Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Przeróbka zamrażarki na chłodnię , dojrzewalnię...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 12 kwi 2019 - 12:39

Właśnie zdechła mi zamrażarka i pomyślałem o zrobieniu z niej chłodni do mięsa , może dojrzewalni...
Nie mam pojęcia do czego co jeszcze można z tego zrobić .
Może zechcecie ukierunkować , podpowiedzieć , co z tego konkretnego modelu można zrobić .

Sprzęt to Liebherr GSN 3326 26A NoFrost .
Agregat chodzi i nie ma żadnych błędów na wyświetlaczu . , padła chyba jakaś grzałka do odszraniania i nie chce obniżyć temperatury .

GSN 3326 26A Service-Nr.
0970782-01

Załączone pliki

Użytkownik piurko edytował ten post 12 kwi 2019 - 12:41

#2 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8817 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 12 kwi 2019 - 13:38

W 2012r przerabiałam starą zamrażarkę na chłodziarke do peklowania.

PODSUMOWANIE_TEMATU

Warto przeczytać cały temat.

Ta stara zamrażarka po przeróbce służy mi do dzisiaj, czyli 7 lat. 

W sumie pracuje 33 lata, od 1986 roku.

#3 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 12 kwi 2019 - 14:36

EAnna , dziękuję za linka , wieczorkiem poczytam .

#4 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 12 kwi 2019 - 18:35

Z przerobieniem na chłodnie będzie problem z dwóch powodów. Jeżeli nie mrozi to brak lub niewystarczająca ilość czynnika chłodniczego- gdzieś dziura.

Drugi to sprężarka przystosowana do pracy na głębokim minusie na ssaniu.

#5 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 12 kwi 2019 - 20:38

To nie jest kwestia nieszczelności , problem jest w sterowniku i prawdopodobnie w spalonej grzałce do odszraniania .

Tyle wyczytałem na forum .

A skoro EAnnie się udało , to czemu nie mnie ...?  :)

#6 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 12 kwi 2019 - 21:49

Jeżeli jest problem w grzałce do odszraniania zostaw wyłączoną i otwartą zamrażarkę na 1-2 doby. Po tym czasie na pewno nie będzie lodu na parowniku. Jak załączysz powinna przez kilka dni normalnie mrozić jeżeli nie będziesz otwierał drzwi. 

Wrzuć ,, obcy ,, termometr do środka i będziesz wiedział kto mataczy. 

Kolejna rzecz to sprawdź wentylator jeżeli piszesz że to bezszronowa to ma wentylator na parowniku za osłoną, jak on nie działa też nie będzie mrozić.

[Dodano: 12 kwi 2019 - 22:49]

Ze zdjęcia wynika że jest to szafa jednokomorowa , skoro pracuje kompresor to termostat go załącza i nie ma w niej elektrozaworu.

Sprawdź i pisz.

#7 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 12 kwi 2019 - 22:19

Już chodzi nowa .

"Stara" jest wyłączona od wczoraj , może jutro ją podłączę i sprawdzę czy mrozi . Na szukanie przyczyny usterki na razie brak czasu .

Pamiętam , że kilka miesięcy wstecz już tak było , ale po odłączeniu sieci i ponownym podłączeniu wystartowała i do wczoraj było ok .

Wczoraj już nic nie pomagało...

#8 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 13 kwi 2019 - 07:01

EAnna , Twój temat zaliczony i termostat , którego szukałaś co prawda prawie 7 lat temu...  :D  jest tu  

https://coolmarket.p...temperatury/602

A co do przeróbki to najprostszym sposobem jest zastosowanie rozwiązania podanego przez  redzed  ,  post nr 8  https://wedlinydomow...na-chlodziarke/

ale jakoś nikt tego nie poparł ... czyżby było to niewłaściwe rozwiązanie ?

Chyba nadałoby się ... 

https://coolmarket.p...lara-RANCO/1107

Użytkownik piurko edytował ten post 13 kwi 2019 - 07:09

#9 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8817 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 13 kwi 2019 - 07:32

ale jakoś nikt tego nie poparł .

Zapewne chodziło o te 64 $  :laugh:  

#10 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 13 kwi 2019 - 22:06

Wszyscy piszecie tylko o jednej sprawie czyli utrzymaniu temperatury wewnątrz komory , tą metodą jest to do zrobienia. 

Kolega marzy o chłodni - dojrzewalni czyli szafy która również pilnuje wilgotności. 

Jak wyobrażacie sobie utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza gdy ono przechodzi przez parownik , który ma ok. - 30 ºC ?

Polecam wykres zależności wilgotności powietrza od temperatury.

#11 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 14 kwi 2019 - 08:28

......

Kolega marzy o chłodni - dojrzewalni czyli szafy która również pilnuje wilgotności. 

.....

Bez przesady z tym marzeniem  :D , po prostu szkoda wywalić bardzo przyzwoity sprzęt .

Przede wszystkim  chodzi mi o chłodnię , bo trudno zmieścić 30 kg zapeklowanego misa do lodówki .

O dojrzewających wędlinach , oprócz tego że mi smakują , wiem niewiele i to ewentualnie temat na przyszłość .

#12 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 14 kwi 2019 - 10:10

Jeżeli chcesz zrobić z niej chłodnie dasz radę pod warunkiem że sprawny- szczelny jest agregat , jednak trwałość agregatu przy takiej pracy będzie dużo niższa. Punkt pracy zamrażarki jest zupełnie inny niż chłodziarki. Inna jest temperatura parowania czynnika i rodzaj sprężarki .

Dodatkowo towar wsadzany do niej musi być zapakowany w folię lub szczelne naczynia bo będzie w niej mocno wysychał. 

#13 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 14 kwi 2019 - 11:02

Jeśli cokolwiek mi z tego wyjdzie , to będę raczej robił tak , żeby tylko chłodziło bez osuszania - jeśli to możliwe .

Chłodziarka będzie chodziła , powiedzmy , przez 20 dni na 2-3 miesiące tylko do schłodzenia peklowania mięsa .

Nawet jeśli zdechnie za rok ... to też dobrze będzie  :)

Wtedy może wymiana na inny agregat - o ile to możliwe , bo szkoda całej szafy  ... zobaczymy .

Na razie kompresor chodzi , ale jeszcze nie chce ruszyć temperatura... :hmm:

Użytkownik piurko edytował ten post 14 kwi 2019 - 11:03

#14 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 14 kwi 2019 - 17:48

Jeżeli kompresor chodzi to termostat daje pozwolenie na prace. Sprawdź rurki wychodzące ze sprężarki. Jedna jest krótka i ślepa do napełniania agregatu , druga cienka powinna być gorąca to tłoczenie , trzecia grubsza to ssanie powinna być wyraźnie zimna. Jeżeli z tyły obudowy masz metalową kratkę to skraplacz zewnętrzny przynajmniej 1/3 od góry powinna być wyraźnie gorąca.

#15 piurko

piurko

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 137 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 14 kwi 2019 - 19:43

Wszystko się ruszyło , mrozi , na wyświetlaczu pokazuje -5 a jest -10na termometrze w szufladzie .

Długo na wyświetlaczu były " - - " a w środku już było na minusie .

Wyczytałem jeszcze , że przez uszkodzoną grzałkę jest lód i blokuje wentylator ... cokolwiek to znaczy .

I to by się potwierdzało , po ręcznym rozmrożeniu jest ok , no ale poczekajmy aż nabije minimum -14 .

Od tyłu jeszcze jej nie oglądałem ...  :facepalm:  :D  .

Mirek , patrząc na Twój avatar domyślam się , że masz na co dzień styczność z takimi sprzętami ...?  :)

Użytkownik piurko edytował ten post 14 kwi 2019 - 19:46

#16 Mirekr134a

Mirekr134a

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 947 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 14 kwi 2019 - 21:24

Dobrze  się domyślasz.

Dlatego prosiłem żebyś ją całkowicie rozmroził i bez otwierania sprawdził czy osiągnie właściwą temperaturę. 

Przy uszkodzonym odtajaniu ( grzałce )   w No Frost lód stopniowo zarasta parownik powodując zatrzymanie wymiany ciepła w parowniku a co za tym idzie zatrzymanie schładzania wewnątrz urządzenia chłodniczego - przestaje dobrze mrozić.

Podobny efekt daje uszkodzony wentylator bo powoduje blokowanie cyrkulacji powietrza wewnątrz komory a zamknięty w obudowie parownik prawie nie ma kontaktu z powietrzem wewnątrz komory.

Po kontroli temperatury wyłącz i sprawdź jak zdjąć obudowę z parownika. Miernikiem sprawdź grzałkę ( na wyłączonej lodówce ) chyba że jest możliwość ręcznego wyzwolenia odtajania wtedy sprawdź czy przy odtajaniu do grzałki dochodzi napięcie. Druga sprawa to zobacz czy przy załączonej zamrażarce pracuje wentylator.

To na razie masz co robić.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#17 piotrasta

piotrasta

Początkujący

• Użytkownicy
  • 17 postów
  • Miejscowośćbydgoszcz

Napisano 15 kwi 2019 - 00:06

Wtedy może wymiana na inny agregat 

w warunkach domowych sam nie wymienisz a ktos za wymianę zaśpiewa ci tyle że 2 szafę kupisz może niekoniecznie nówkę ale jakąś podstawówkę lub ze zwrotu 14dniowego na pewno

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych