Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia typu "kibelek" pawullonn'a

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 28 kwi 2019 - 11:34

Witam

Po wielu godzinach czytania forum m.in tematu kolegi Andyandy postanowiłem wreszcie zabrać się za budowę wędzarni.

Projekt:

1. Palenisko

Materiał klinkier, wielkość 3,5 cegły na 3,5 cegły (z zaprawą około 87x87cm), wysokość 8 warstw z czego na 8-mej warstwie się położony "strop" zalewany oddzielnie z otworem ~25cm na deflektor.

Załączony plik  IMG_4256.jpeg   129,26 KB   33 Ilość pobrań

Tak wygląda zalany fundament o wymiarach 100x100cm z małym zapasem po prawej stronie z racji tego że urodziła się nowa wizja którą przedstawię niedługo.

Fundament zalany stygnie i plany murarskie są planowane na weekend majowy :D

drzwiczki do paleniska zakupione wymiary zewnętrzne 43,5x32,5 cm, wymiary do montażu 40x28,5 cm

Załączony plik  IMG_4254.jpeg   225,68 KB   27 Ilość pobrań 

Komora jest planowana na wysokość ok 130-140 cm plus daszek dwu spadowy, ściany podwójne z desek świerk lub sosna o grubości ~2cm, przerwa między deskami bez ocieplenia samo powietrze.

Dalsze postępy będę na bieżąco relacjonował.

Chciałbym tylko zapytać się czy te wymiary planowanego paleniska czyli 3,5 cegły na 3,5 i wysokość 8 warst jest ok??

#2 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1266 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 28 kwi 2019 - 12:53

Zamiast drzwiczek wstawił bym szufladę.   Dla mnie drzwiczki to beee ;) 

#3 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 28 kwi 2019 - 13:11

A ja tam wolę tradycyjne, eleganckie i wygodne w użytkowaniu drzwiczki, zdecydowanie  :D

#4 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8828 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 28 kwi 2019 - 13:30

eleganckie i wygodne w użytkowaniu drzwiczki,

Eleganckie mogą być ale użytkuje się palenisko i szuflada daje zdecydowaną przewagę w wygodzie.

Natomiast front szuflady może być elegancki a nawet artystyczny. Może też imitować drzwiczki lub być z drzwiczek zrobiony.

To tyle tytułem doświadczeń osoby, która obsługuje palenisko zarówno drzwiczkowe jak i szufladowe.

Palenisko drzwiczkowe wymaga "bicia pokłonów" niemalże na czworakach (nie lubię w tych okolicznościach  :facepalm: ) zaś szuflada, dobrze zrobiona, to wielka wygoda i możliwość szybkiego zapanowania nad temperaturą bez tych pozycji :w00t: .

Użytkownik EAnna edytował ten post 28 kwi 2019 - 13:35

#5 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3324 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 28 kwi 2019 - 14:04

Zawsze można wstawić szufladę w palenisko z drzwiczkami tych wymiarów i do tego pogrzebacz by ją wysuwać i nie trzeba wystawiać tyłka na pokuszenie sąsiadów  ;) . Sprzątanie po wedzeniu to też bajka . 

Ps. W drzwiczkach przydało by się zamontować zasówkę do regulacji dopływu powietrza co bardzo pomaga by panować nad ogniem .

Użytkownik Henio edytował ten post 28 kwi 2019 - 14:11

#6 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1266 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 28 kwi 2019 - 14:49

eleganckie i wygodne w użytkowaniu drzwiczki,

Eleganckie mogą być ale użytkuje się palenisko i szuflada daje zdecydowaną przewagę w wygodzie.

Natomiast front szuflady może być elegancki a nawet artystyczny. Może też imitować drzwiczki lub być z drzwiczek zrobiony.

To tyle tytułem doświadczeń osoby, która obsługuje palenisko zarówno drzwiczkowe jak i szufladowe.

Palenisko drzwiczkowe wymaga "bicia pokłonów" niemalże na czworakach (nie lubię w tych okolicznościach  :facepalm: ) zaś szuflada, dobrze zrobiona, to wielka wygoda i możliwość szybkiego zapanowania nad temperaturą bez tych pozycji :w00t: .

Nic ująć ani dodać EAnna . Perfekto ;)   A jak ktoś chce utrudnić sobie życie to moze nawet po drabinie wchodzić i po sznurze się spuszczać aby wygarnąć popioły i inne czynności wykonać, robiąc przy tym fikołka ;)

Użytkownik januszfeniks edytował ten post 28 kwi 2019 - 14:49

#7 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 28 kwi 2019 - 15:00

No cóż, jestem takim trochę uparciuchem tradycjonalistą, i z drzwiczkami jest mi autentycznie bardzo wygodnie, więc nie zamienię tej metody na żadną, nawet z najpiękniej ozdobionym frontonem szufladę :D , wolę tradycyjne dwudzielne drzwiczki od pieca chlebowego zdecydowanie, ale nie mam nic do szuflady Boże broń, jeżeli komuś ona odpowiada oczywista oczywistość, mnie niestety nie, sorry very, dziwak, tak, wiem, wiem :D .

#8 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 12:34

Dziś zaczynam murować mam pytanie mogę drzwiczki oprzeć na pierwszej cegłe i podnieść wtedy wędzarnie o jedna warstwę? I w środku dodałbym betonu do poziomu drzwi lub wyłożył cegłami. Można tak?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#9 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 30 kwi 2019 - 12:43

Jak najbardziej prawidłowo :thumbsup: , bo to bardzo brzydko i nie fachowo wygląda kiedy drzwiczki stawia się bezpośrednio na betonie, i obmurowuje cegłą.

8f648a2ac06c1615m.jpg101c18122822b306med.jpg

Tak to wygląda u mnie :D.

#10 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 12:50

No super ciężko mi tylko wycyrklowac bo drzwi otwór montażowy maja 28,5cm plus zapas czyli 29 cm a cegła ma 7 cm wysokości i fugi 0,8

#11 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 30 kwi 2019 - 13:07

Na pewno dasz radę :D, ja przycinałem cegły gumówką z tarczką do cięcia kamienia, i nie miałem z tym najmniejszego problemu, więc i Ty na pewno potrafisz. Powodzenia  :thumbsup: .

#12 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 13:22

Mam już tarcze będzie cięcie. A nadproże robiłeś z śruba i skracaniem cegieł jak koledzy inni robią?

#13 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 30 kwi 2019 - 13:38

Beż żadnej śruby, klasyczne przezbrojenie dwoma prętami, cement, i na to cegły, świat i ludzie :D.

#14 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 13:58

Nie masz zdjęcia może ?? :P

#15 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 30 kwi 2019 - 15:42

No przecież to są zdjęcia mojej wędzarni i mojego paleniska. Jak inaczej to pokazać. Wymierzyć ramkę drzwiczek doliczyć odpowiednią tolerancję na zaprawę. Wymurować  do wysokości ostatniej warstwy, klasycznie zaszalować nadproże i murować dalej :D . Drzwiczki osadzać na samym końcu na cement, po zdjęciu szalunku, jak już cała konstrukcja wyschnie i odpowiednio zwiąże, podłogę też wyłożyć na końcu, zostawiać spore fugi pomiędzy cegłami, a na końcu zalać je rzadkim cementem, tyle, bardziej prosto się nie da :D .

#16 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 15:48

Nie otwierały mi się zdjęcia już zobaczyłem co i jak :D dzięki dziś działam

#17 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 30 kwi 2019 - 19:10

Zacząłem już :) powiedzcie czy fugi mogą być 1 cm?? Bo takie listwy mam i zakupiłem czy poszukać i robić 0,8 cm?

#18 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1148 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 30 kwi 2019 - 19:38

Zacząłem już powiedzcie czy fugi mogą być 1 cm?? Bo takie listwy mam i zakupiłem czy poszukać i robić 0,8 cm?

Zrob 0,9cm i bedzie na pewno dobrze ;)  :devil:                                       

#19 pawullonn

pawullonn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 01 maj 2019 - 19:43

109867beece158646255b6cda6fabe43.jpg

Tak wyglądało w ciągu dnia. Na chwile obecna mam 4 warstwy i jutro leje nadproze. Potem jak zastygnie ruszam dalej. Koncepcja się zmieniła tzn nie będzie 8 warstw tylko 9 i na tej 9 będzie strop z otworem na deflektor. Jutro ciąg dalszy ;)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4951 postów

Napisano 02 maj 2019 - 02:56

Nooo, i drzwiczki na betonie ??? Najpiękniej to nie wygląda, ale kto bogatemu zabroni :D .

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych