Skocz do zawartości

Kiełbasa biała parzona w/g JackaW


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-98467300-1550257073_thumb.jpgpost-72431-0-04956000-1550257079_thumb.jpgpost-72431-0-19911400-1550257085_thumb.jpg

MIĘSO
-boczek bez skóry 2 kg
-łopatka 2 kg
-karkówka 2 kg
Przyprawy
-sól nie jodowana 18 g/kg
-pieprz czarny mielony 3 g/kg
-majeranek 1 g/kg
-czosnek świeży zgnieciony przez praskę 6 g/kg
-woda 250 g i 100 g po 12 godz.
Wykonanie
Mięso mieliłem na maszynce nr 8
Podczas cięcia mięsa na kawałki do maszynki jak trafią się ścięgna, błony to wycinamy
-boczek  fi 8 mm
-łopatkę  fi 10 mm
-karkówkę na szarpaku
Następnie dodajemy sól i przyprawy oraz czosnek i mieszamy do kleistości w trakcie mieszania dajemy wodę .
Wstawiamy do lodówki na 12 godz. w celu wyrównania smaków. Napełniamy  jelita wieprzowe i odkręcamy kiełbaski na odcinki około 12-15 cm.
Parzenie
Woda 75-80 stopni i parzymy do momentu uzyskania w środku 68-70 stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa jak zawsze

To już na święta?

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Klasa to była wtedy kiedy użyje się klasycznego składu z wołowiną w tle.A tak to kiełbasa jak inne i daleka od typowej białej.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klasa jak zawsze

To już na święta?

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

Klasa to była wtedy kiedy użyje się klasycznego składu z wołowiną w tle.A tak to kiełbasa jak inne i daleka od typowej białej.

 

 

 

Arkadiusz, z jakiego przepisu Ty korzystasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa to była wtedy kiedy użyje się klasycznego składu z wołowiną w tle.A tak to kiełbasa jak inne i daleka od typowej białej.

 

Receptura 16-tka cz. II str. 242

 

post-52093-0-97486200-1550334381_thumb.jpg

 

Nie lubię wołowiny w białej kiełbasie, bo czuję piasek w zębach...może mój sprzęt AGD z ubiegłego wieku nie radzi sobie dobrze z wołowiną , ale tak ma... 

Lubię majeranek i sypię wiecej niż ogólnie przyjęte.

 Z moich notatek:

14 grudnia 2018r. zrobiłem biała kiełbasę z przepisu Jacka (proporcje mięsa), dodałem trochę więcej wody bo 10% i przyprawę do białej kiełbasy (10g/kg)  kupioną u Mira. Zrobiłem test smakowy: kiełbasa bez wyrażnej dominacji żadnego z smaków, taka nijaka, bez smaku. Do  farszu (3,4 kg) dodałem 9,9g czosnku zmiksowanego w 140ml wody i 3,5 g majeranku. Dobrze wyrobiłem i nadziałem jelita, starając sie lużno nabijać. ale to było dość trudne, bo wtłaczałem powietrze. Maszynka elektryczna, mimo bardzo wolnych obrotów nie pozwała w pełni kontrolować nadziewanie kiełbasy - wróciłem do ręcznej.

Robiłem 3-częściowe pętka, bo lepiej układają sie w zamrażarce.

Moja ocena, mojej LP i gości jakich mieliśmy, to była najlepsza biała kiełbasa, jaką kiedykolwiek robiłem. To wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ocena, mojej LP i gości jakich mieliśmy, to była najlepsza biała kiełbasa, jaką kiedykolwiek robiłem.

 

 

Tego się trzymajmy  . Tutaj jest miejsce dla wszystkich  ....nie tylko dla tych co robią wyroby  z 16-ki .

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tutaj jest miejsce dla wszystkich"

A mnie to odmawiasz prawa do bycia tutaj bo jak nie to uszanuj moją subiektywną  opinię różną od Twojej.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to kiełbasa jak inne i daleka od typowej białej.

Ale uważasz że będzie niesmaczna ? . Bo że nie jest robiona według 16 to większość z nas wie. A początkujący ? fakt  mogą nie wiedzieć,  no ale po to zapisali się do forum,  aby uzupełnić wiedzę, rozwijać swoje umiejętności .

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje zdanie już napisałem.Klasyczna receptura na kiełbasę białą to receptura z dodatkiem wołowiny.Reszta to receptury zastępcze lub wariacje na temat.Czy ta prezentowana smaczna ?.Nie wiem, nie próbowałem.To wszystko w tym temacie.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82a_kie%C5%82basa

 

 

Kiełbasa biała parzona wielkopolska   -  Chronione Oznaczenie Geograficzne

Kiełbasy parzone były znane na ziemiach polskich co najmniej od XIX wieku . Stosowano różne receptury, które do dzisiaj można znaleźć w narodowych książkach kucharskich . Wyjątkowość i odrębność kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej zaczęto ściśle podkreślać w latach 90 . XX wieku . W kiełbasie białej parzonej wielkopolskiej dominuje smak zaparzonego mięsa wieprzowego z lekkim aromatem czosnku i pieprzu . Wyraźnie wyczuwalna jest również nuta majeranku, podkreślająca smak . Wyjątkowość kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej polega również na tym, że jest produkowana ze świeżego, schłodzonego, niepeklowanego mięsa w 70% pochodzącego z szynki . O znaczeniu kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej świadczy fakt, że w okresie stanu wojennego, kiedy mięso reglamentowano, wydawano rzeźnikom dodatkowe przydziały mięsa na jej produkcję . Popularność kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej wzrosła na tyle, że rzeźnicy zaczęli ją produkować także w okresie poza świętami, dzięki czemu stała się bardzo lubianym specjałem, codziennie sprzedawanym w sklepach .

 

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak mam nazywać swój wyrób ? 

 

Biała kiełbasa wg. walker125 --- i wszystko w temacie  :)

Nie ma jednego, jedynego przepisu na białą kiełbasę, podobnie jak nie ma jednego i jedynego przepisu na bigos, choć każdy uważa że jego jest ten jedyny itd ....

Kiełbasa bila znana jest na całym świecie i jest wykonywana po prostu bez peklo-dodatków choć w wielu krajach dodawana jest sol morska, gdzie jakieś "peklo-dodatki" się już znajdują i wtedy jest różowawa, lub nawet czerwona w zależności z którego morza wydobywana jest sol.

Bardzo rzadko występuje podział na białą i "nie białą" kiełbasę, po prostu jest kiełbasa i jej nazwa

Można ten temat ciągnąc w nieskończoność 

PS

Przywiozłem sobie sol z morza martwego, mięso wyszło jak normalnie peklowane = czerwone po sparzeniu

Był to mały eksperyment, mięsa nie jadłem ze względu na skład podstawowy soli 

Skład 1 kilograma soli z Morza Martwego

  • Bromki:  1,95 g
  • Żelazo:  0,055 g
  • Potas:  118,48 g
  • Wapń:  1,23 g
  • Magnez:  79,93 g
  • Mangan:  0,004 g
  • Sód:  59,73 g
  • Sól amonowa: 0,034 g
  • Siarczany:  0,59 g
  • Siarczyny:  0,01 g
  • Fluorki:  0,093 g
  • Chlorki:  412,7 g
Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje zdanie już napisałem.Klasyczna receptura na kiełbasę białą to receptura z dodatkiem wołowin

I w pełni Cię popieram kiełbasa biała według 16 jest jedna . :D Ale  :D :

- po pierwsze  powiniś znać  16 co i dlaczego.Bo klasyfikacja (wiemy jaki klej , czy na zębach zostanie ile tłuszczu) bo, po powtarzalność , bo znajomość co na jakim sitku mielimy . Kolega Jacek napisał ze mieli na 8 zelmerze szarpakiem , ja osobiście np bałbym się mielić na Alfie 32 szarpakiem a być może młodemu  adeptowi się  pomyli 

-wołowina klej  ktoś napisał że grudki masz rację jak mieliłeś na 5 mm . Bo jak zmeliłsz na 2,5 mm  razy dwa nie będzie ( swego czasu zrobiłę risercz :)  do Alfy 10 nie ma na rynku sitka 2 mm a wszyscy piszą 2 mm ) ale  to trałma mielić 2,5 mm X 2 wołowinę

 

 

-boczek bez skóry 2 kg -łopatka 2 kg -karkówka 2 kg

 

jeżeli popatrzymy  klej jest z łopatki tłuszcz z  boczku i karkówki  pewnie też trochę kleju . .

 

Reasumując propagujmy  zasad , czytania 16 co i dlaczego i dlaczego można robić  odstępstwa  , lub nie .

 

Ja nigdy nie osuszałem wędzonek według obowiązującej  tu szkoły ale znalem zasady :D. Osadzanie zawsze  :D

Jak da radę to wkleję zdjęcie dlazcego  .

Reasumując trzeba znać zasady co i jak 16 to wspaniały materiał wyjściowy . Jak robimy odstępstwa to wiemy dlaczego co i jak  na "pale " to awaria . Jak wiemy "co i jak tylko" działać pod siebie . Zasady są jedne i nie zmienne ale sztuka kulinarna jak się nich  trzymamy dahe wspaniale pole do popisu czego wszystkim życzę. Innymi słowy nie bierz się za liczby zespolone , urojone , macierze jak nie znasz tabliczki mnożenia . Jak znasz dawaj przepisy to dawaj chętnie skorzystam  :D

 

Jacek chyba a nawet na pewno zna zasady . Arkadiusz też i jak podyskujecie to wynikną fajne nowe przepisy z uzadnieniem dlaczego tak lub nie . A wszyscy skorzystamy i ja  też . Czego wszystkim Sibą życzę   z sede(l)cznym pozdrowieniem 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Alfy 10 nie ma na rynku sitka 2 mm

 

 

 

eeee trochę za mało szukałeś, ta chyba pasuje 

post-40314-0-65962500-1550407011_thumb.jpg

post-40314-0-56677600-1550407043_thumb.jpg

Gdzieś widziadłem nawet 1,6mm

 

 

 

Proponuje tą stronę, to 'kopalnie' sitek i nożyków również do kutrów = producent  :laugh:

http://www.zico.de/produkte/messer-und-lochscheiben.php

 

post-40314-0-72727300-1550407768_thumb.jpg

post-40314-0-49408100-1550408337_thumb.jpg

 

post-40314-0-74222800-1550406638_thumb.jpg

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :Dpost-45732-0-04013200-1550408726_thumb.jpg

post-45732-0-36671000-1550408816_thumb.jpg

 

A mówili lokalsi że kabriolet wyjadę. A rzeczywistość nawet 4x4 nie dam rady ale twardy jestem. Toshiba do kutra tak do ręcznej ;-) nie znalazłem.

Nic każdy orze jak może zapraszam? Widocznie ja inaczej nie mogę ????. Ale wędzę jak umiem i mogę. ????

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ręcznej ;-) nie znalazłem

 

Podaj wymiary, a ich produkty w Polsce z tego co wiem sprzedawane są przez  http://www.weindich.pl/pl/ 

[Dodano: 17 lut 2019 - 14:27]

 

 

Nic każdy orze jak może zapraszam

 

Wczoraj bylem na serwisie kolo Andermatt, tylko 3,5 m śniegu, bez problemu dojechałem ratrakiem pod same wejście, no ale jak pisałeś każdy orze jak może  :laugh:  :laugh:  :laugh:  

Tak to mniej więcej wyglądało  :laugh:  :laugh:

post-40314-0-44318900-1550410550_thumb.jpg

post-40314-0-39505200-1550410572_thumb.jpg

post-40314-0-25534900-1550410589_thumb.jpg

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując propagujmy  zasad , czytania 16 co i dlaczego i dlaczego można robić  odstępstwa  , lub nie .

 

Czytam 16 i co widzę?, że kiełbasa biała surowa może być bez wołowiny i też będzie klasyczną białą bez wołowiny.  

 

post-52093-0-16963800-1550408789_thumb.jpg

 

Co do nazw poszczególnych wyrobów to nazywam je wg autora przepisu. Tak jest łatwiej. Mam dużo czasu i robie etykietki na słoiki.  Śledzie Halusi, Henia, szynka Arkadiusza . Wtedy mam porządek w piwnicy i w swoich notatkach. Tylko się nie śmiejcie...

 

post-52093-0-65911700-1550410350_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic Sibaski trzeba postawić konkretne zarzuty  do wyrobu :

- wyrób nie jest zgodny z 16 to fakt ale nie uzurpuje sobie prawa do nazwy "Biała według 16 " to fakt

- proszę o wskazanie dsępstw  co i dlaczego  i jaki ma wpływ

- proszę o wskazanie odstępstw  które stanowią przesłąnkę do stwierdzenia że wyrób jest

---- niesmaczny 

---- stanowi zagrożenie dla konsumenta

---- stanowi obrażę  sztuki masarniczej (ale nie że misię wydawało , ba  ja itp ) 

Ja przyznałem rację Arkadiuszowi bo ma  rację (trzeba znać podstawy technologi w tym 16 , umieć  ją imterpretowąc mięso obróbkę  wykażcie mi fundamentalną różniie w tłuszczu z twardej słoniny karkowej , podgardla i wyczuwalną różnicę w wyrobie) ale też

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.