Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

klopot z sitkami

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 28 maj 2008 - 19:15

witam
Kupilem maszynke elektryczna do miesa z kompletem sitek w liczbie 3 lecz moja radosc nie trwala dlugo bo okazalo sie ze najwieksze sitko ma oczka o srednicy tylko 6mm i tu problem sitko to jest nietypowe (z wypustkami ) i nigdzie nie dokupie sitek z oczkami wiekszymi (10 czy 15 mm) a wiadomo iz w bardzo wielu przypadkach uzywac nalezy sitak o oczkach 10mm lub wiekszych.

Pytanie czy sa sposoby i szanse na to bym mogl rozwiercic oczka w sitkach ktore posiadam i jezeli sa to jak , dodam ze przeszukalem caly net a sitek do tej maszynki nie ma.

#2 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5904 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 28 maj 2008 - 19:37

Wniosek kupujmy maszynki o standartowych siatkach i nożach . Pozdrawiam

#3 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 28 maj 2008 - 19:45

a nie da sie nadspawać wypustków do tradycyjnych sitek ? chyba że nie ten rozmiar to patrz post wyżej
Pozdrawiam serdecznie Jasiu

#4 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5348 postów

Napisano 28 maj 2008 - 20:55

Ja mając sitko o największych otworach 8 mm , tę część mięsa która ma być zmielona na sitku o większej średnicy po prostu kroję drobno ręcznie ( oczywiście można tak robić gdy się przerabia nie bardzo duże ilości mięsa)

#5 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9944 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 28 maj 2008 - 21:39

Ja mając sitko o największych otworach 8 mm

Witaj Chudziaczku,
dlaczego nie dokupisz brakujących sitek? Naprawdę sa przydatne. Szarpak również. Jaka maszynkę masz Olgo?

#6 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5348 postów

Napisano 28 maj 2008 - 22:17

Mam chyba 20-to letniego Zelmera :???: i właściwie sitka produkowane są niedaleko ode mnie we Wręczycy ale ciągle liczę na jakąś okazyjną :lol: alfę przynajmniej 22-kę. Przy niewielkiej ilości mięsa przetwarzanego na kiełbasy to mogę pobawić się w krojenie nożem.A poza tym teraz głównie robię albo szynki i balerony lub w szynkowarze boczek prasowany (nie wymagający krojenia ) lub wędlinę drobiową którą z kolei kroję w dość dużą kostkę. :lol:

#7 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 29 maj 2008 - 05:06

kiedyś był poruszany temat sitek do maszynki 8 . Sitek większych niż 8-10 mm nie warto kupować bo slimak i tak bardziej zmiażdzy mięso niż je zmieli.
Osobiscie robie jak Ola przy małych ilościach to kroję nożem i wspomagam się starym zelmerkiem, przy większych ilościch wyciągam maszynkę 32 +większość sitek. więc i krojenia wtedy nie ma za to ile zmywania :grin:

#8 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 06:42

Sitek większych niż 8-10 mm nie warto kupować bo slimak i tak bardziej zmiażdzy mięso niż je zmieli.

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem Zelmera 8-mki. Mam sitka 16, 8, 4, 2,5. Nie jest prawdą, że ślimak zmiażdży mięso i sitek powyżej 8 nie opłaca się kupować. Mięso zmielome na sitku 16 i 8 wykazuje wyraźną różnicę w grubości. Gdyby było tak jak pisze Jasiu, a wcześniej pisał Abratek to różnic by nie było. Jednorazowo robię ok. 15 kg kiełbasy i taki Zelmerek doskonale sobie radzi, a i zmywania po robocie niewiele. :grin:

#9 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 29 maj 2008 - 07:52

Pedro nie wiem jak mieli maszynka z sitkiem 16 bo takiego sitka nie kupowałemdo zelmerka ale można domniemywać że mięsko może i będzie zmielone jako 16 tylko czy konsystencja będzie równie dobra jak przy dużym ślimaku np 22 -32?
Kiedyś miałeś (do awarii) 22 jakbyś porównał obie maszynki z sitkiem 16 czy efekt mielenia jest identyczny?
co do zmywania zgadzam się z Tobą w 100% , cholera mnie bierze jak mam umyć 32 :lol:
Pozdrawiam serdecznie Jasiu

#10 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 29 maj 2008 - 09:46

32 używam sporadycznie, najczęściej mielę mięso na 8. Zakładam do niej sitka od 2,5 do szarpaka. Mięso mielone na 8 przy pomocy dużych sitek (szarpak, 14) już po samym mieleniu jest kleiste. Stosowanie takiej, małej maszynki z sitkiem o dużych otworach skraca nam później czas wyrabiania farszu. Może jest to niezgodne ze sztuką masarską ale wyroby wychodzą mi smaczne i o odpowiednim wyglądzie.
Pzdr.

#11 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 09:49

Mięso mielone na 8 przy pomocy dużych sitek (szarpak, 14) już po samym mieleniu jest kleiste.

Zgadzam się z tym. Jest to niewątpliwie zaleta mielenia na takiej maszynce. Mniej wysiłku przy wyrabianiu farszu.

#12 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2262 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biala

Napisano 29 maj 2008 - 13:02

co do zmywania zgadzam się z Tobą w 100% , cholera mnie bierze jak mam umyć 32

ja z tego wzgledu pozbylem sie maszynki 32 na duza korzysc 22-ki,
ktorej dorobilem naped na silnik,wymienilem nozyk na noz z nierdzewki
o niebo lepszy od tych z alfy i jak do tej pory mielenie 80 kg bylo frajda,
oczywiscie po usunieciu termika z uzwojenia,co powodowolo zadyszki
silnika.no i maszynke 22 fajnie sie myje w zmywaku,nie jest takim
duzym koniem jak 32

#13 kempes

kempes

Weteran

• Użytkownicy
  • 1792 postów
  • MiejscowośćSzadek

Napisano 29 maj 2008 - 13:05

Marek z Bielska, czy to prawda
gdzieś czytałem, że nożyki i sitka z nierdzewki są samostrzące ?

#14 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2262 postów

Napisano 29 maj 2008 - 13:14

dokladnie tak jest,ja na razie mam dwa nozyki z nierdzewki firmy tre spade
oraz 3 sitka z nierdzewki ktore kupilem z usa,jak na razie miele pieknie i
rowno noz z sitkiem wspolpracuje,jedyny minus to cena ktora jest wieksza
od samej maszynki,jak na razie jestem bardzo zadowolony z calego zestawu
ktory przerosl moje oczekiwania

#15 Marko

Marko

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 467 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 29 maj 2008 - 15:13

Witam,
Od dwu tygodni mam Zelmera 8, jak narazie raz go używałem do mielenia i do nadziewania i jestem bardzo zadowolony (poprzednio używałem starą Jagę 5 masakra), ale mam inny dylemat. Po mieleniu moja żona umyła sitka i nożyk i położyła do suszarki, na drugi dzień na sitkach i nożyku pojawiły się ogniska korozji, boję się że w ten sposób szybko się zniszczą. Czy macie jakieś sposoby żeby temu zapobiec? Może zaraz po myciu wysuszyć i posmarować olejem? Gdzie można kupić sitka z nierdzewki?

#16 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2262 postów

Napisano 29 maj 2008 - 15:32

Marko sitka i noze kupisz w tej firmie ja tam kupilem noze sa naprawde super i to
wynadgradza te wysokie ceny i koszty wysylki

http://www.cfpe.de/D...age&userid=cfpe

a sitka najtaniej w
http://www.sausagema...PROD&ProdID=362
Pan Tomek Fecko na dzien dzisiejszy nie posiada z nierdzewki
gatunkowo super nie rdzewieja super wspolpracuja z nozem.problem to cena

p.s. ja mam tez zelmerka 8 do siekanych i orginalnie mial 3 noze z nierdzewki
czemu ty masz zwykle?
aby nie rdzewialy umyte wytrzepac wode z otworow o scierke nastepnie osuszyc
sciereczka i polozyc na parapet na slonce oparte o olowek lub dlugopis,suche
przechowywac w suchym miejscu w specijalnej sciereczce z recznika.ja
bym niczym nie mazal czy oliwil.teraz mam problem z glowy

#17 Marko

Marko

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 467 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 29 maj 2008 - 15:40

Marek z Bielska, dzięki za odpowiedź. Nie wiem dlaczego mam takie sitka, kupowałem go dwa lub trzy tygodnie temu w Makro i takie dostałem w kartonie. Dzięki za poradę jak się z nimi obchodzić.
Pozdrawiam

#18 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 29 maj 2008 - 17:09

Nie jest prawdą, że ślimak zmiażdży mięso i sitek powyżej 8 nie opłaca się kupować. Mięso zmielome na sitku 16 i 8 wykazuje wyraźną różnicę w grubości. Gdyby było tak jak pisze Jasiu, a wcześniej pisał Abratek to różnic by nie było.

niestety, nasze opinie wywodzą się z obserwacji co najmniej kilku osób, możliwe jednak że przyczyną są maszynki starszego typu - przypomnijcie sobie opis MirkaB, gdzie po wymianie sprężynki dociskowej na zwykły pierścień efekty mielenia uległy zdecydowanej poprawie, po prostu sitko z nożem nadążają z mieleniem dostarczanego mięska a zatem nie "oczekuje" ono w ślimaku będąc jednocześnie miażdżone

maszynke 22 fajnie sie myje w zmywaku,nie jest takim
duzym koniem jak 32

eee... tam... wszystko zależy od pojemności zmywaka (zlewu, basenu, wanny etc.), ja osobiście wolę myć tę 32 bo można swobodnie ręką wszędzie dotrzeć - tyle tylko że faktycznie, jeszcze w zwykłym kuchennym zlewozmywaku jeszczem jej nie mył :rolleyes:

#19 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 21:42

po wymianie sprężynki dociskowej na zwykły pierścień

W moim Zelmerku nie ma sprężynki dociskowej. Czy to błąd, czy nowsza konstrukcja. :rolleyes:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 29 maj 2008 - 21:58

W moim Zelmerku nie ma sprężynki dociskowej.

no właśnie te nowe nie mają już tej spężynki i jak już wspomniałem, z doświadczeń MirkaB wynika że taki "sztywny" układ lepiej działa (ja jakoś na razie nie mam czasu sprawdzić :mellow: )

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych