Skocz do zawartości

Wilk Alexanderwerk


piurko

Rekomendowane odpowiedzi

Przytargałem z Niemiec maszynkę :D do mięska zasilane na 380V .

Do tej pory - no ze 3 miesiące do tyłu ;) - mięso przerabialiśmy z żoną na Zelmerku 8 .

Powiem , że robota na tym wilku to bajka... mielenie mięsa idzie piorunem , przerobiłem lejek od alfy 32 i również nadziewamy tym wilkiem kiełbasy i stwierdzam , że mi to w zupełności wystarcza- na chwilę obecną :thumbsup: .

Niestety nie do końca jestem pewien , jak "układać" noże i sitka ...

Mam 3 noże dwustronne w tym 2 mają takie podtoczenia na których osadzane są sitka a jeden jest bez tych podtoczeń .

Nie wiem do czego on służy...

Dwa razy używałem tej maszyny i zakładałem na ślimak najpierw nóż z podtoczeniem na to szarpak , drugi nóż z podtoczeniem i sitko docelowe , czy poprawnie :( nie wiem...

Myślałem o tym , żeby korpus , ślimak i "śrubę" odnowić - chromować , niklować czy co tam jeszcze można z tym zrobić , żeby łatwo utrzymać to w czystości . Proszę o podpowiedzi jak użytkować taką maszynę i co można w niej poprawić .

Kilka fotek owego sprzętu .

post-82011-0-09981800-1545407520_thumb.jpg

post-82011-0-29942100-1545407566_thumb.jpg

post-82011-0-22911100-1545407617_thumb.jpg

post-82011-0-01359800-1545407669_thumb.jpg

post-82011-0-88572000-1545407711_thumb.jpg

post-82011-0-60850200-1545407761_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna z niewielu firm produkujących od, można powiedzieć wieków, bardzo dobry sprzęt masarski. Mój szwagier miał ich nadziewarkę poziomą jeszcze chyba z lat 20-tych ubiegłego wieku. Działał idealnie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt w świetnej kondycji,nic nie robić,nie trzeba kombinować z chromowaniem,ślimak jest cynowany,

ostrze noży ma być skierowane w prawo,siatki są porządne Glasharta Zico w dobrej kondycji ze stali wysoko weglowej.Sitka i noże z tej firmy tak szybko sie nie tepią,sprzęt ogólnie oczyścić zakonserwowac

i cieszyć sie fajnym sprzętem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu do tyłu, w zakładzie gdzie pracowałem jedna z suwnic miała na belce nośnej nazwę właśnie Alexanderwerk.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna z niewielu firm produkujących od, można powiedzieć wieków, bardzo dobry sprzęt masarski. Mój szwagier miał ich nadziewarkę poziomą jeszcze chyba z lat 20-tych ubiegłego wieku. Działał idealnie.

No mam nadzieję , że i mnie posłuży :)

Sprzęt w świetnej kondycji,nic nie robić,nie trzeba kombinować z chromowaniem,ślimak jest cynowany,

ostrze noży ma być skierowane w prawo,siatki są porządne Glasharta Zico w dobrej kondycji ze stali wysoko weglowej.Sitka i noże z tej firmy tak szybko sie nie tepią,sprzęt ogólnie oczyścić zakonserwowac

i cieszyć sie fajnym sprzętem ;)

Marek , dzięki za sporo dobrych wieści :)

Parę lat temu do tyłu, w zakładzie gdzie pracowałem jedna z suwnic miała na belce nośnej nazwę właśnie Alexanderwerk.

Czyli robią nie tylko maszyny do przerobu mięsa ...

Zakładasz źle. Najpierw szarpak, potem nóż przetłoczeniem do szarpaka (powinien "wskoczyć w otwór szarpaka),i następna siatka. Te wąskie pierścienie służą do stabilizacji noża przy cięższym mieleniu np. skór.

Zajefajny sprzęt.

Woytas , już się poprawiłem :) , najpierw siatka potem nóż i znowu siatka :thumbsup: .

Czy zakłada się też trzy siatki i dwa noże , czy raczej szarpak- nóż- siatka docelowa ?

Nie bardzo wiem o co idzie z tymi pierścieniami , noże w środek nie wchodzą , więc jako dystanse się je stosuje...?

Troszkę poczyściłem elementy i jest jeszcze jedno ... na końcu ślimaka jest rowek , do czego on służy ?

No i nie wiem co z tym trzecim nożem - bez podtoczenia... kiedy i do czego go stosować ?

 

Wszystkim życzę spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

post-82011-0-53315200-1545670832_thumb.jpg

post-82011-0-10082800-1545670890_thumb.jpg

post-82011-0-79563000-1545670944_thumb.jpg

post-82011-0-63155300-1545670990_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wracam do tematu odnowienia mojego wilka ...

Rozebrałem maszynę na części i cała obudowa jedzie w poniedziałek do śrutowania i malowania proszkowego.

Zauważyłem wyciek oleju z przekładni i się zastanawiam czy to ruszać ...

Do tej pory nie pozostawał żaden  ślad po oleju na blacie kuchennym , więc może nie tykać ?

To co pozostało na obudowie , to czarny olej i w związku z tym chcę wymienić ten olej.

I tu mam kilka pytań .

1 Czy może ktoś wie jaki i ile powinno być tego oleju zalanego do przekładni ?

2 Co mogę zrobić z tacą aluminiową widoczną na wcześniejszych fotkach - polerować , anodować czy co tam jeszcze jest możliwe ?

3 Zniszczone jest uszczelnienie przy włączniku , czy kombinować z wymianą włącznika na jakiś nowocześniejszy ?, może jakieś propozycje ?

I jeszcze banalna sprawa , wybór koloru poszczególnych elementów obudowy , myślę o szarościach - dół ciemniejszy góra jaśniejsza .

Będę wdzięczny za podpowiedzi , z góry dziękuję .

Poniżej kilka fotek .


[Dodano: 04 paź 2019 - 23:06]
Fotki.:

post-82011-0-44897700-1570222963_thumb.jpg

post-82011-0-96296200-1570223012_thumb.jpg

post-82011-0-18277500-1570223067_thumb.jpg

post-82011-0-08916700-1570223107_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem na "żywo" jak pracują wilki , ale po przesiadce z 8 zelmera na to "coś" ...to naprawdę czysta przyjemność :thumbsup:

Wczoraj mieliłem około 10kg mięsa , to poszło w mig , może po odnowieniu zrobię filmik do oceny maszynki .

Jeszcze męczy mnie odnowienie gardzieli i reszty .. ale to może później . Zalecę kiedyś do Blachowni i może to ogarną mi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w moim zakładzie jeździła suwnica z napisem Aleksanderwerk z tego wynika, że ten zakład robił "wszystko", była to suwnica napędzana łańcuchami i była bardzo pomocna właśnie na napęd. Można było precyzyjnie ją jeździć. 

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie nieszczelności musisz usunąć.

Olej wymień na przekładniowy.

Co do ilości oleju, to wstaw zdjęcie przekładni.

Uszczelkę pod wyłącznik odrobić z silikonu, pod warunkiem że jest w pełni sprawny.

Tacę można wypolerować.

Co do koloru, to już twój wybór, ja bym pomalował proszkowo na srebrny kolor

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro ...

- nieszczelność na razie zostanie , umyję i zobaczę co się będzie działo po kilku mieleniach , z rozbiórką nie ma problemu więc zawsze zdążę :)

- olej przekładniowy ... czyli jakikolwiek samochodowy - hipol - czy jakaś konkretna specyfikacja ?

- fotka przekładni poniżej , tak sobie myślę , że poniżej osi silnika powinno być ok , tylko jak to sprawdzić ...?

- uszczelka była chyba ze skóry i skruszała , więc może i silikonem zrobię , włącznik sprawny tylko myślałem o jakimś nowym modelu , ale to już parę groszy kosztuje , to może poczeka...

- czy samo aluminium nie będzie szkodzić i śniedzieć ... będę kilka innych elementów zawoził do anodowania , więc pomyślałem i o tacy tylko nie wiem jakie będą tego koszty ...

- wybór koloru ... oczywiście należy do mnie , myślałem o szarościach , a przecież aż się prosi o srebrny ... :facepalm: :facepalm: :facepalm: , może doznałbym olśnienia później...normalnie klapki na oczach - szary i nic więcej nie widziałem :D a oglądałem fotki wilków w sieci...

Dzięki wielkie Miro ...

post-82011-0-63098000-1570296851_thumb.jpg

post-82011-0-85668100-1570296896_thumb.jpg

post-82011-0-14963600-1570296928_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wybór koloru ... oczywiście należy do mnie , myślałem o szarościach , a przecież aż się prosi o srebrny ...

A jaki był kolor/kolory oryginału?

Zabytkowe przedmioty aż się proszą o odtworzenie oryginału.

Widziałam oryginalną nadziewarkę Alexanderwerk - miała sporo czerwonych elementów. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno ... :cry: zastrzeliłaś mnie , chciałem zrobić nowocześniej ... nie brałem pod uwagę oryginału :( , ale może rzeczywiście warto wziąć to pod uwagę ...

Jaki jest oryginalny kolor... nie wiem , na swojej nie widzę innych kolorów ...

Nie mogę znaleźć w sieci fotki oryginału , jest to : TYPE KM 11/4 .

post-82011-0-20863300-1570299450_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o olej, to marka jest nie ważna, byleby był do przekładni.

Do pełna lać nie można, 3/4 pojemności wystarczy.

W trakcie pracy i tak następuje rozbrysk, więc elementy przekładni będą smarowanie.

 

Uszczelka nie z silikonu w sensie tuby, tylko są silikonowe, gotowe materiały z których wycinasz uszczelkę.

Kiedyś był tekstolit, czy jeszcze jest dostępny, tego nie wiem.

Ja używam uszczelki silikonowej.

Grubość w twoim przypadku rzędu 2-3mm.

Jest bardzo plastyczny i super uszczelnia.

 

Taca owszem jest aluminiowa, ale tam nie ma temperatur, więc o szkodliwości raczej nie ma mowy.

Jedynie dla estetyki bym wypolerował.

 

Aleksanderwerk używał kolorów ciemno czerwony i czarny.

Czerwony korpus, np. koła czarny.

Ale to były maszyny z czasów pasów napędowych, możliwe że potem zmienili na inne.

 

Nieszczelności nie bagatelizuj.

Albo coś robisz na 200%, albo wcale.

Wszystkie maszyny które odmawiałem musiały być jak nowe, albo i lepiej.

Niemcom by szczenka opadła, gdyby zobaczyli co Polak potrafi.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej rozbiórce - wymień wszystkie uszczelki - teraz łatwo 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro , zgadzam się z Tobą , wszystko zrobię tak jak piszesz ... :) .

Tylko z tacą nie wiem czy warto polerować samemu , bo i zakup past , filców i co tam jeszcze trzeba ... Odnawiam też krajalnicę do wędlin i gość od anodowania mówił żebym też przywiózł nóż do mi go chemicznie...czy prądem ... wypoleruje ( cokolwiek to znaczy ) to może i tacę na lusterko zrobią...

 

Co do koloru , to jednak obstawałbym przy srebrnym...

....Fotki znalezione w sieci.

Też widziałem kilka sprzętów w czerwonym kolorze , ale były też i w kolorze ... kość słoniowa ??? taki jak mój wilk ...

Fotki z sieci.

post-82011-0-67326200-1570357696_thumb.jpg

post-82011-0-60167900-1570357715_thumb.jpg

 

 

 

 

[Dodano: 06 paź 2019 - 12:30]

Przy takiej rozbiórce - wymień wszystkie uszczelki - teraz łatwo

No i jak mogę zrobić inaczej... no mus ogarnąć całość :):thumbsup:

[Dodano: 06 paź 2019 - 12:35]

 

I jeszcze jedno ... całość srebrna , a na jaki kolor te elementy aluminiowe na poniższej fotce ?

Myślałem o polerce i anodowaniu ...???

post-82011-0-87487800-1570358187_thumb.jpg

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ktoś pomalował wilka.

Nie sądzę aby aluminiowe elementy w oryginalne były pomalowane.

Jeśli dobrze widzę, wyłącznik też niechcący dostał z pędzla ????.

 

Co to za przystawka do wilka?

Młynek?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z fotki nie jest mój , ale taki sam chyba... Nie wiem co to jest za przystawka , swego czasu szukałem przystawek , ale nic nie znalazłem .

Mój też był raczej malowany ponownie , bo ma miejsca , gdzie widać brak farby pod spodem .

Tak patrzę na te sita na fotce , że prędzej to jakaś obieraczka do warzyw i owoców albo tarka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka nowych fotek z rozbiórki wilka , pojawił się problem po drodze . Łożyska są OK , jeden uszczelniacz do wymiany , ale do przedniego nie mogę się dostać ...

Nie mogę odkręcić śrub na płaski śrubokręt , jest za płytki rowek i dodatkowo są porządnie zapunktowane śruby . Nie widać tam wycieku więc chyba zostanie tak jak jest...

post-82011-0-44175800-1571169933_thumb.jpg

 

post-82011-0-69406600-1571169596_thumb.jpg

post-82011-0-18418500-1571169656_thumb.jpg

post-82011-0-28882100-1571169717_thumb.jpg

post-82011-0-83616100-1571169837_thumb.jpg

post-82011-0-56213800-1571169888_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.