Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sezon ogródkowo-działkowy 2019

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
439 odpowiedzi w tym temacie

#21 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 24 mar 2019 - 21:47

Widzę, że sadzenie w skrzynkach to nie tylko u mnie :) Na spód położyłam agrowłókninę, natomiast zapomniałam o siatce chroniącą przed kretami.

Jeszcze ani razu kret mi się nie przedostał.

Czy dotyczy to również ogórków :question:

Chodzi Ci  o to  kiedy wysiewać - ja dyniowate wysiewam w połowie kwietnia bo okres "produkcji" to około 4 tygodni  z tym ,że dyniowate nie lubią pikowania więc sadzimy tak by nie przesadzać.
Można pikować dyniowate. Ja tak robię z ogórkami szklarniowymi, tyle że trzeba przesadzać wraz z całą ziemią z doniczki.

#22 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2521 postów
  • MiejscowośćZachodniopomorskie Zdroje

Napisano 24 mar 2019 - 21:48

Zdradzi mi ktoś czemu służy wysiewanie w skrzyniach?

#23 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 24 mar 2019 - 21:54

Można pikować dyniowate. Ja tak robię z ogórkami szklarniowymi, tyle że trzeba przesadzać wraz z całą ziemią z doniczki.

No czyli masz jedną sadzonkę w jednym "oczku"   a pikowanie to z definicji polega na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników czego dyniowate nie lubią. Więc to co robisz to pikowaniem nie jest :cool:

#24 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3323 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 25 mar 2019 - 07:36

Czyli mogę wysiać do doniczek,a potem po 15 maja wsadzić na grządkę.

#25 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 25 mar 2019 - 09:51

Ja tak właśnie robię  - wysiewam po jednym lub dwa nasionka ( w zależności od wielkości doniczek) a potem wsadzam bezpośrednio do ziemi "nie gmerając"  im w korzeniach :laugh:

#26 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5929 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 25 mar 2019 - 10:08

jak jeszcze nie za pozno to ja w koncu moze posadze dynie ..bo juz 3 rok mija a ja zapominam :)

#27 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 25 mar 2019 - 11:47

Zdradzi mi ktoś czemu służy wysiewanie w skrzyniach?

Chodzi Tobie o podniesione rabaty jak moje?. Jeżeli tak to dlatego że ta część działki podczas długotrwałych ulew bywa podtapiana. Ten sposób rośliny bez szwanku przetrwają.

#28 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2521 postów

Napisano 25 mar 2019 - 21:47

OK. teraz dla mnie sprawa jasna, dzięki za odpowiedź.

#29 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 25 mar 2019 - 22:15

Moje pomidory już poprzesadzane - w sumie 106 sztuk , w okolicach Świąt muszę wysadzić już do tunelu. Nigdy tak wcześnie nie wysadzałam i trochę się obawiam jak to będzie .

Przed

Załączony plik  55462870_273612370234039_2510605695309578240_n.jpg   78,41 KB   7 Ilość pobrań

Załączony plik  55608105_595608574288159_2760740592014065664_n.jpg   80,08 KB   7 Ilość pobrań

Po

Załączony plik  54730474_2298749443783592_578820952796692480_n.jpg   73,06 KB   7 Ilość pobrań

Użytkownik chudziak edytował ten post 25 mar 2019 - 22:16

#30 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 27 mar 2019 - 11:55

Piękne, jak masz możliwość to można podczas zimnych nocy dogrzewac termownetylatorem. Ja tak robię, tyle że nie wysadzam do gruntu tylko trzymam w doniczkach w "kupie". Dopiero jak przyjdzie pora to rozsadzam.

#31 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 27 mar 2019 - 22:03

Instalujemy zwykle dwie farelki do podgrzewania tunelu gdy jest zapowiadana krytyczna temperatura  ale chodzi o to , że w tym sezonie w tych pierwszych newralgicznych  3-4 tygodniach nas nie będzie - osoby trzecie będą doglądać :rolleyes:

#32 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 mar 2019 - 17:18

Instalujemy zwykle dwie farelki do podgrzewania tunelu gdy jest zapowiadana krytyczna temperatura  ale chodzi o to , że w tym sezonie w tych pierwszych newralgicznych  3-4 tygodniach nas nie będzie - osoby trzecie będą doglądać :rolleyes:

Kup w Lidlu albo innym podobnym sklepie mini tunel. Można trafić takie 1/1,5. lub podobny i wstaw do tunelu. Też tak czasem robię, to powinno pomóc.
Przy odrobinie chęci można też zrobić samemu.

#33 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 29 mar 2019 - 20:44

Kup w Lidlu albo innym podobnym sklepie mini tunel.

Woytas chyba  nie zrozumieliśmy się -   ja muszę  w tym sezonie wysadzić pomidory na miejsca docelowe wcześniej niż zwykle i nie ja będę je doglądać przez pierwsze tygodnie  a jak to zwykle w tym okresie zdarza się mogą pojawic się jeszcze bardzo niskie temperatury  :hmm: 

w okolicach Świąt muszę wysadzić już do tunelu.

Instalujemy zwykle dwie farelki do podgrzewania tunelu gdy jest zapowiadana krytyczna temperatura ale chodzi o to , że w tym sezonie w tych pierwszych newralgicznych 3-4 tygodniach nas nie będzie - osoby trzecie będą doglądać :rolleyes:

#34 nestor

nestor

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 985 postów
  • MiejscowośćSzczawno Zdrój

Napisano 29 mar 2019 - 22:40

Moja znajoma zopaliła świeczki w foliowcu.W nocy sąsiedzi narobili rabanu że ogród się pali.

#35 Woytas

Woytas

Weteran

• Użytkownicy
  • 1163 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 30 mar 2019 - 06:36

Kup w Lidlu albo innym podobnym sklepie mini tunel.

Woytas chyba  nie zrozumieliśmy się -   ja muszę  w tym sezonie wysadzić pomidory na miejsca docelowe wcześniej niż zwykle i nie ja będę je doglądać przez pierwsze tygodnie  a jak to zwykle w tym okresie zdarza się mogą pojawic się jeszcze bardzo niskie temperatury  :hmm:

w okolicach Świąt muszę wysadzić już do tunelu.

Instalujemy zwykle dwie farelki do podgrzewania tunelu gdy jest zapowiadana krytyczna temperatura ale chodzi o to , że w tym sezonie w tych pierwszych newralgicznych 3-4 tygodniach nas nie będzie - osoby trzecie będą doglądać :rolleyes:

:)  Zrozumiałem że musisz wynieść do tunelu sadzonki. Ciężki temat, ja bym rozsadził później. Okolice świąt to trzeci tydzień kwietnia, cztery tygodnie to połowa maja. Moim zdaniem tragedii nie będzie jak posadzisz po tym terminie. Ja sadzę dopiero po "zimnej Zośce". Chyba że musisz koniecznie wcześniej, to pozostaje mieć tylko nadzieję że nic się przykrego z nimi nie stanie.

#36 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 30 mar 2019 - 13:23

Dla mnie sadzenie pomidorów do tunelu w okolicach 24 maja ( a dopiero wtedy bym mogła) to męczenie sadzonek  ( doniczki to P9) to raz a dwa chyba większy kłopot byłby z podlewaniem ok 60szt sadzonek (  niż ewentualne  włączenie kilka razy farelek w nocy - tak myślę.

Załączony plik  55752445_366351797303759_6659953980564570112_n.jpg   100,99 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  55780651_361638204440572_7108669396029014016_n.jpg   122,32 KB   3 Ilość pobrań

#37 StefanS

StefanS

Weteran

• **VIP**
  • 1102 postów
  • MiejscowośćMassechusetts, USA

Napisano 30 mar 2019 - 21:34

A czy nie mozna wykorzystac czujnika z wlacznikiem (odpowiedniej mocy do farelek) do regulacji temperatury?. U mnie kiedys zdawal egzamin. Teraz nie uzywam bo mam (stara nazwa to koza) piecyk wylozony szamotem opalany "wood chips" plus drewno. Kiedys w kraju uzywalem "trociniak" domowej roboty na duzy tunel.

#38 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5407 postów

Napisano 31 mar 2019 - 00:40

A czy nie mozna wykorzystac czujnika z wlacznikiem (odpowiedniej mocy do farelek) do regulacji temperatury?

Teoretycznie można ale ... to chyba za duża  "zamota"   no bo  jaki czujnik,  schemat podłączenia itd .

#39 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2521 postów

Napisano 31 mar 2019 - 19:47

Nie tylko teoretycznie lecz i praktycznie, na dodatek za małe pieniądze....

https://allegro.pl/o...366fdd6604cf017

#40 Radek.

Radek.

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2649 postów
  • MiejscowośćBukowina Tatrzańska

Napisano 10 kwi 2019 - 12:51

Parę fotek z dzisiejszego przedpołudnia. Po zimie dereń złamał się pod ciężarem śniegu. Owinąłem taśmą klejącą i zobaczymy. Drugi dereń chyba żyje. Parę lat temu, drzewko agrestowe w pełnym ulistnieniu złamało się w pół pod ciężarem mokrego śniegu - taśma pomogła i jeszcze tego samego roku nieźle owocował. Może taśma dereniowi też pomoże. A tak to „mało / wiele” dzieje się w ogrodzie :) . Zimno. Czosnek niedźwiedzi jakoś przez parę lat nie może się rozsiać. Rabarbar nieśmiało wychodzi z ziemi. Kupiłem jeszcze dwa trzyletnie kłącza, to mu będzie raźniej ;) . Czosnek wiosenny już ma szczypior. Czereśnia z nabrzmiałymi pączkami, a reszta drzewek pomału się budzi. Zrobiłem rozsadę kalarepki. Pod koniec kwietnia zrobię rozsadę ogórków. Będą rosły pod folią na sznurkach i w gruncie na płask. Pomidorów i papryki w tym roku nie będę miał. Na jesień w okresie zbiorów pomidorów i papryki, mamy inne plany. Posiana marchewka, groszek cukrowy, rzodkiewka, sałata na taśmie, pietruszka naciowa i korzeniowa, koper. Na lepszą pogodę czeka fasolka szparagowa i buraczki. W tunelu z ogórkami, będzie jak co roku szalotka, dymka i sałata, choć parę rządków już rośnie na grządce. Przesadziłem/przesadziliśmy  ;)  trzy pigwowce, dwie borówki amerykańskie, kilka porzeczek i coś tam jeszcze. Sporo tego było, bo już pisałem, że Voltaren chyba cały wyszedł  :D . Drzewka owocowe przycięte i opryskane miedzianem.

I na razie, to by było na tyle.

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych