Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzenie mięs i ryb w przypadku uczulenia na ryby

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 maj 2019 - 09:58

Witam,

chciałbym spróbować swoich sił z wędzeniem :) mam jednak jeden dylemat, mój ojciec jest uczulony na ryby, już sam zapach wydzielający się w trakcie pieczenia ryby wywołuje u niego reakcje alergiczne :( Jeśli ryba gotowa (nie wydziela już tak mocnego zapachu) - podana stoi obok niego to jest w porządku, natomiast nie może się narazić na żaden kontakt z rybą bo to również wywołuje reakcje alergiczne skóry. Ja natomiast jestem wędkarzem i chętnie bym sobie uwędził jakiegoś szczupaka czy sandacza, pytanie tylko czy powinienem w tej sytuacji sobie takie wędzenie odpuścić? Teoretycznie taka ryba w wędzarni będzie wisiała na innych hakach i nie powinna mieć styku z samą wędzarnią, pytanie tylko czy po takim wędzeniu pozostaje zapach ryby który przesiąknie do innych wędlin podczas kolejnego wędzenia? Od razu mówię, że wędzenia w tym samym czasie wędlin i ryb nawet nie biorę pod uwagę. Czy ktoś z was może spotkał się z taką sytuacją? bądź ma jakąś sensowną wiedzę, doświadczenie w takich przypadkach? 

#2 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13818 postów

Napisano 08 maj 2019 - 10:20

Można wędzić bez obaw, mięso z rybą.
Zapachy nie przejdą.

#3 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10690 postów

Napisano 08 maj 2019 - 10:43

Czy ktoś z was może spotkał się z taką sytuacją? bądź ma jakąś sensowną wiedzę, doświadczenie w takich przypadkach?

Możesz razem tylko rybę powieś pod mięsem a możesz i oddzielnie.Wędzarnie nie przejdzie zapachem ryby.

#4 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 maj 2019 - 11:33

A macie 100% pewność, że jakieś związki uwalniane podczas wędzenia w niej nie zostaną? Kwestia smaku jak smaku, ale nie chciałbym narażać ojca na wypad do szpitala :)

#5 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13818 postów

Napisano 08 maj 2019 - 12:47

Tego ci nikt nie zapewni.
Wiedząc ryby z mięsem nie wyczuwam jej zapachu czy na mięsie, czy w wędzarni.
Co innego alergik, może ale nie musi nastąpić alergia.

A czy w lodówce trzymasz rybę razem z mięsem?
Czy masz osobne lodówki?

#6 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8727 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 08 maj 2019 - 12:47

Wg mnie powinieneś ryby i mięsa wędzić oddzielnie.

Przy  rybach posyp dno wędzarni piaskiem, który po wędzeniu usuniesz i wędzarnię przewietrzysz..

Ew. wyciek z ryby nie może dostać się na mięso.

Przy tak poważnej alergii nie chodzi o zapach na mięsie (dym wszystko przykryje) tylko o związki lotne.

#7 Woytas

Woytas

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 906 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 08 maj 2019 - 17:33

Alergenem w rybach jest białko, nie pamiętam nazwy. Moim zdaniem ten alergen mógłby się przedostać do mięsa tylko przez kontakt bezpośredni. Ja bym wędził osobno i uważał aby ryby nie miały kontaktu ze ścianami wędzarni. 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#8 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 maj 2019 - 22:05

Super dziękuję bardzo za informacje!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1