Skocz do zawartości

Receptura kiełbasy


Belizariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

To mój pierwszy post na forum, co nie oznacza, że jestem "wędzarniczym " nowicjuszem. Wędliny domowym sposobem robię od kilkunastu lat. Mam odpowiedni sprzęt, doświadczenie oraz....  rozterki, którymi postanowiłem podzielić się z fachowcami.

 

Zanim zarejestrowałem się przeczytałem stare wątki Forum, które publikowane były tutaj http://szkoladomowegomasarstwa.pl/docs/oliwka/temat.php-id_p=15620&start=1620.htm

 

Wątpliwości moje dotyczą receptur kiełbas wędzonych a konkretnie proporcji poszczególnych składników. Jak zauważyłem udział tłuszczu, w przepisach które poznałem, rzadko kiedy przekracza 20% ogólnej masy wyrobu a zdarzają się i takie, gdzie kiełbasa składa się tylko z wieprzowiny I i II klasy. Robiłem kiełbasę według różnych receptur, ostatecznie rodzina i znajomi uznali, że najbardziej smakuje im kiełbasa wytwarzana z mięsa w ilości ( proporcjonalnie ) : wieprzowina I klasy ( szynka ) 4 kg, wołowina I klasy ( lub mięso z udźca indyka ) 1 kg, boczek 1kg, podgardle 1kg, słonina 0,8 kg.

 

Przy innych proporcjach - zgodnych z recepturami zamieszczonymi m.in. na tym Forum, gdzie udział tłustej wieprzowiny w wyrobie jest dużo mniejszy, niż u mnie - kiełbasa smakowo była znakomita, ale zbyt sucha. Oczywiście smak i konsystencja to kwestia gustu, jednakże doszedłem do wniosku, że chyba robie coś nie tak, skoro wyroby bez tak dużej ilości tłuszczu są też soczyste i pachnące, a moje, teoretycznie identyczne już takie nie są.

Być może wpływ na to ma fakt, że po uwędzeniu dopiekam w wędzarce kiełbasę przez 10-15 minut w temperaturze około 70 stopni. 

Czy mogę prosić Państwa uwagi dot. tego zagadnienia ?

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ona jest sucha, chuda czy zwiezła (znaczy się twarda) ?

Bo jak sucha to może spróbuj dodać wody tak na pocztek z 200 ml, jak chuda to więcej tłustego, jak twarda to mniej wołowiny, lub mniej wyrabiać.

 

Ps jeszcze czas i temperatura wedzenia może mieć wpływ a nic o tym nie piszesz. Czas i temperatura pieczenia trochę krótki a temperatura niska ,

znacząco odbiegające os standardów, więc podejrzenie że długo widzisz w stosunkowo dużej temp. Ale to domysł. Sprawdź termometr i miejsce gdzie jest

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę zawsze dodaje podczas wyrabiania farszu. Być może masz rację. Powodem może być zbyt duża ilość wołowiny. Kiedyś do farszu dodałem też chude mięso z golonki wieprzowej, przemielone dwukrotnie przez sitko 2 mm i ta kiełbasa była zbyt ścisła. Następnym razem zrobię kiełbasę w ogóle bez wołowiny ( indyka ) z minimalną zawartością tłustej wieprzowiny. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw zmniejsz o połowę, bo całkiem za pierwszym razem bym z mięsa typowo kleistego nie rezygnował. I sprawdź ta temperaturę bo niemożliwym jest upiec kiełbasę wędzony na ciepło piecząc przez 15 minut w temperaturze 70 stopni. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wątpliwości moje dotyczą receptur kiełbas wędzonych a konkretnie proporcji poszczególnych składników. Jak zauważyłem udział tłuszczu, w przepisach które poznałem, rzadko kiedy przekracza 20% ogólnej masy wyrobu a zdarzają się i takie, gdzie kiełbasa składa się tylko z wieprzowiny I i II klasy.

II klasa potrafi być bardzo tłusta.

Romk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nawet do 50%,ale wg.starszych klasyfikacji do 30%

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witaj, myślę że dodanie wody nie załatwi tutaj sprawy. Proporcje wydają się być ok. Czy do kiełbasy dodajesz cukier i jajka?

 

Może wydać się to śmieszne, ale kiedyś rozmawiałem ze starszym Panem z Podhala i doradził mi właśnie to.

 

Może warto spróbować,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witaj, myślę że dodanie wody nie załatwi tutaj sprawy. Proporcje wydają się być ok. Czy do kiełbasy dodajesz cukier i jajka? Może wydać się to śmieszne, ale kiedyś rozmawiałem ze starszym Panem z Podhala i doradził mi właśnie to. Może warto spróbować,

Jak masz gotową receptę, to co się martwisz? ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.