Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymogenerator a problem skroplin

skropliny dymogenerator

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 rstyczynski

rstyczynski

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 mar 2019 - 14:34

Dzień dobry,

zbudowałem najprostszy dymogenerator - cylinder ze stali nierdzewnej, odbiornik dymu wykorzystujący dyszę Venturiego, oraz wentylatorek (foto). Jest to chyba standard w DG oferowanych na rynku. Mam jednak problem ze skroplinami, które opadają na zrębki powodując ich zawilgocenie, oraz prawdopodobnie obniżając jakość dymu. Mam też drugi problem ze zrębkami. Ich rozmiar powoduje, że opadają w cylindrze, zamiast utrzymywać się w swoich położeniu, żarząc od spodu. Może ich po prostu nie ubiłem...

Aby uporać się ze skroplinami, dodałem słoik, co podpatrzyłem u rosyjskich konstruktorów. Działa jednak tak sobie. Chyba ilośc rurek i połączeń powoduje, że tracę ciśnienie ciągu powietrza z dyszy Venturiego....

Jak Państwo radzicie sobie z problemem skroplin?

-Ryszard

Załączone pliki

#2 Andriu

Andriu

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 17 mar 2019 - 20:46

Witam,ja w środku wędzarni wstawiam słoik pod rurką którą leci dym .Skropliny wpadają do słoika i po kłopocie (rurka lekki skos żeby spływało )

Załączone pliki

#3 rstyczynski

rstyczynski

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 mar 2019 - 22:44

Dziękuję. Fajny pomysł. A jak zachowuje się dymogenerator z powodu skroplin zbierających się w cylindrze. U mnie krople spadają z denka na wióry, spływają także po ściance. Zrębki brudzą się skroplinami i to się potem pali. Mam wrażenie, że nie jest to dobre zatruwając dym. 

#4 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4988 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 18 mar 2019 - 10:50

Już dawno, dawno temu było o DG z górnym podawaniem dymu. Już nikt tego nie stosuje, bo wytwarzają truciznę . Przerób sobie na dolne podawanie dymu, i problem zniknie :D .

https://wedlinydomow...eneratora-bacy/

#5 Andriu

Andriu

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 18 mar 2019 - 19:01

Witam u mnie nie ma problemu ze skroplinami wióry są suche ,a cały syf spływa do słoika.Ja mam jak widać na zdjęciu dolne podawanie dymu i jest super ,wchodzi  na jeden wsad 1 kg wiórków na 3-3,5 godziny,zrobiłem z popielnikiem ,ale uważam że jest niepotrzebny.

#6 rstyczynski

rstyczynski

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 18 mar 2019 - 23:33

Dziękuję! Finalnie zrozumiałem, że górne podawanie dymu, było przyczyną. Przerobiłem dzisiaj na dolne i jest ok.

Do odbioru skroplin wydaje się idealnym rozwiązaniem "katalozator". Podejrzałem to u rosyjskich speców. Detale:

Ciekawe rozwiązanie zaprezentował także spec z Holandii - koszyk z wiórami. Także jest ok, bo skropliny ściekają nie dotykając wiórków. Detale: https://www.youtube.com/watch?v=WPGi5caa4ec 

Konstrukcja z dolnym odbiorem wydaje się jednak najprostsza. Dodam tylko katalizator, aby jak najwięcej smoły odebrać z dymu. Po korekcie konstrukcji dam znać jakie są rezultaty.

Problem nowicjusza rozwiązany. Dziękuję za Państwa pomoc! 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#7 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4988 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 19 mar 2019 - 10:24

To fajnie że jest OK. :D :thumbsup: :clap: !

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: skropliny, dymogenerator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Bing (1)