Skocz do zawartości

Stopki wieprzowe nadziewane - gotowane i grillowane


TOSHIBA

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie doszedłem do siebie po rewizycie u jednego Włocha.

Spory czas temu poczęstowałem go polską kiełbasą i własnym popitkiem (trochę wziął ze sobą, dałem mu, a co niech pozna moje chamskie serce), Włoch był „zesrany”, w sumie to znajomy mojego znajomego który kiedyś razem z nim postanowił mnie odwiedzić (z wiadomych powodów)

Otóż wspomniany Włoch, przyjechał ze swojej ojczyzny i poprosił naszego wspólnego znajomego abym koniecznie go odwiedził.

Wiozłem ze sobą antałek popitki i poszedłem.

Na stół wjechała potrawa, jak się potem dowiedziałem specjalność Włocha Matki której to notabene też smakowała polska kiełbasa.

Pierwszy rzut oka na talerz i nie wiedziałem co powiedzieć, oto leży stópka wieprzowa zawiązana z jednej strony.

Nie wiedziałem co powiedzieć/zrobić, miałem to obgryźć czy co, na wszelki wypadek poczekałam na gospodarza, co on zrobi, a on bierze nóż i widelec i se to normalnie kroi.

Okazało się że jest to pikantna ziołowa biała kiełbasa i zamiast we flaka to wsadzona w skórze ze zdjętej stópki wieprzowej.

Smakowało nawet całkiem OK., ale widziałem że robi coś na grilu, po czasie okazało się że są to podobnie zrobione stópki jednak inaczej przyprawione, mniej ziołowo, a bardziej czosnkowo – ostro. Fajna wyżerka, te z grila bardziej mi odpowiadały.

Jednak nie pytajcie mnie jak się to nazywa, razem z % wyparowała też nazwa.

Jako produkt na talerzu nie prezentuje się to nadzwyczajnie, pewnie to kwestia przyzwyczajenia / gustu, ale w smaku OK.

Jako prezent do domu dał mi weki od Jego Matki, w środu były szaszłyki w sosie pomidorowym keri, też dobre.

Może ktoś słyszał o tej potrawie (tej pierwszej) ???? i wie coś więcej??

 

Umieszczam ten post w dziale kiełbasy, bo najbardziej mi pasował do tej potrawy, ale jeżeli Moderator uzna że należy go przenieść gdzie indziej to proszę bardzo.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

witaj Toshiba

dales mi klina do glowy jak oni z tej nozki usuneli kosc a potem nafaszerowali ja

farszem kielbasy?przeciez w nozce sa raciczki jak on mogl te krząstki usunac?

chcialbym cos podobnego zrobic na imieniny w czerwcu to bym gosci nozkami

zaskoczyl he he he :wink:

slonecznie pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak oni z tej nozki usuneli kosc a potem nafaszerowali ja

farszem kielbasy?przeciez w nozce sa raciczki jak on mogl te krząstki usunac?

Szkoda, że jest tak gorąco , bo w okresie zimowym wysłałbym nogi wieprzowe b/k.

Może się skuszę zrobić na zlot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Jadę do sklepu po stópki, myslę że nadają się przednie bo tylnie mają dziurę po wieszaniu.

Pobawię się w skalpowanie stópek i opiszę rezultat.

Samo faszerowanie to pikuś, po prostu naciągnąc na lejek i uszczelnić ręką, tak jak osłonkę przy robieniu krakowskiej.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagno mam na mysli nogi nie rozciete wzdluz tak aby skora byla cala,robiles juz cos takiego?

 

Jadę do sklepu po stópki, myslę że nadają się przednie bo tylnie mają dziurę po wieszaniu.

o przednie moje ulubione mniam z tylnymi zgadzam sie,z nadziewaniem nie ma problemu.

zrob zdjecie skalpa tj tej skorki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSHIBA, Jest jeszcze jeden problem. Skórę należy faszerować już sparzoną, jeśli chcemy mieć nieprzeparzony farsz.

Zresztą potrawy nie jadłem, więc nie wiem, co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stół wjechała potrawa, jak się potem dowiedziałem specjalność Włocha Matki

Włoska kuchnia w mojej ocenie jest najlepszą w Europie. Kiedyś dość często tam jeździłam i przebywałam. Nawet w małych miejscowościach można zjeśc po królewsku. Do dzisiaj pamiętam subtelny smak (zapewne peklowanej) piersi indyka podanej w cieniutkich plasterkach z prawdziwymi truflami, sałatkami i lokalnym winem. Było to w górskim, maleńkim miasteczku Castelano w pólnocnej Italii. Wiele bym dała za recepturę tej potrawy.

Toshiba, wypytaj zaprzyjaźnionego Włocha o dokładną recepturę. Oni stosują te swoje ziołowo/winno/oliwkowe marynaty, które potrafią nadać potrawie niepowtarzalny smak i aromat.

Może i my przy okazji z tego skorzystamy?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiedziałem że taki problem będzie ze stópkami, dokładniej mówiąc z przednimi + w całości + nie uszkodzona skóra.

Udało mi się kupić pokrojone stópki i słownie jedna w całości. Może w Polsce można to kupić w każdym sklepie, jednak tu to problem.

Skończyło się to na tym że zamówiłem na wtorek 10 sztuk i muszę czekać.

Z tego co dostałem wyciągnąłem takie oto wnioski:

Skórę lepiej się ściąga jeżeli stópkę potraktujemy wrzątkiem przez 5 min, ale skóra się wtedy deformuje.

Na surowo ciężko schodzi z ‘palcy”

 

Teraz wrócę do potrawy, nadziewane stópki były w miarę kształtne, na tyle że nie zorientowałem się że są nadziewane.

Co do przepisu, to zapomnijcie, rozmawiałem z Włochem i nawet On go nie zna, jego Mama powiedział że zdradzi go dopiero jego (przyszłej) Żonie jak urodzi mu dziecko.

Facet ma 43 la i trochę się miga (wciąż mieszka u Mamy). Jest normalnie ukierunkowany co do upodobać, ale twierdzi że ma czas, a takie życie mu bardziej odpowiada.

 

Pozostaje experymentować, w końcu to nie może być aż takie trudne.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Już wiem jak się ten przysmak włoski nazywa ZAMPONE.Może uda mi się zdobyć przepis ale dopiero za 1-1,5 miesiąca jak znajoma po wakacjach wyjedzie do Włoch (mieszka tam na stałe od 14 lat).Z tego co mówiła jest to potrawa świąteczna i bardzo dobra.

 

http://italianfood.about.com/od/italianmeatrecipes/ig/Salumi--Italian-Cold-Cuts/Cotechino-and-Zampone.htm

 

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.yndella.com/ZamponefromModena_2_0_904.aspx&sa=X&oi=translate&resnum=6&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dzampone%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG

 

Pozdrawiam.

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co znalazlam na szybko w necie:

 

Zampone

Faszerowana nóżka wieprzowa; specjał z Modeny; farsz składa się z drobno zmielonego, mocno przyprawionego mięsa z goleni i łopatki.

 

Zampone (również popularny składnik Bollito misto) to nadziewana nowa wieprzowa ważąca od 1,5 kg do 2 kg. Kupuje się surową i trzeba ją w domu gotować przez ok. 2-3 godz. Można ją też kupić podgotowaną w próżniowym opakowaniu. Podaje się pokrojoną w plastry z soczewicą lub ziemniaczanym purée.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje się surową i trzeba ją w domu gotować przez ok. 2-3 godz.

witam

bedac w ustroniu z zona w knajpce trafilismy na wesele jakies polki z wlochem i ot co

zagadalem o cos takiego,oczywiscie pani to znala i powiedziala jak to robic ze 3 godz

nozki parzyc na malym ogniu i co zrobilem tak,nogi - skora byly twarde,na pazurach

pekla skora a nogi sie podczas parzenia powyginaly tak ze nic nie zrobilem,tylko

co sie dalo obgrysc to obgryzlem a resza poleciala do kosza,z tego co sadze nie jest

to latwo zrobic chyba zeby surowa noge oszwatlowac z tej skory :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zakładam, że stópki to część nogi+ trochę golonki do ostatniego stawu, a tzw same rapetki do niczego nie zdatne. Podobną rzecz robi się na Litwie tzw "lazdija"tylko ,że jest to noga wieprzowa wędzona i prasowana jak kindziuk. W skórę od golonki nakłada sie peklowany farsz z golonki wędzi i suszy.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość ChefPaul

... hmmm :blush: ... nawet nie wiedzałem o istnieniu tutaj tego tematu :shock:

 

Robiłem Zampone kilka razy.

Farsz robię z marynowanej wcześniej szynki i wędzonego na zimno boczku. Jako przypraw do farszu używam kminku, mielonego goździka, kolendry, oregano, estragonu, granulowanego czosnku i grubo mielonego wielokolorowego pieprzu.

Do przygotowania Zampone używa się przedniej wieprzowej nogi od kolana w dół, (nie koniecznie wraz z raciczką, ja po prostu zawiązuję oba końce skóry po faszerowaniu, nie mam cierpliwości luzować kości raciczki).

Skóry nie parzy się przed faszerowaniem (zdeformuje się), należy ją moczyć w zimnej wodzie przynajmniej przez 12 godzin (do wody można dodać liść laurowy i ziele angielskie, wodę należy z przyprawami zagotować a następnie wystudzić).

Zampone gotuje się w lekko osolonej wodzie z pozostałą marynatą (na małym ogniu) przez minimum 2 godziny. Przed gotowaniem należy Zampone zawinąć ściśle w lnianą szmatkę lub gazę, aby się nie zdeformowało.

Ugotowane można podpiec na grillu lub piekarniku (należy wcześniej wysmarować dokładnie oliwą zmieszaną z białym wytrawnym winem).

 

pozdrówka smaczne

 

ps - kiedy będę robił Zampone następnym razem, podam dokładną recepturę wraz ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet nie wiedzałem o istnieniu tutaj tego tematu

faktycznie temat leżał w niezbyt odpowiednim miejscu... - już przeniosłem
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zostało wyjaśnione to co jadłem, bo już obawiałem się że to jakieś zwidy lub urojenia związane z % :grin: :lol: :lol: :lol: :lol: :cool:

 

PS

Do Abratka, pisząc pierwszy post nie byłem pewien czy dobrze go umieścilem, ale kojarzyło mi się to z kiełbasą, o czym pisałem - ostatnia linijka :lol: .

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.