Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kiełbasa szynkowa wg.JackaW

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 12 lis 2019 - 16:59

Dla mojego podniebienia trzeba na drugi raz dać ciut więcej pieprzów i kolendry. Poza tym świetny przepis.

Przyprawy to sprawa indywidualna można dawać ile komu pasuje bo przecież robimy dla siebie .No i cieszę się że przepis sprawdził się i pasuje . 

[Dodano: 12 lis 2019 - 16:59]

Znajomy pan z rzeźnickiego sklepu mówił mi, że nie uda mi się "skleić" mięsa bez żelatyny bądź dedykowanej chemii.

To ten pan chyba nie ma nic wspólnego z tym sklepem poza nazwą  :D  

#22 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 605 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 13 lis 2019 - 07:46

Znajomy pan z rzeźnickiego sklepu mówił mi, że nie uda mi się "skleić" mięsa bez żelatyny bądź dedykowanej chemii.

:facepalm:

Dlatego robimy sami wyroby które mogą leżakować w lodówce zdecydowanie dłużej niż te zakupione w sklepie.

#23 trolik7

trolik7

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćTrójmiasto

Napisano 23 sty 2020 - 06:29

Pełen szacun się należy.👍
Ja niestety, ale nie mogę poradzić sobie z tunelami powietrznymi. Do mięsa dodaję wywar z kości golonki - schlodzony, bezpośrednio przed nadziewaniem.
Wędzę 4-5 godz, parzenie w wodzie 75 -78st. Temp w środku batona 75st.
Po parzeniu lecą do zimnej wody. Nastepnie do ostygnięcia i tak wiszą sobie przez 48h.
Wszystko szło przez nadziewarkę, mięso ładnie się kleiło do dłoni, osłonki nabite konkretnie.
Efekt - tunele powietrzne i osłonka słabo odchodzi od wędliny.
Pozdrawiam 👍

#24 Romii

Romii

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 361 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 23 sty 2020 - 08:24

Do mięsa dodaję wywar z kości golonki - schlodzony, bezpośrednio przed nadziewaniem.

A w jakim celu? Co robisz z golonkami?

--

Romii

#25 trolik7

trolik7

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćTrójmiasto

Napisano 23 sty 2020 - 17:04

Do mięsa dodaję wywar z kości golonki - schlodzony, bezpośrednio przed nadziewaniem.

A w jakim celu? Co robisz z golonkami?

--

Romii

Gdzieś w internecie się przewinęło, że zamiast zimnej wody można dodać wywar z kości golonki.

Natomiast mięso z golonki puszczone przez maszynkę do mięsa w celu polepszenia kleistości mięsa.

#26 SIVON

SIVON

Weteran

• **VIP**
  • 1643 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 23 sty 2020 - 23:25

Do mięsa dodaję wywar z kości golonki

Procentowo ile tego wywaru?

Temp w środku batona 75st.

Zdecydowanie za dużo, 68C wystarczy.

Po parzeniu lecą do zimnej wody. Nastepnie do ostygnięcia i tak wiszą sobie przez 48h.

Po zimnej wodzie, chwilę studzimy do obeschnięcia i następnie do lodówki.

Tunele powietrzne - rozumiem, że chodzi Ci o dziury i puste miejsca? Przy kiełbasie szynkowej ważne jest dobre uplastycznienie dużych kawałków mięsa, zrób to dokładnie, wyrabiaj najpierw klasę I. Konieczna jest też dobrze wykutrowana wp klasy III.

#27 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5699 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 25 maj 2020 - 08:53

A ile należałoby dodać czosnku w proszku (granulat) jak to widzicie SiBy?  Często zastanawiam się nad sensem dodawania czosnku świeżego jaki jest do nabycia w Szwecji. Mamy tu do wyboru kilka rodzajów różnych producentów, włącznie z rodzimym szwedzkim, ale do naszego "Harnasia" to cała odległa epoka. Mają smak, i pachną tylko w momencie obierania :D .Przywożę więc zawsze z Polski ukochanego Harnasia, no ale on wieczny nie jest, i czasami dla uzyskania wyczuwalnego w potrawie czy wyrobie tego pożądanego posmaku, muszę przechodzić na granulat, innej drogi nie ma :D.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#28 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 25 maj 2020 - 12:56

A spróbuj suszony wydaje mi się lepszy od granulatu jak dla mnie lepszy aromat .Suszonego daje 1-2 g / kg do słoniny 3 g/kg 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych