Skocz do zawartości

Peklowanie na mokro.


operator

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ile kilo wsadu mogę w to włożyć? żeby miało ręce i nogi, i zgodnie ze sztuką ?

2,5 kg  mięsa.

Wtedy ten litr solanki będzie stanowił 40% wagi mięsa.

Słoności zalew podane w tabelach dostosowane są do takich właśnie proporcji mięsa i solanki.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mając kilogram mięsa robie zalewę z 400ml wody i ... no właśnie,  40 gr peklo ? 

Ilość soli dobierasz w zależności od długości peklowania.

Najlepiej posługiwać się tabelą.

 Jeżeli na litr wody dasz 80g soli to będziesz miał 8% solankę.

Przy tym samym stężeniu solanki w 0,4l wody zmieści się proporcjonalnie mniej soli, czyli 32g.

Procent z wartości oblicza się przez mnożenie.:

80g*40%=32g

Albo to samo z proporcji:

1l - 80 g

0,4l - x g

............................

x=0,4 *80/1=32

 

Gdybyś dał 40g peklosoli na 0,4l wody to otrzymasz stężenie solanki 10%.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Braci ;)

Dzis przyjechala wedzarnia ala Paweljack i co odrazu do sklepu po miesko. Bylo! Uwierzycie? :) I to swierze i zapachowo rowniez piko belo. Kupilem w porcjach rownych ok 1kg kawalek tj: 2 szynki kulki, boczek, 2 zeberka miesne oczywiscie, 2 poledwice i 2 poledwiczki po 0,5kg. Sol peklowa o'le 99,5% soli i reszta wiadomo. Na opakowaniu bylo na mokro 60g na 1 kg miesa od 3-7 dni w temp 4-6 C.

Forum studiuje kilkanascie godzin juz od A do Z w planach mam  bo wciaga. Ale chce na probe uwedzic prosto i bez kombinowania wg zalecen Pawlajack jesli chodzi o sprzet i wg Waszych receptur. Wrzucam zdjecie jak to wyglada i prosba o uwagi czy moze byc w misce i garnku pod talerzykiem. Obecnie stoi w umytej i czystej lodowce na ok 5 dni. Higiena wiec byla zachowana. Termometr tez mam ;)

 

Proces: wymoczylem w zimnej 1-2h i zlalem. Zrobilem na 8kg miesa 4 litry solanki i wyglada w sam raz idealnie ilosciowo. Dalem 240g soli peklowej i 80g zwyklej kuchennej. Nastrzyk zrobilem po 60ml do srodka 6 wbic igla po 10ml no oprocz 2uch 0,5kg poledwiczek tylko odrobinke w najgrubszym miejscu dalem. 

Jak ta solanka na 5 dni moze byc? Nie musi byc rozowe, nie lubie jak saletra sie odbija i srednioslone. Uwagi?

Czy warto przegotowac troche ziol i czosnek i dodac do zalewy? Nie zakwasza to?

Czy przewracac co dzien mieso czy nie ruszac?

Roznie piszecie i robicie? Moze w polowie po 2,5 dniach przewrocic chociaz raz zachowujac higiene i dac tych ziol i czy przecedzone maja byc?

z gory dzieki

 


[Dodano: 20 mar 2020 - 20:23]

zdjecie :)

Wydaje sie jak na amatora ze chyba nie odwalilem babola? Kazda krytyke przyjme na klate.

Z ta solanka nie wiem czy dobrze zrobilem i te przyprawy i przekladanie...

Prosze bractwo o wnikliwa analize

pozdrawiam

post-101286-0-68924900-1584732071_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekładaj.Nie ma takiej potrzeby.Przyprawy rzecz gustu.Większość robi czyste solanki,żeby czuć peklowniczy smak mięsa.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dalem 240g soli peklowej i 80g zwyklej kuchennej.

Po co ta zwykła sól?

 

 

Nie musi byc rozowe, nie lubie jak saletra sie odbija i srednioslone.

Różowe będzie, saletry nie masz w roztworze, więc nie będzei się odbijać, co do słoności - musisz sam wypróbować jakie będzie Ci najlepiej

smakować. Masz teraz 320g soli na 4l wody, czyli 80g/l - ja robię solankę o takim samym stężeniu ale na samej peklosoli do peklowania na mokro.

Ważna temperatura - ja trzymam w 5-6 stopniach minimum 7 dni, ale bez nastrzyku. U Ciebie te 5 dni powinno wystarczyć.

Co do ziół i przypraw - ostatnio robię bez żadnych przypraw - dodatkowy smak daje wędzenie do którego używam dodatku czereśni i pędów winogron.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być maksymalnie do godziny a nawet pół ale dzieci nakarmić z psem wyjść i się przedłużyło oczywiście w zimnej.

Z mięsa jakieś male skrzepiki itp usunąłem a jeśli chodzi o polędwiczki to te białe błony też usuwamy tak przed peklowaniem?

Rozumiem że w takich naczyniach można trzymać?

Mam pytanie wyczytałem że dodatek soli najlepiej niejodowana a nie mogę znaleźć ale na stronach są czyli używać niejodowanej na przyszłość? Robi to różnicę?

I dzięki za odp i cenne wskazowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używamy soli do peklowania. Mieszanek itp. Tylko czysta peklosól. Dawka nitrytu jest tak przeliczona ze w 100 % jest bezpieczna. Zastępowanie peklosoli solą to proszenie sie o awarię.

 

 

Ps

1 w krajach np USA sa "peklosole" o zwiększonej dawce nitrytu i mieszanie z solą jest uzasadnione. W Polsce te produktu sa nie dostępne.

2 na drugi raz starczy opłukanie pod bieżącą wodą miesa.

3 do wedzenia można odciąć jakieś "farfocle". Błon z polędwiczek bym nie usuwał

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moze w polowie po 2,5 dniach przewrocic chociaz raz zachowujac higiene i dac tych ziol i czy przecedzone maja byc

Możesz spokojnie raz przewrócić, pamiętając o zachowaniu higieny. Ziół i przypraw (poza peklosolą :D ) nie polecam.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wyrobydomowe.nazwa.pl/solankamokro.html Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, a jak wpisać w kalkulator np. 1,3 kg ?

 

 

 

 

Uzyc kropki, a nie przecinka 

 

post-40314-0-51409900-1584878627_thumb.jpg

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-40314-0-93263800-1584878952_thumb.jpg

Trudno to zacytować 

 

O co chodzi?

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Paweljack mnie wspierał na laczach

Co to są "lacze"?

Piękne wędzonki  :clap: 

Spróbuj peklować dwa tygodnie a zobaczysz różnicę  :thumbsup:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co to są "lacze"?

Łącza...

 

Czyli w stylu : "zrób  mi pan laske " :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za późna godzina dla Was... hehe U nas na mazurach tak się mówi np. przez telefon, na WhatsApp mnie wspieral ???? studiuje następny etap, dołożyli ksiazke do wędzarni ale forum lepsze tylko madrali nie brakuje...

[Dodano: 30 mar 2020 - 00:56]

 

Paweljack mnie wspierał na laczach

 

Co to są "lacze"?

Na telefonie. Na pewno spróbuję ale narwane jestem 10 dni a dopiero potem 2 tygodnie

Piękne wędzonki  :clap: 

Spróbuj peklować dwa tygodnie a zobaczysz różnicę  :thumbsup:

post-101286-0-96349300-1585522205_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.