Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Karkówka -> Karczek -> Baleron

• Zamknięty Temat jest zamknięty
67 odpowiedzi w tym temacie

#41 Efffa

Efffa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 164 postów
  • MiejscowośćPiła

Napisano 24 kwi 2019 - 06:41

po odpowiednim do niej przygotowaniu, nazwać będziemy baleronem.
i w tym wszystkim jest ambaras, że o to przygotowanie chodzi, konkretnie kiedy baleron - w osłonce, czy tylko hak lub przędza.

Polski oryginał to: "Paprykarz Szczeciński" a "Paprykarz" to jak mnie pamięć nie myli Węgierska potrawa mięsna z papryką
 - tak chłopaki zgadza się, teraz doczytałam, że zamiast "danie" napisałam "wyrób" ale to było moim sensem wypowiedzi, że właśnie wtedy nie używałam nazwy "szczeciński", ze względu na nazewnictwo, w końcu została pasta rybna :D

Potrzebuję tylko potwierdzenia od osób które są na tym forum niepodważalnymi autorytetami. A ani TY a też ten którego cytujesz nie należycie do grona specjalistów. Ciekawe czy po Wpisie Dziadka będziesz miał odwagę by przeprosić za te wpisy

Czytając to co napisałeś wychodzi, że to TY  masz braki w edukacji.
Jeśli zaś chodzi o to całe zamieszanie to najbardziej przykre Artur są Twoje wypowiedzi i ton tych wypowiedzi. Można się oczywiście nie zgadzać, można mieć swoje zdanie, opierać się na innych źródłach ale pisanie komuś, że ktoś nie jest wykładnią, autorytetem, że ma liznąć trochę wiedzy itd. jest dosyć obraźliwe i uwłaczające. Bo któż tym autorytetem jest dla Ciebie? Myślę, że od każdego można przyswoić trochę wiedzy, bazując na doświadczeniu bez względu na to czy ma dyplom rzeźnika czy masarza - bo może tylko takie osoby są dla Ciebie niepodważalnymi autorytetami? W tym zakresie duże pole do przemyśleń.

A co do baleronu i nazwy, tu są screeny i każdy jeden ma wspólny mianownik, zarówno ten powyżej gotowany co DZIADEK zamieścił, gdzieś jeszcze wyżej tylko wędzony, tak samo oryginalny, od którego wzięła się nazwa. Być może poprzez lata ewoluowało i baleronem teraz można określać każdy wyrób czy w osłonie (naturalnej, sztucznej) czy tylko na haku lub z przędza. Wszak kiedyś błędem językowym było "co tutaj pisze" zamiast "co tu jest napisane" - ze względu na częstotliwość używanego zwrotu, pomimo iż nie był poprawny, zwrot został już uznany nie jako poprawny, ale też nie jako błąd językowy, dopuszczony do użytkowania. Być może gwóźdź naszego gorącego tematu również został tak potraktowany. 

#42 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10675 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 06:45

Reasumując.Są dwa rodzaje baleronu.Wędzony i wędzony gotowany.Chciałem pokazać ,że obróbka termiczna wcale nie definiuje nazwy jak niektórzy sądzili. :)

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 24 kwi 2019 - 06:51

#43 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6515 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 06:54

.Są dwa rodzaje baleronu.
:thumbsup:  pewnie jest jeden - o innych obróbkach :D  ;) Arek - a co będzie jak ktoś zacznie dopytywać o detale z szynki  :facepalm: przeciez w szynce to dopiero jest kilka mięśni - i który to tak naprawde jest szynka  :facepalm:  a i czy wiązana czy w siatce  :D

#44 Efffa

Efffa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 164 postów
  • MiejscowośćPiła

Napisano 24 kwi 2019 - 07:32

a co będzie jak ktoś zacznie dopytywać o detale z szynki 
a jak zapyta o "szynkę drobiową?" :D:D

#45 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12438 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 24 kwi 2019 - 07:35

a co będzie jak ktoś zacznie dopytywać o detale z szynki

a jak zapyta o "szynkę drobiową?" :D:D

Starsze pokolenie nie zapyta :D

#46 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13817 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 09:00

Reasumując.Są dwa rodzaje baleronu.Wędzony i wędzony gotowany.Chciałem pokazać ,że obróbka termiczna wcale nie definiuje nazwy jak niektórzy sądzili. :)

Myślałem że żartujesz, a ty na poważnie?
W recepturze którą wrzuciłeś jest przecież obróbka termiczna, przez wędzenie ciepłym dymem.

Wiem co odpiszesz. Że nie ma parzenia czy pieczenia, ale mimo wszystko karczek jest obrabiany termicznie.

#47 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10675 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 09:16

To co piszesz to tak jak byś powiesił karczek latem na dworzu i napisał,że go obrobiłeś termicznie.Nie odróżniasz procesu wędzenie od procesu obróbka termiczna.EOT.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 24 kwi 2019 - 09:23

#48 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8714 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 24 kwi 2019 - 09:27

obróbka termiczna, przez wędzenie ciepłym dymem.

Celem obróbki termicznej jest koagulacja białek. 

Ciepłe wędzenie tego nie zapewnia.

Użytkownik EAnna edytował ten post 24 kwi 2019 - 09:28

#49 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13817 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 09:55

obróbka termiczna, przez wędzenie ciepłym dymem.

Celem obróbki termicznej jest koagulacja białek.
Ciepłe wędzenie tego nie zapewnia.

Czy aby na pewno musi być spełniony ten warunek?

Za Wikipedią:

Wędzenie jest procesem, w trakcie którego przetwory poddawane są działaniu ciepła i związków chemicznych zawartych w dymie wędzarniczym. Dym otrzymywany jest w wyniku spalania odpowiedniego drewna i jego pochodnych (zręby i trociny wędzarnicze). W wyniku wędzenia następuje zmniejszenie zawartości wody w produkcie, a także zmiany chemiczne i fizykochemiczne. Tradycyjne wędzenie spełnia dwa zasadnicze zadania:

obróbka termiczna żywności dająca równomierną zmianę stanu wilgotności
obróbka dymna, która utrwala produkt, a także nadaje mu walorów smakowo-zapachowych i wizualnych[2]
Czas trwania wędzenia w zależności od zastosowanej metody może wynosić od kilkudziesięciu minut do kilku tygodni.

Tak więc czy wędzenie zimne, można uznać za obróbkę termiczną czy nie?

#50 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5861 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 24 kwi 2019 - 11:12

Załączony plik  Wedzony.jpg   110,58 KB   3 Ilość pobrań

Jest jeszcze trzecia odmiana baleronu . W siatce lub osłonkach osznurowany,  zawieszony na kijach i zamrożony . następnie ułożony w kontenery i przetrzymywany w chłodni w temp.-18 st C. Jaką nazwę otrzymał. dokumentacyjną . Przedstawiłem wymagania jakościowe dla baleronu . o ile nasz produkt spełnia te wymagania to jest baleronem i ile nie to jest wędzonką baleropodobną

Użytkownik DZIADEK edytował ten post 24 kwi 2019 - 11:19

#51 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2600 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 24 kwi 2019 - 12:38

"Panta rhei"  -  jak  posłucha się pro. Miodka to "wychodzi", że   dawniejsze nazwy  już nie są prawidłowe, bo zastąpiły je  inne,  nowe, które teraz są  stosowane.

Dlatego kategoryczne  odrzucanie stosowanego powszechnie nazewnictwa nie jest delikatnie mówiąc właściwe.

Sprawdźcie  biuletyny branżowe przemysłu mięsnego czy oferty największych zakładów mięsnych -

Czy występuje tam "schab bez kości"  oraz inne nazwy uważane tutaj za  "karygodne" , o które wielu tutaj "kruszy kopie" ?

Po prostu   "Panta rhei"  -  i  nie ma od tego odwrotu.

#52 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2619 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 24 kwi 2019 - 13:27

Wirus problemem nie jest ewolucja nazwy itp. jezeli wynika ona z naturalnego biegu. Problemem jest jak zaczyna sie żonglowanie nazwami celem wprowadzenia w błąd nabywcy. Bo zgodzimy sie że cena karczku peklowanego wedzonego, a baleronu w osłonce powinny sie różnić.
Może w kontekscie marketingowym nazwać "baleron bezosłonkowy" - bida baleron lub baleron dla ubogich albo baleron ekononiczny. Tak sie zastanawiam dlaczego takich nazw nie wymyślili marketingowcu, handlowcy. Wiem wiem bo słabiej by się sprzedawał , a kupujący oczekiwali by niższej ceny niż za baleron w osłonce i to znacznie  niższej .

Dziadku nie "kupuje" Twojego okreslenia "baleron bezosłonkowy". W tedy też kombinowano z nazwami apogeum to "demokracja socjalistyczna". Albo demokracja, albo socjalizm z dyktaturą proletariatu.

Ps
Jak coś cytujecie wklejacie to podawajcie źródło , wklejcie linka

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 24 kwi 2019 - 13:51

#53 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2600 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 24 kwi 2019 - 14:19

W mojej wypowiedzi  odnosiłem się do  "ortodoksyjnego nazewnictwa"  nie tylko baleronu.

Co do ceny baleronów to najpierw trzeba sprawdzić wydajność jednego i drugiego - naprawdę możesz się zdziwić - "bezosłonkowy" (w wykonaniu domowym) wcale nie będzie tańszy.

A teraz coś dla rozluźnienia : 

https://www.youtube....h?v=v5C2kh7SvNI

#54 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2207 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 14:34

:) ....zbliża się koniec czwartej kwarty...
.... Jordan...czy trafi?
Wstęga Mobiusa.... Z osłonki od "baleronu"...
Wstrzymajcie się SiBaski...wystarczy... :D :D :D ...

#55 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2619 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 24 kwi 2019 - 14:37

..
Wstrzymajcie się SiBaski...wystarczy... :D :D :D ...

Masz rację  :yes:

Ale moje jest i musi !!!! być na wierzchu :D :D :D :thumbsup: :tongue:

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 24 kwi 2019 - 14:50

#56 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2207 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 15:04

.... Moje.... :D :D :D

#57 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5861 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 24 kwi 2019 - 15:42

A teraz to  żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

#58 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13817 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 15:55

W mojej wypowiedzi odnosiłem się do "ortodoksyjnego nazewnictwa" nie tylko baleronu.
Co do ceny baleronów to najpierw trzeba sprawdzić wydajność jednego i drugiego - naprawdę możesz się zdziwić - "bezosłonkowy" (w wykonaniu domowym) wcale nie będzie tańszy.

Przy tej samej obróbce, baleron w osłonce wyjdzie taniej...Ubytki będą mniejsze.
Najbardziej będzie to widoczne przy wyższych temperaturach wędzenia lub parzenia.

#59 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2207 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 16:06

:) Dziadku, jak to zazwyczaj bywa napisano tu więcej niż "napisano".... stety nie... ;)
...Jordan... ;)

Użytkownik ziezielony edytował ten post 24 kwi 2019 - 16:07

#60 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13817 postów

Napisano 24 kwi 2019 - 16:09

A teraz to żałuję że wdałem się w dyskusję. Jednak milczenie to sposób bycia na tym forum.

Nie przejmuj się wpisami które nic nie wnoszą do tematu.
Twoja wiedza jest bezcenna i więcej warta niż nie jeden cytat.
Czasami, a wręcz przeważnie doświadczenie jest więcej warte, od teorii.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych