Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Karkówka -> Karczek -> Baleron

• Zamknięty Temat jest zamknięty
67 odpowiedzi w tym temacie

#21 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12681 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 23 kwi 2019 - 11:59

Przyznam, że nie rozumiem Andrzeju Twojego wpisu.

Aniu ... a ja rozumiem co napisałem :) . Jak powstawało to forum , albo jeszcze wcześniej na Czarna Oliwka , gdzie udział w Naszych wyro przepisów branżowych był znikomy  , robiliśmy balerony z karkówki peklowanej , wiązanej sznurkiem , wędzonej i parzonej .  Nikomu się nawet nie śniło o kątnicy wołowej  , a jeżeli tak to jednostkowo .  Sam robiłem baleron - branżowy i wiem jak smakuje i również wiem że wydajność jego jest dużo większa niż bez kątnicy wołowej . ( wiadomo dlaczego tak jest ) Teraz jak przepisy branżowe są na Naszym forum to wiadomo co się stało . Nowi adepci dążą do nazwy z tych przepisów . Już kiedyś wspominałem że można zrobić dział do wyrobów tylko z przepisów branżowych i będzie po kłopocie .  Po wielkich dyskusjach na temat wyższości wędzarni bezpośredniej nad kanałową , przyszedł czas na dyskusję wyższości baleronu w kątnicy wołowej nad karkówką sznurowaną .  Aniu absolutnie nie neguję  korzystania z przepisów branżowych  w szczególności gdzie występuje zagrożenie życia -  np przy produkcji konserw ale dyskusja nad baleronem dla mnie jest bezprzedmiotowa .  Jeżeli miał by być jakiś porządek na forum to moim zdaniem należałoby wszędzie zmienić nazwę baleronu na karkówkę wędzoną , bo zawsze ktoś z młodych adeptów będzie domagał się wyjaśnienia tej nazwy .

A tak humorystycznie , to możemy nazwać karkówkę wędzoną  baleronem mistrza Andrzeja :D :frantics:

#22 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27411 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 23 kwi 2019 - 12:02

baleronem mistrza Andrzeja

Popieram w całej rozciągłości. :D :D :D

#23 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6122 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 12:02

Jeśli karczek wędzony bez osłonki nie jest baleronem, to czym jest?

Karczek to może być duszony, pieczony itd. byc może i wędzony ale tylko w niektórych regionach. A świnia, podobnie jak nie ma schabu bez kości, to i nie ma karczku, tylko karkówkę. A karkówka peklowana, owinięta sznurkiem i wędzona, to wędzona karkówka lub karkówka wędzona. :)  O baleronie już napisano, poczytaj od początku.

#24 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27411 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 23 kwi 2019 - 12:10

Jeśli prześledzimy materiały dostępne choćby na naszym forum stanie się jasne, że największa zależność w nazewnictwie występuje w odniesieniu do wyrobów garmażeryjnych i wyrobów wędliniarskich. Myślę, że nie ma o co kruszyć kopii, gdyż sprawa nazewnictwa jest, a przynajmniej powinna być, jasna. Wszelkie wyroby z karku wieprzowego, przeznaczone dla produkcji garmażeryjnej i dla handlu - bez względu na odkostnienie, nazywamy karkówką. Zaś w przypadku wykorzystania karku wieprzowego (karkówki) odkostnionego na potrzeby produkcji wędliniarskiej, po odpowiednim do niej przygotowaniu, nazwać będziemy baleronem.

Użytkownik Maxell edytował ten post 23 kwi 2019 - 12:11

#25 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2864 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 23 kwi 2019 - 12:15

Dyskusja jest zbędna. Baleron został zdefiniowany w słowniku i encyklopedi PWN.
Kiedyś te publikacje opracowywali branzowcy, specjalisci z tąd też nazwa pojawia sie w opracowaniach branżowych.
I tak na koniec co w przypadku sporu weźmie Sąd po uwage interpretacje za slownikiem encyklopedia PWN czy okreslenia Pana Józka/MaćkazBrzegu z YouTube

Ps
Pewnie lepiej bym sie czuł gdyby moj wedzony karczek określano baleronem ale to dalej póki co jest wedzony karczek.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 23 kwi 2019 - 12:20

#26 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6122 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 12:32

czy okreslenia Pana Józka z YouTube

Prawdopodobnie głos ludu czyli "Janusza" :)  

[Dodano: 23 kwi 2019 - 13:32]

Ja myślę, że nasze forum to WYROBY DOMOWE 

Nasze forum to wyrób domowy A nie zakład przetwórstwa z lat 70- tych.....

Jedna i druga uwaga bardzo słuszna, dlatego ja nadal swoje wyroby robię w domu. ;)

#27 kotunia

kotunia

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 413 postów
  • MiejscowośćLeszno, wielkopolska

Napisano 23 kwi 2019 - 14:37

A moim zdaniem cała ta dyskusja to "zawracanie kijem Wisły", bo nie ważne kto z kim śpi, ważne że się wyśpi! :D

#28 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14103 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 15:51

Jeśli karczek wędzony bez osłonki nie jest baleronem, to czym jest?

Karczek to może być duszony, pieczony itd. byc może i wędzony ale tylko w niektórych regionach. A świnia, podobnie jak nie ma schabu bez kości, to i nie ma karczku, tylko karkówkę. A karkówka peklowana, owinięta sznurkiem i wędzona, to wędzona karkówka lub karkówka wędzona. :) O baleronie już napisano, poczytaj od początku.

Hm.
To 16-ka też zawiera błąd, bo mowa tam jest o karczku.🤔

#29 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5877 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 23 kwi 2019 - 16:21

https://wedlinydomow...nka-na-baleron/

Chronologicznie to pierwsza jest karkówka - element z rozbioru półtuszy.. Karkówka po wykrojeniu kości nazywana jest karczkiem . Karczek jako mięso z karkówki ma różne zastosowanie w kuchni a jako wyrób na wędzonkę  poddany procesowi peklowania, wędzenia i parzenia nazywany jest ogólnie baleronem. Oryginalny  baleron to karczek peklowany włożony w  osłonkę i  osznurowany...Karczek peklowany bez osłonki zawieszony na pętelce wędzony i parzony nazwany został - baleron bezosłonkowy.

Tak mnie nauczono i tak piszę w tym temacie.

Dopisano - Karczek peklowany moim zdaniem nie jest baleronem bo może mieć inne przeznaczenie  np. do pieczenia, gotowania jak również karczek przeznaczony  na baleron

Użytkownik EAnna edytował ten post 23 kwi 2019 - 17:21

#30 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14103 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 16:52

I wszystko w temacie.
Dzięki Dziadku.👍👍👍

#31 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12681 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 23 kwi 2019 - 16:57

Wszystko jasne.....chyba. :D

#32 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6122 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 17:19

To się okaże przy kolejnych wędzonkach, kto zrobił baleron z karczku a kto z karkówki bez kości. Ja przyjmuję do wiadomości, szkoda że nikt na to nie zwracał tak mocno uwagi jak przy schabie i polędwicy.

#33 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12681 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 23 kwi 2019 - 17:35

Ja nie będę miał problemu bo u nas na wsi karkówka to karkówka
, może być z kością albo i bez kości.

Użytkownik andrzej k edytował ten post 23 kwi 2019 - 17:36

#34 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1549 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 23 kwi 2019 - 18:22

Pozwolicie państwo że odniosę się po kolei . 

Na początku podałem że znam zawartość w rzeczonym temacie  PW 16, PW116 i PW12 - więc wklejanie scernów tutaj jest bez sensu. zwłaszcza, że jest to traktowane tendencyjnie. 

W PW16 z 59 roku a PW 12 z 72roku – w PW12 do materiałów pomocniczych doszła pozycja : osłonki sztuczne białkowe i celofanowe.

Ten teks z 1972 roku jest troszkę przedawniony i mogły nastąpić zmiany w tym co obecnie obowiązuję lub obowiązywało gdy ktoś te wytyczne regulował.

To moje pytanie wiązało się również z tego, iż w książce „Technologia   żywności Podręcznik do technikum”  na str. 83 jest wpis, że :

---- Określenie: przetwory mięsne w osłonce lub bez osłonki, wyprodukowane z jednego lub kilku kawałków mięsa peklowanego lub solonego poddane procesowi obróbki termicznej (wędzenie, parzenie, pieczenie, suszenie)

---- Przykład : szynka, baleron, ogonówka, boczek

Stąd moje wnioskowanie, że karczek który został poddany procesowi peklowania jest już baleronem. I to obojętnie w czy w osłonce czy choćby powieszony na haku.

Sam już nie wiesz czego chcesz na Facebooku pisałeś że wystarczy Tobie "przytoczy jakieś opracowania publikowane w pismach branżowych." .Dostałeś od chłopaka PW16 z całym procesem technologicznym baleronu.Teraz chcesz "Na Naszym forum są osoby o wiedzy niepodlegającej dyskusji i wypowiedź Tych osób był rozwiała wszelakie wątpliwości." A za chwilę będziesz chciał objawienia pańskiego z potwierdzeniem kiedy karkówka jest baleronem.Zdecyduj się na coś bo jesteś zdecydowany jak kobieta w ciąży.

Ja wiem doskonale, czego chce i co wiem. Potrzebuję tylko potwierdzenia od osób które są na tym forum niepodważalnymi autorytetami.

A ani TY a też ten którego cytujesz nie należycie do grona specjalistów.

Ciekawe czy po Wpisie Dziadka będziesz miał odwagę by przeprosić za te wpisy

A swoją drogą zastanawiam się co nowy moderator robił tu na forum przez ostatnie prawie siedem lat? 

A mianowicie jakie masz zastrzeżenia ??

Karczek to może być duszony, pieczony itd. byc może i wędzony ale tylko w niektórych regionach. A świnia, podobnie jak nie ma schabu bez kości, to i nie ma karczku, tylko karkówkę. A karkówka peklowana, owinięta sznurkiem i wędzona, to wędzona karkówka lub karkówka wędzona.   O baleronie już napisano, poczytaj od początku.

Czytając to co napisałeś wychodzi, że to TY  masz braki w edukacji.

Odpowiedź Dziadka jest dla mnie wykładnią niepodważalną.

#35 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14103 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 18:33

Stąd moje wnioskowanie, że karczek który został poddany procesowi peklowania jest już baleronem. I to obojętnie w czy w osłonce czy choćby powieszony na haku.

Nie jeszcze nie jest baleronem, ponieważ nie został poddany obróbce cieplnej, więc nie jest jeszcze gotowym produktem w sensie definicji którą zacytowałeś.

Użytkownik EAnna edytował ten post 23 kwi 2019 - 18:35

#36 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1549 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 23 kwi 2019 - 18:50

Nie jeszcze nie jest baleronem, ponieważ nie został poddany obróbce cieplnej, więc nie jest jeszcze gotowym produktem w sensie definicji którą zacytowałeś.

Miro  masz całkowitą rację, doczytałem pamiętałem ale nie dopisałem. 

Przepraszam na pewno się poprawię :) 

Rzeczonego posta nie poprawię bo wpisy Twój i mój byłby wtedy bezsensu. 

#37 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11403 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 19:06

E tam opowiadasz. :tongue: :D

Załączony plik  51.jpg   100,89 KB   8 Ilość pobrań

I gdzie tu obróbka cieplna?

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 23 kwi 2019 - 19:07

#38 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1536 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 23 kwi 2019 - 19:35

No i co????. Nasze forum to wyrób domowy A nie zakład przetwórstwa z lat 70- tych.....

Brawo Andrzeju :clap: Ja tak od początku forum uważam.

Czytam takich wpisów i ręce mi opadają. Wydawało mi się że spotykają się tu zawodowcy, amatorzy i przede wszystkim PASJONACI

A w każdym hobby uprawianym zawodowo czy amatorsko jest określone nazewnictwo. I nikt tam nie gmera w nazwach branżowych jak mu się chce.Niezależnie w jakiej formie uprawia to hobby.

A jak już tak zastanawiamy się nad nazewnictwem to może skupimy się na tym czy jeśli ktoś swoje wędliny wykonuje np. w garażu to są jeszcze "wędliny domowe" czy już "wędliny garażowe"  :facepalm:

To akurat zły przykład, bo paprykarz to zupełnie inny rodzaj dania niż konserwa pod nazwą: paprykarz szczeciński.

Potwierdzam. Polski oryginał to: "Paprykarz Szczeciński" a "Paprykarz" to jak mnie pamięć nie myli Węgierska potrawa mięsna z papryką

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 23 kwi 2019 - 19:37

#39 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14103 postów

Napisano 23 kwi 2019 - 20:24

E tam opowiadasz. :tongue: :D
51.jpg

I gdzie tu obróbka cieplna?
Faktycznie nie ma 😂😂😂

Poza tym, co ty wklejasz? Świnia ma karczku.

Użytkownik miro edytował ten post 23 kwi 2019 - 20:26

#40 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5877 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 23 kwi 2019 - 20:52

Dla uspokojenia

Załączony plik  Baleron.jpg   93,66 KB   5 Ilość pobrań

Użytkownik EAnna edytował ten post 23 kwi 2019 - 21:05

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1