Skocz do zawartości

Boczek masowany


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-55702700-1547214363_thumb.jpgpost-72431-0-92256800-1547214369_thumb.jpgpost-72431-0-95748600-1547214374_thumb.jpg

 

SUROWIEC

-boczek bez skóry w miarę chudy 5 kg

-podgardle bez skóry najlepiej z przyrostem mięsnym 1,5 kg


PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE

-peklosól do boczku 19-20 g/kg

-czosnek dobrej jakości zgnieciony przez praskę 6 g/kg

-gorczyca biała mielona 1,5 g/kg

-pieprz czarny mielony 1,5 g/kg

-pieprz ziołowy 1,5 g/kg

-woda 300 mil. dodana podczas wyrabiania masy mięsnej z przyprawami

-osłonka białkowa fi 55-65

-sznurek wędzarniczy


WYKONANIE

Kupiony surowiec tniemy na kawałki w kostkę około 4 cm. Peklujemy i  w osobnych pojemnikach boczek i podgardle. Czas peklowania 48 godzin. Następnie rozdrabniamy na sitkach boczek na szarpaku, a podgardle na 10 mm. Rozdrabnianie odbywało się na maszynce nr 8. Teraz przyprawiamy dodajemy wodę i wyrabiamy do kleistości. Po tym czasie napychamy osłonki i wieszamy w chłodnym miejscu na 8-10 godzin. U mnie wisiała w lodówce.Teraz przekładamy w temp. pokojową na 2 godz.Wycieramy ręcznikiem papierowym.


OSUSZANIE

W wędzarni przy szybkim ruchu powietrza bez dymu czas 45 min w temperaturze 40 stopni.

Powierzchnia batona ma być sucha i ciepła .


WĘDZENIE

Czas 4-4,5 godziny w temperaturze 50-55 stopni


PARZENIE

Woda 75-80 stopni do temperatury w batonie 70 stopni

 

STUDZENIE

Topimy w zimnej wodzie na około 5-10 min. Dalsze studzenie odbywa się w

lodówce czas 8-10 godzin .

Wyrób polecam jest bardzo smaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpada się przy krojeniu ? . Przy tym składzie to raczej bym szedł w metkę  łososiową lub coś a'la metka , zastąpił podgardle wołowiną , lub nie albo zrezygnował z niego . Bo jakoś mi nie "pasi" taka kiełbasa . Ale fakt nie jadłem wiec trudno autorytatywnie się wypowiadać ,  mi nie "pasi"  a dla innych to może być rarytas. 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a dla innych to może być rarytas. 

Jak widać na załączonym obrazku nie rozpada się trzyma się nawet na cienkich plasterkach no i faktycznie kilku osobom stała się ta kiełbaska rarytasem i co miesiąc jestem pytany czy przypadkiem nie robię tej kiełbasy, mi osobiście smakuje ale żebym musiał ją robić co miesiąc to nie ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mnie się też kiełbaska podoba, ale ja tłustolubny jestem

ja też wolę jak jest tłuszczyk  :thumbsup:  


[Dodano: 11 sty 2019 - 17:21]

 

Wyrób polecam jest bardzo smaczny.

 

 Super wygląda ,  tłuściutka ..  :thumbsup::clap:  . Zrobię dla sprawdzenia .  :)

 

Jeśli lubisz tłuściejsze to na pewno będzie Ci smakowała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak widać na załączonym obrazku nie rozpada się trzyma się nawet na cienkich plasterkach no i faktycznie kilku osobom stała się ta kiełbaska rarytasem

Zupełnie niedawno zrobiłam spontanicznie kiełbasę z tłuściejszych okrawków  z formowania boczków.

Zaskoczyła mnie tym, że się nie rozpada i wspaniałym swym smakiem.

Dosyć przypadkowo, ale zastosowałam przyprawy takie, jak w Twoim, powyższym przepisie.

Tylko zamiast pieprzu ziołowego poszedł biały.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu Wy tak się dziwicie ,że się nie rozpada.Dzisiejsze boczki to takie chude ,że klasyfikują się jako IIa wp.Więcej chudego niż tłuszczu.Po to jest tam jeszcze dodatek podgardla bo mało tłusta by była. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu Wy tak się dziwicie ,że się nie rozpada.Dzisiejsze boczki to takie chude ,że klasyfikują się jako IIa wp.Więcej chudego niż tłuszczu.Po to jest tam jeszcze dodatek podgardla bo mało tłusta by była.

Dokładnie tak jak mówisz :thumbsup:  i dodam jeszcze że bardzo lubię podgardle i pachwinę i czasem dodaję do kiełbas ponadto robię pachwinę i podgardle wędzone jakoś ten smaczek mi pasuje  ;)

[Dodano: 11 sty 2019 - 23:30]

 

 

i wspaniałym swym smakiem
 

To fakt jest smaczna  przeważnie robię ja  na prośbę kolegi chyba uzależnił się od niej :D  i wtedy zawsze sobie robię ze dwie pałki więcej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.