Skocz do zawartości

Dojrzewalnia wędlin z lodówki Twonka & Co.


Twonk

Rekomendowane odpowiedzi

Mała uwaga i przestroga po 20 dniach użytkowania. Niestety czujnik Sonoff całkowicie nie nadaje się do sterowania wilgotnością. w ciągu 20 dni wykończyłem już 2. Nie chodzi tu o samo urządzenie a o czujnik. po ok. tygodniu w dojrzewalni zaczyna przekłamywać odczyt nawet o 20%. Po podłączeniu samego czujnika temperatury urządzenie pokazuje poprawny odczyt. Podsumowując - nie poleczm do pomiaru wilgotności w dojrzewalni.

 

Musieliśmy rozebrać całość i założyć sterownik z dojrzewalni nr 1. Na razie odczyt jest mocno zbliżony (+/- 3%) do laboratoryjnie skalibrowanego czujnika który wypożyczyłem w celu sprawdzenia. Zobaczymy za kilka dni.

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No i kolejna wątpliwość mnie naszła.

 

Jaką histerezę macie ustawioną w dojrzewalniach? Ja mam teraz ustawione na 12 stopni. Lodówka się włącza jak temperatura dochodzi do 13 st.C a wyłącza się jak spada do 11 st.C. To jest minimum jakie mogę na chwile obecną ustawić (ograniczenie sprzętowe).

Robi się trochę cieplej więc lodówka średnio włącza się na max 10 minut a później wyłącza się na 30 minut. To przerobiona witryna - z przodu oraz z tyłu posiada otwierane przeszklone drzwi.

 

Nie żeby mi przeszkadzało to włączanie i wyłączanie (nie wiem czy ma to jakiś wpływ na agregat). Zastanawiam się czy nie zwiększyć histerezy (od dołu czy od góry?). Dodatkowo chyba ocieplę te tylne drzwi.

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spać możesz.? :D Nie szukaj dziury w całym :facepalm::D .Jak dla mnie to jest dobrze, ale możesz te od tylu przeszklone drzwi okleić matą z warstwą aluminium używaną do wyklejania ścian za grzejnikami.Chłodnia będzie lepiej trzymała temperaturę.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę  :facepalm:  (spać znaczy się). Cały czas szukam dziury w całym bo to całe dojrzewanie trwa i trwa i nic się nie dzieje. Nie ma żadnej awarii, to i człowiekowi różne rzeczy po głowie chodzą  :devil: .

Na szczęście święta idą to trzeba będzie trochę zwykłej kiełbasy zrobić, parę baleronów i szynek , może krakowską. Zajmę się czym innym hehe.

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Sterownik wilgotności niby działa ale mam do niego ograniczone zaufanie (wydaje mi się, że ostatnie wędliny za szybko straciły na wadze i boję się że utworzył się przesuszony pierścień na obwodzie). W najbliższym czasie wymieniam na Esco z kalibracją.

 

Wymianę powietrza zapewniłem poprzez wentylatorek nawiewowy zamontowany na górnej ściance. Na bocznej ściance na dole mam tylko wylot, tez osłonięty kratką. Osłonięty kratka z filtrem węglowym. Ostatnio ustawiłem go tak, że włącza się trzy razy dziennie (6:30, 12:00 i 18:00) na ok. 10 minut. W nocy nie wymieniam powietrza - gdzieś wyczytałem, że pleśń potrzebuje okresu dłuższego spokoju do prawidłowego rozwoju. Nie sprawdzałem tego ale wydaje się, że tak jest OK.

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Do dyspozycji mieliśmy (-śmy bo buduje razem ze znajomym) zwykłą stara lodówkę no-frost whirpoola, taką z zamrażalnikiem na górze. Sama komora jest dosyć duża, oczywiście nie umywa się do lodówek side by side no ale trzeba wykorzystać co jest pod ręką.

 

 

Mam takie pytanie czy po podłączeniu sterownika zamrażalnik działa prawidłowo czy może odłączyłeś go w jakiś sposób, pytam ponieważ mam do dyspozycji lodówkę elektrolux z zamrażalnikiem na dole i zastanawiam się czy mogę ją spokojnie przerobić na komorę dojrzewalniczą czy raczej sprzedać i zakupić chłodziarkę bez zamrażalnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przeczytałem Twoje zapytanie ...

Masz chłodziarkę z zamrażarką szufladową na dole ? Bo ja nie widziałem zamrażalnika na dole lodówki , raczej są u góry ...

Jeśli tak , to czy masz jeden czy dwa agregaty ?

Jeśli dwa , to możesz wyłączyć zamrażarkę i chłodzić tylko lodówkę .

Jeśli pojemność komory lodówki Ci wystarczy , to przerabiaj to co masz .

Jeśli za mało miejsca ....???

Przelicz finansowo i kombinuj .

Jak za grosze masz sprzedać  , to lepiej testować na tej i potem zakupisz to , czego będziesz potrzebował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ slawekr - uzywam dojrzewalnie zrobiona z lodowki dwukomorowej/dwudrzwiowej. Wycieta mam scianke dzielaca tak ze powstala duza komora. (jest gdzies opis na forum). Zamrazarka jest wlaczona takze i niestety nie wylaczysz jej poniewaz to idzie z jednego agregatu. Uzywam swoja (juz druga w tej roli) i jestem bardzo zadowolony. NIe zamienilbym jej na zadne witryny. Widzialem tez na angielskich stronach ze ktos przerabial taka lodowke z szuflada na dole. Wyciol delikatnie tylko podloge dzielaca komore dolna z lodowka. Szuflade uzywal jako baza dla urzadzen typu nawilzacz, odwilzacz. itp. Sa male niuanse typu - zdlawienie/rozproszenie zimnego strumienia powietrza. Przy szufladzie zas nie ma problemu aby zrobic otwor do wymiany powietrza, czy do dodatkowych kabli. Jedna jest tylko uwaga- trzeba wiedziec ze w podlodze nie ma zadnych przewodow czy rurek.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.