Skocz do zawartości

Karkówka -> Karczek -> Baleron


Artur Dor

Rekomendowane odpowiedzi

"Panta rhei"  -  jak  posłucha się pro. Miodka to "wychodzi", że   dawniejsze nazwy  już nie są prawidłowe, bo zastąpiły je  inne,  nowe, które teraz są  stosowane.

Dlatego kategoryczne  odrzucanie stosowanego powszechnie nazewnictwa nie jest delikatnie mówiąc właściwe.

Sprawdźcie  biuletyny branżowe przemysłu mięsnego czy oferty największych zakładów mięsnych -

Czy występuje tam "schab bez kości"  oraz inne nazwy uważane tutaj za  "karygodne" , o które wielu tutaj "kruszy kopie" ?

Po prostu   "Panta rhei"  -  i  nie ma od tego odwrotu.

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wirus problemem nie jest ewolucja nazwy itp. jezeli wynika ona z naturalnego biegu. Problemem jest jak zaczyna sie żonglowanie nazwami celem wprowadzenia w błąd nabywcy. Bo zgodzimy sie że cena karczku peklowanego wedzonego, a baleronu w osłonce powinny sie różnić.
Może w kontekscie marketingowym nazwać "baleron bezosłonkowy" - bida baleron lub baleron dla ubogich albo baleron ekononiczny. Tak sie zastanawiam dlaczego takich nazw nie wymyślili marketingowcu, handlowcy. Wiem wiem bo słabiej by się sprzedawał , a kupujący oczekiwali by niższej ceny niż za baleron w osłonce i to znacznie  niższej .

Dziadku nie "kupuje" Twojego okreslenia "baleron bezosłonkowy". W tedy też kombinowano z nazwami apogeum to "demokracja socjalistyczna". Albo demokracja, albo socjalizm z dyktaturą proletariatu.

Ps
Jak coś cytujecie wklejacie to podawajcie źródło , wklejcie linka

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wypowiedzi  odnosiłem się do  "ortodoksyjnego nazewnictwa"  nie tylko baleronu.

Co do ceny baleronów to najpierw trzeba sprawdzić wydajność jednego i drugiego - naprawdę możesz się zdziwić - "bezosłonkowy" (w wykonaniu domowym) wcale nie będzie tańszy.

 

A teraz coś dla rozluźnienia : 

https://www.youtube.com/watch?v=v5C2kh7SvNI

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Wstrzymajcie się SiBaski...wystarczy... :D :D :D ...

 

Masz rację  :yes:

 

 

 

 

 

Ale moje jest i musi !!!! być na wierzchu :D :D :D:thumbsup::tongue:

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wypowiedzi odnosiłem się do "ortodoksyjnego nazewnictwa" nie tylko baleronu.

Co do ceny baleronów to najpierw trzeba sprawdzić wydajność jednego i drugiego - naprawdę możesz się zdziwić - "bezosłonkowy" (w wykonaniu domowym) wcale nie będzie tańszy.

 

Przy tej samej obróbce, baleron w osłonce wyjdzie taniej...Ubytki będą mniejsze.

Najbardziej będzie to widoczne przy wyższych temperaturach wędzenia lub parzenia.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz to żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

Nie przejmuj się wpisami które nic nie wnoszą do tematu.

Twoja wiedza jest bezcenna i więcej warta niż nie jeden cytat.

Czasami, a wręcz przeważnie doświadczenie jest więcej warte, od teorii.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A teraz to żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

Dziadku, nie żałuj. Ty zwracasz się do takich ludzi jak ja. Za co Ci bardzo dziękuję.

Grupa ludzi tu tak zamieszała że sam już nie wiedziałem co jest co. A wystarczył Twój jeden wpis i wszystko się poukładało w mojej głowie :)

Tacy ludzie jak Ty, to perełki tego forum.

Ostatnio piszesz baaardzo rzadko ale zawsze w punkt. :thumbsup:  :clap: 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz to  żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

 Dziadku dzięki Twojej wypowiedzi następny temat związany z nazewnictwem został definitywnie wyjaśniony. 

Za co serdecznie dziękuję. 

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc czy wędzenie zimne, można uznać za obróbkę termiczną czy nie?

 

No niestety nie bo :

cyt: Obróbkę cieplną mięsa oraz jego przetworów nazywamy działanie  ciepłem o odpowiednio wysokiej temperaturze (od 65 C przy pasteryzacji konserw do ok.200 C przy smażeniu i pieczeniu) w określonym czasie.

1.Obgotowywanie jest to krótkotrwale działanie wody o temp 80-100 C na powierzchnię mięsa co powoduje powierzchniowe ścięcie białek

2.Gotowanie (100C w dłuższym czasie) to poddanie produktu działaniu wody, pary wodnej lub wilgotnego gorącego powietrza na wyrób co  powoduje ścięcie białek w całej jego masie

3..Parzenie jest podobne do gotowania jednak przeprowadzone poniżej temp. 100 C ( najczęściej 75 - 85C).W czasie parzenia następuje oddawanie soków do wody  i wody do mięsa co korzystnie wpływa na mała stratę wagi parzonego wyrobu.

O smażeniu,  duszeniu i pieczeniu już pisał nie będę

Powyższe zaczerpnąłem z książki "Przetwórstwo mięsa" Władyslaw Poszepczyński

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja "wsadziłem "kij w mrowisko" bo wkleiłem na "fejsie"WB fotki mojej prasowanki z karczku i nazwałem to Kurczak po żydowsku , no i admini zaraz zaczeli  mnie uświadamiać że to ani nie kurczak , ani nie po żydowsku i że jak napisał @Kamil Dor karczek po zapeklowaniu zmienia nazwę na baleron . 

 

Odpisałem że dla mnie baleron w oryginale musi być zapakowany w osłonkę naturalną , osznurowany , uwędzony i parzony . Podobnie jak kotlet schabowy musi być cięty z kością , bo jak nie to jest z polędwicy . 

 

 

Co do karczku to nazewnictwo się zmieniało bo za Gierka pytano się o gierkówkę , a nie karkówkę i bystra sprzedawczynie odpowiadały że nie ma bo ta świnia jeszcze żyje . Póżniej nastały smutne czasy gdy karkówka zmieniła nazwę na karTkówka no były kartki na mięso .

 

Ale ja już tak stary jestem że jeszcze pamiętam kabanosy które nie były Halusi  :facepalm:

Edytowane przez Henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się zakończenie jednym zdaniem i zamknięcie tematu

 

Proszę bardzo i ....... do zamknięcia 

 

 

 

Chronologicznie to pierwsza jest karkówka - element z rozbioru półtuszy.. Karkówka po wykrojeniu kości nazywana jest karczkiem . Karczek jako mięso z karkówki ma różne zastosowanie w kuchni a jako wyrób na wędzonkę  poddany procesowi peklowania, wędzenia i parzenia nazywany jest ogólnie baleronem. Oryginalny  baleron to karczek peklowany włożony w  osłonkę i  osznurowany...Karczek peklowany bez osłonki zawieszony na pętelce wędzony i parzony nazwany został - baleron bezosłonkowy.
Edytowane przez EAnna
Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.