Skocz do zawartości

Pomóżcie wybrać - prosi początkujący zadymiacz


Porthos

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Jestem początkującym dymiarzem i chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia.

Po pierwszych szynkach poczułem, że czas ruszyć w kiełbasę :) Na jeden raz planuję przerób max 5-10kg mięsa. Podpowiedzcie proszę (bo czytam i czytam i im więcej czytam to bardziej mam mętlik w głowie) jaką maszynkę z nadziewarką dla takiego amatora hobbysty przycelować?

alfa 10 - da radę na niej nadziewać? bo że zmielić to już wiem

jaka ewentualnie elektryczna, która przyzwoicie zmieli i da radę nadziać. dużo widzę się pisze o zelmerach 8 ale które to są konkretnie modele? dam radę tym nadziać parę kg kiełby? -

a może oddzielnie nadziewarka - jaką wybrać wtedy?

 

budżet na całość około 400zł

 

proszę o pomoc :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

budżet na całość około 400zł
Poszukaj zelmerka o maxymalnej mocy - są takie 1900W a może i większej np. ZMM4048W nic chyba więcej się nie zmieści w budżecie

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ręcznych maszynkach sam nie nadziejesz, powinna być druga osoba . Tz nadziejesz ale to jest hardcor  .  Poluj na nadziewarkę używke z rodziny Hendowatych można trafić  za nie wielkie pieniądze,  niestety może to potrwać, trzeba być cierpliwym . Bo pewnie będziesz chciał mieć w przyszłości,  jeżeli zaczniesz robić kiełbasy co jakiś czas , a to będziesz wiedział po paru "produkcjach" . Na maszynkach nie nadziejesz wszystkich kiełbas np kabanosów, przynajmniej sobie nie wyobrażam.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

budżet na całość około 400zł

Niedoczytalem, dzięki.

 

Trochę mało i to na samą maszynkę do mielenia.

Wiem że dziś planujesz 5-10 kg, ale za jakiś czas, będzie tego więcej.... zawsze tak jest.????

Lepiej, przynajmniej tak myślę, już teraz kupić lepszy sprzęt.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę TYLKO SWOJE ZDANIE -Jeżeli myślisz na poważnie o zdrowiu (w kontekście własnych wyrobów) i wędlinach domowych to odpuść sobie zelmerka. Na własne potrzeby coś tam zmieli, nadzieje itd ale jak zechcesz się rozwijać to nie tędy droga. Ja czy mielę na sitku 8 czy 10, czy szarpaku nie widzę różnicy. Jak już masz jakąś maszynkę do mielenia, to może skup się na nadziewarce (nawet używce) albo jak masz możliwość to kupna czegoś porządnego nawet na raty. Do "pierwszych kiełbas" na maszynce ręcznej (jak taką masz) możesz poprosić o pomoc kogoś z rodziny czy znajomych.

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jako amator. Moim zdaniem nadziewanie maszynką do mielenia to nieporozumienie. Ja mam podobną jak ta, tylko innej firmy

https://ostry-sklep.pl/kinghoff-nadziewarka-pionowa-3kg-kh-3119-3450

Robię na jedną produkcję ok 10kg kiełbasy i dla mnie jest w sam raz. Pewnie maszynkę do mielenia jakąś masz więc zmieścisz sie w budżecie. Może z czasem jak Ci się spodoba robienie kiełbas to kupisz coś lepszego, ale na start moim zdaniem da radę taka lub podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mam żadnej maszynki do mielenia :)

czyli  mamy 1.zelmerek vs 2.nadziewarka plus alfa 10? a może na początek sama alfa 10 i pomocnik do nadziewania? czy jeszcze inaczej? :)


[Dodano: 24 kwi 2019 - 20:13]

Powiem Ci jako amator. Moim zdaniem nadziewanie maszynką do mielenia to nieporozumienie. Ja mam podobną jak ta, tylko innej firmy

https://ostry-sklep.pl/kinghoff-nadziewarka-pionowa-3kg-kh-3119-3450

Robię na jedną produkcję ok 10kg kiełbasy i dla mnie jest w sam raz. Pewnie maszynkę do mielenia jakąś masz więc zmieścisz sie w budżecie. Może z czasem jak Ci się spodoba robienie kiełbas to kupisz coś lepszego, ale na start moim zdaniem da radę taka lub podobna.

a czym mielisz?

Edytowane przez Porthos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecą na mnie gromy ale ja od wielu lat do mielenia używam TAKIEGO  małego zelmera i daję rady. Trzeba pilnować by noże i sitka były ostre. Zaznaczam, że zwykle robię 30 kg kiełbasy czy kabanosów - nigdy więcej i rzadko mniej.

 

Nie wyobrażam sobie jednak nadziewania tym kiełbasy. Do tej roboty potrzebujesz najlepszą nadziewarkę na jaką cię stać (jak budżet ciasny to może lepiej zapolować na używkę)

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do tej roboty potrzebujesz najlepszą nadziewarkę na jaką cię stać (jak budżet ciasny to może lepiej zapolować na używkę)
:thumbsup:  :clap: 

 

Polecą na mnie gromy ale ja od wielu lat do mielenia używam TAKIEGO małego zelmera i daję rady
:no:  Nie nie gromy - cała rzesza SiBów takimi robi - sam kręciłem zelmerkiem - ba mam nadal jak np. mieso na mielone , czy trochę pasztetu - to nie ma co odpalać Wilka 22 ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mam żadnej maszynki do mielenia :)

czyli  mamy 1.zelmerek vs 2.nadziewarka plus alfa 10? a może na początek sama alfa 10 i pomocnik do nadziewania? czy jeszcze inaczej? :)

[Dodano: 24 kwi 2019 - 20:13]

Powiem Ci jako amator. Moim zdaniem nadziewanie maszynką do mielenia to nieporozumienie. Ja mam podobną jak ta, tylko innej firmy

https://ostry-sklep.pl/kinghoff-nadziewarka-pionowa-3kg-kh-3119-3450

Robię na jedną produkcję ok 10kg kiełbasy i dla mnie jest w sam raz. Pewnie maszynkę do mielenia jakąś masz więc zmieścisz sie w budżecie. Może z czasem jak Ci się spodoba robienie kiełbas to kupisz coś lepszego, ale na start moim zdaniem da radę taka lub podobna.

 

a czym mielisz?
Zwykłym Zelmerkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadziewasz, ponadziewasz.

Kiedyś udało mi się przerobić coś ponad 5kg bez... ślimaka. I też dałem radę. Tylko się bardzo spociłem :D

Będziesz się bawił łyżką od zupy aby farsz nawpychać w gardziel ale kiełbaski zrobisz.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to moim zdaniem najlepsza rada

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Przyprawą potrawy jest głód. " CYCERON"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są świetne rady jednak poza budżetem.

Zostawiając je na przyszłość widzę jednak pewne możliwości.

  • maszynka Zelmer - koniecznie "8" - + komplet sitek lub ręczna Alfa 12 (koniecznie polskiej produkcji)

  • najprostsza, chińska nadziewarka (ok. 50zł), której tłok kolega uszczelni sobie skórką ze słoniny.

Maszynki nr "8" mają większą średnicę sitek niż "5". Przed zakupem upewnij się, jakiego rozmiaru jest maszynka.

Średnicę sitek znajdziesz TUTAJ

Zaczynałam od zelmera "8" ale już najprostsza, chińska  nadziewarka sprawiła, że życie było piękniejsze, bo mogłam zrobić parówki dla wnuków i kabanosy do piwa dla A.

W przyszłości, jak kolega zasmakuje w swoich kiełbaskach - kupi w/w nadziewarkę Hendi, której cena brutto + transport przekracza obecnie 500zł.

Nadziewarka chińska zapewne się zużyje i nie żal będzie ją wyrzucić.

Co do maszynek, elektryczny Zelmer jest hałaśliwy, ręczna Alfa wymaga silnych rąk do kręcenia.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle ś.p. Andyandy do końca mielił i nadziewał Polskim Zelmerkiem,a robił po 30kg kiełbasy.....miał kupować większą maszynkę nie zdążył,a ja się także przesiadłem z wilka Edertal i Nadziewarki 7,5L (posiadam) na zelmerka i Nadziewarkę 2,5L .

p.s.za radą kol.Dymka vel... ;) możesz dokupić drugi napęd używany za ok 100zl i jak się zagrzeje jeden na zmianę......aha koniecznie kup sprzęgiełka plastikowe od razu dwa jakby coś....powodzenia

Edytowane przez Marek z Bielska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aha koniecznie kup sprzęgiełka plastikowe od razu dwa jakby coś.

Słuszna uwaga, proponuję jeszcze nóż (groszowe sprawy). Mi przed Bożym Narodzeniem poszedł na 5 części.

EAnna też słusznie radzi :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • maszynka Zelmer - koniecznie "8" - + komplet sitek lub ręczna Alfa 12 (koniecznie polskiej produkcji)
  • najprostsza, chińska nadziewarka (ok. 50zł), której tłok kolega uszczelni sobie skórką ze słoniny.

chyba pójdę w tym kierunku :)

 

jak poznać zelmera że to "8" - bo przyznam że gubię się w tych numerach modeli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak poznać zelmera że to "8"

Najpewniej po średnicy sitka, powinna wynosić 62 mm i jest to kryterium jednoznaczne..

Jeżeli chodzi o modele, to historycznie się zmieniały. Kiedyś ta wielkość maszynki zawarta była w numerze ale obecnie chyba już nie.

Trzeba się dopytać u sprzedawcy albo zmierzyć w sklepie.

Ekspedienci zazwyczaj nie wiedzą o co chodzi. 

 

c282e24dc75b9ebdgen.jpg

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zelmer 8 ma zdaje sie3 cyfry XXX,8X a 5 ma XXX,5X.

Ja mam 5 na ogol robie jakis 5-6 kg kielbasy i mam 5. Mieso  kroje w cienkie paski co by nie miazdzyla mi miesa , to co w grubsze kroje poprostu nozem . nadziewarka chinczyk jak ktos pokazal w linku , zelmerem nabijalam kiedys biala z uwagi ze robie cienkie kielbasy zadko to mi w zupelnosci starcza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zerknijcie proszę jeszcze

czy taka nadziewara? to nie taki chinol z naklejką?

https://allegro.pl/oferta/nadziewarka-kielbasy-2-5kg-pionowa-4-lejki-311007-7821667816

 

p.s.

dla potomnych

dzwoniłem na infolinię zelmera

nie znają średnic sitek, ale maszynki dzielą na te z komorą 5cm i 8cm - ZMM4048W ma 8cm komorę mielenia

jak ktoś upatrzy model to można zawsze (poza suwmiarką oczywiście) sprawdzić rozmiar komory na infolinii ;)
 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście że to "Chinol", bo dzisiaj praktycznie nie ma innych. Miro miewa domową rzemieślniczą produkcję czasami. Nie wiem czy nadal ma, ale ja mam takiego chinola od paru lat, i sprawuje się bardzo dobrze, nie tylko zresztą u mnie. Należy tylko dokonać niewielkiego tuningu, który to nota bene też opisałem na forum w miarę precyzyjnie, i na pewno "daje radę". Oczywista oczywistość, że to nie ta sama półka co prawie profesjonalne "Hendi", i inne "Hendowate", lecz nie każdemu takie potężne Hendi jest konieczne. Mnie z dużym zapasem wystarcza właśnie ten 3 litrowy "Chinolek". Niewielki, poręczny i bardzo sprawny :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.