Skocz do zawartości

Świeże drewno na wędzarnię


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam projekt na wedzarnie z paleniskiem bezposrednim.Dopiero zaczynam swoja przygode z wedzeniem.Dzis kupilem drzewo olchowe lecz niestety za bardzo sie pospieszylem,nie przemyslalem do konca sprawy i kupilem deski Świeze czyli mokre.wymiary:gr:2cm

dl:160cm   szer:10cm.i teraz moje pytanie.czy jak zrobie z takiego(mokrego)drzewa to bardzo sie odkrztalci?czy moge cos zrobic aby zminimalizowac skutki schniecia/wyginania drewna?np mocno poskrecac poprzeczkami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poskręcać  to one może się nie poskręcają tak jak się skurczą na szerokość na długości to minimalnie i będziesz miał szpary jak wyschną .

więc :

- dawać podwójnie  tak aby przyszła szparę przykryć deskami wierzchnimi  (na mijankę) 

- albo teraz przykręcić pojedyńczo i  jak wyschną przełożyć

- albo zesztaplować i poczekać jak wyschną i wtedy montować

Jak będą przykręcone do konstrukcji to deski się nie odkształcą .

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Dzis kupilem drzewo olchowe lecz niestety za bardzo sie pospieszylem,nie przemyslalem do konca sprawy i kupilem deski Świeze czyli mokre.

 

Zostaw do wyschnięcia bo olcha w czasie wysychania mocno się skręca .Wiem coś na ten temat bo musiałem robić komorę dwa razy.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak źle przygotujesz deski do wysuszenia to też się powyginają i wtedy na pewno będziesz miał problem ze zrobieniem wędzarni. Mokra olcha jest lepsza w obróbce. Robiłem dwie wędzarnie z mokrych sosnowych desek na tzw. przefalc i po skręceniu nic się nie powyginało, a po wyschnięciu nie ma szpar.  

wieloś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha rozumiem.zrobie tak:jak wyprowadze juz z cegielki to zrobie stelaż i dookola deskami bez wpustow bo nie mam kasy ani dostepu na dalsza obrobke.poskrecam wkretami zebym mogl w razie co rozebrac dam wzmocnienia podwojne i zobacze co z tego bedzie wa razie co gdy sie porozszczelnia dam na to ocieplenie i na zewnatrz obije suchym kiedys.bedzie cos z tego?

Edytowane przez chudziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wyprowadzisz z cegły to trochę minie. Poukładaj deski pod zadaszenie, jak możesz w suchym ciepłym miejscu w miarę przewiewne, poprzekładaj listwami przy 1,6 m to trzy na deskę. Jak masz czym to możesz obciążyć stos od góry. (dać trzy listwy jak między deskami z dwa np.krawędziąki, szyny na to i to obciążyć). I jak wymurujesz to zrobić jak piszesz. Pewnie murowanie skończysz koniec kwietnia?. To te deski będą już podsuszone. Zrobić konstrukcje przekręcić na zewnątrz na mijanke i starczy. Po co masz iść w koszty i to obijac jeszcze od zewnatrz.

Jak nie masz na tyle materiału to zrób na zakładkę ( poszukaj w necie poszycie karawelowe). Trochę wiecej zabawy, kwestia czy Ci będzie się podobać.

Zresztą możesz stosować pojedyncze dechy jak podesłała to szpara będzie 5 mm? może mniej, a i tak trzeba od środka obić blacha to nic się nie będzie działo. Ponieważ masz deski bez wpustu i pióra to jeżeli będziesz montował na styk to pionowo, jak na zakładkę to poziomo.

Tylko pojedyncza deska przy 20 mm to trochę mało tak na "styk".

 

A pozatym pisanie z telefonu chyba mnie wykonczy. Ja piszę jedno on wstawia drugie ????

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby Ci się ta komora nie spaliła przy palenisku bezpośrednim.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Blacha ma być na wszystkich ścianach i suficie?i jaka grubość i z czego?

Blachę daj do 0,5 m od stropu na wszystkich ścianach i na drzwiach. Blacha 0,5-1,0 mm zwykła czarna.

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Blacha ma być na wszystkich ścianach

Blach ma tylko zabezpieczyć dół wędzarni przed nadmiernym gorącem, jakąś zabłąkaną iskrą itp. (ustrzec przed pożarem/spaleniem). Tak jak JaGra Ci napisał 0,5m wokoło wystarcza. Zwykła, czarna bez wydziwień (i kosztów) 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.