do drugiej ścianki i jest to w jakiś sposób zakłócone. Myślałem, żeby zrobić jakiś nadmuch dymu centralnie od dołu na środku komory. Wtedy deflektor w tym miejscu miał by mniejsze dziurki z racji mocnego uderzenia dymu i proporcjonalnie w każdą stronę te dziurki by się powiększały. Mogło by to dać efekt równego rozchodzenia się dymu do samej góry. Mogło by to poprawić sytuację. Taki mam pomysł i zanim zdecyduje się być może na montaż innej wędzarni muszę ten pomysł latem przetestować. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kije w wedzarni domowej trzeba przekładać i nie na zmiłuj.

Jest różny rozkład dymu i temperatury.

W mojej, elektrycznej mini atmosie, teoretycznie nie ma takiej potrzeby, a jednak nie jest 100% równomiernie.

Po około 2h przekładam i jest ok.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie przekładam. Wyregulowane deflektorem przy paleniu tradycyjnym i odpowiednio zrobiona "osłona" grzałek przy wędzeniu na DG + odpowiedni dolot powietrza od dołu = równy rozkład dymu i temp w całej komorze. Trzeba było 4ech termometrów i kilka prób. (Gitarę trzeba dostroić ☺)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tylko z doświadczenia, miewałem problemy z nierównym "kolorowaniem" wędlin wówczas gdy przedobrzyłem z załadunkiem.
od podobnego doświadczenia wędze czasem nawet na 3 razy - ale lepiej . I się zastanawiam kiedy Borniak wypuści wedzerynke np 250  :facepalm:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mnie Borniak zaczyna denerwować. Górna część kiełbasy  ładnie pokolorowana a reszta nie równo jak ktoś opisał "krowa milka". Raczej wszystko wykonałem prawidłowo. W garażu wisiała 8 godzin osuszałem godzinę w 45 stopniach, wędzi się już 4 godziny w 50/60 stopni i nierówno uwedzona. Na całego borniaka włożyłem 4 kg kiełbasy więc komora nie jest przeładowana i kominek otwarty na 1/4. Jak ktoś wie jakie błędy popełniam to czekam na krytykę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

garażu wisiała 8 godzin osuszałem godzinę w 45 stopniach
Ok czy sprawdziłeś jej suchość ? czy była sucha w dotyku ? zdarza mi się osuszać 30 min ale i 2 godziny  :cool: . 4 kg  na borniaka to niewiele  nie wiem ile swobodnie wchodzi do małego- czy nie stykają się ? i a propo otwarcia kominka - trochę kisisz - u mnie przymknięty na 1/4 - na swobodny przepływ

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli była dobrze osuszoną to jest efekt braku swobodnego przepływu dymu czyli za ciasno wisiały.Kije trzeba przekładać

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną może być zbyt ścisłe rozwieszenie wędlin na kijach w czasie osadzania. Niezauważalne różnice osuszenia uwidaczniają się w czasie wędzenia. Drugą przyczyną może być nie równomierny rozkład temperatur w wędzarni. Podsumowując- zewnętrzne strony u góry batonów osuszą się szybciej niż te na dole, tak samo w czasie wędzenia. Rozwieszone batony w czasie osadzania - oczekiwania na wędzenie nie mogą się ze sobą stykać .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.