Skocz do zawartości

Peklowanie na mokro - objaśnienie tabelki


drakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znalazłem tabelę do peklowania na mokro: https://www.wedlinydomowe.pl/peklowanie/tabela-peklowania-mokrego/1327-tabela-peklowania-mokrego

Jednak nie do końca jest dla mnie zrozumiałe wszystko co w niej jest :) 

1. Z tego co się dowiedziałem nastrzyk się robi przed włożeniem mięsa do solanki tak?

2. Nastrzykujemy tą samą mieszanką w której będziemy peklować mięso? 

3. Dlaczego w tabeli dla nastrzyku dla każdego dnia są dwie kolumny? Jak to rozumieć?

4. Ilość nastrzyków, to w danym momencie? Czy trzeba rozłożyć? tzn. Przed włożeniem do peklowania, nakłuwam dla 1 dnia 4 lub 5 razy (tego nie rozumiem) po 60ml?  

5. Podane ilości do nastrzykiwania to na kilogram mięsa? Jak ma się 1kg miesa do 10kg jeśli chodzi o nastrzykiwanie?

6. W przypadku peklowania 11-13 dni, to mam tylko 1 raz strzyknąć 60ml każdy kawałek mięsa? - co w przypadku jak bedę miał jeden kawałek 2kg a drugi 1kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem.Co tu wyjaśniać.Czy tam jest napisane że nastrzyka jest z innej solanki.Jak nie to po co pytasz, czy tam jest napisane że musi być pięć nastrzyków.Nie.itd,itd.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

znalazłem tabelę do peklowania na mokro: https://www.wedlinydomowe.pl/peklowanie/tabela-peklowania-mokrego/1327-tabela-peklowania-mokrego

Jednak nie do końca jest dla mnie zrozumiałe wszystko co w niej jest :)

1. Z tego co się dowiedziałem nastrzyk się robi przed włożeniem mięsa do solanki tak?

2. Nastrzykujemy tą samą mieszanką w której będziemy peklować mięso?

3. Dlaczego w tabeli dla nastrzyku dla każdego dnia są dwie kolumny? Jak to rozumieć?

4. Ilość nastrzyków, to w danym momencie? Czy trzeba rozłożyć? tzn. Przed włożeniem do peklowania, nakłuwam dla 1 dnia 4 lub 5 razy (tego nie rozumiem) po 60ml?

5. Podane ilości do nastrzykiwania to na kilogram mięsa? Jak ma się 1kg miesa do 10kg jeśli chodzi o nastrzykiwanie?

6. W przypadku peklowania 11-13 dni, to mam tylko 1 raz strzyknąć 60ml każdy kawałek mięsa? - co w przypadku jak bedę miał jeden kawałek 2kg a drugi 1kg.

Nastrzykujesz na początku. Ilość nastrzyku nie ma znaczenia, bo bez użycia chemii mięso i tak odda za duży nastrzyk.

Tabela ma dwie kolumny mniej i więcej słoną.

Pekluj minimum 8 dni, krócej to nieporozumienie.

 

I nie stresuj się, nie lecisz w kosmos ????

Dla ułatwienia masz mój kalkulator:

 

http://blogmiro.wyroby-domowe.pl/peklowanie-na-mokro-mies-na-wedzonki/

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku można.

 

Można i moja odpowiedź jest kompletna i wskazuje kierunek w jakim należy podążać.Nie dałem ryby tylko wędkę.Jak coś nie jest napisane to znaczy ,że tak się nie robi..Mam nadzieję,że  nie zarzucasz mi ,że nie pomagam forumowiczom.? :mad: Szkoda, że sam niewiele pomagasz bo wiedzę masz..Wejdź na naszego fejsa to tam zobaczysz jak mody odsyłają pytających na naszą stronę.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku ja daleki jestem od zarzucania komukolwiek cokolwiek a w szczególności Tobie,wszak sam korzystałem z Twoich rad ,człowiek pisze,że przeczytał a jeszcze ma wątpliwości,śmiem wątpić,że Twoja wędka mu pomogła i myślę ze dopiero odpowiedź Mirka rozjaśniła chłopu temat.A na fejsa wchodzę,wiesz moje zdanie jest takie jeśli pomagam to nie bawię się w przysłowiową rybkę lub wędkę, i w tej sytuacji to zachowałbym się tak jak Mirek,i wyjaśniam, ze celem mojego wpisu nie było rozdrażnienie Twojego ego właśnie wpisy odsyłacze  tego typu skłoniły mnie do zabrania głosu. Z szacunkiem

Edytowane przez Baca

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczyłem się i uczę na tym forum od najlepszych między innymi od Dziadka.Jak zapewne pamiętasz Dziadek właśnie dawał wędkę a nie rybę.Po pierwsze moim zdaniem jest to lepsza metoda bo przy okazji szukania odpowiedzi na zadane pytanie można  trafić na odpowiedzi na inne nurtujące szukającego pytania.

Co do Mirka to jak wiesz i widzisz reklama dzwignią handlu.Aż mi się nie chce wierzyć, że pytający poradzi sobie z kalkulatorem jak nie umie zrozumieć rzeczy bardzej prostych napisanych w tabeli Dziadka.Ja rozumiem ,że można czegoś z tej tabelki nie zrozumieć,ale żeby nic nie zumieć i pytać o wszystko to jakiś hardcor.Brakowało mi tylko ze  strony pytającego  pytania czy ktoś może to za mnie zrobić bo ja nic nie kumam.

A co to będzie jak przyjdzie obliczyć stężenie solanki ,albo ilość tłuszczu w wyrobie.

Dopiero zaczną się schody.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na naszego fejsa to tam zobaczysz jak mody odsyłają pytających na naszą stronę

 

Bo ten fejs powstał po to by jak najwięcej ludzi odesłać/przekierować na nasze forum.

Moderatorzy w 100 % realizują więc założony ''plan działania 

Edytowane przez Alinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się zdawało ,że jak tam byłem moderatorem to do moich obowiązków należało pomagać na bieżąco,ale nie obrażając nikogo do tego trzeba mieć duży zakres wiedzy z zakresu produkcji wędlin.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się zdawało ,że jak tam byłem moderatorem to do moich obowiązków należało pomagać na bieżąco,ale nie obrażając nikogo do tego trzeba mieć duży zakres wiedzy z zakresu produkcji wędlin.

Zarówno na fejsie jak i na forum obowiązkiem moderatora jest pilnowanie, by treści pisane nie były wulgarne, obraźliwe lub wprowadzające w błąd. Tak ja pojmuje rolę moda.

Oczywiście, pomagam też w miarę, jak to zauważyłeś "możliwości". Grupa na FB rządzi się trochę innymi prawami, to nie jest miejsce na przechowywanie wiedzy, można pomóc doraźnie, ale nikt nie wraca do starych postów.

 

Bo ten fejs powstał po to by jak najwięcej ludzi odesłać/przekierować na nasze forum.

 

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

1wszy raz w życiu wędziłem - sam- wcześniej jako dzieciak z ojcem. Zbudowana wędzarnia z beczki 200 l kanał 1,2 m + dekiel z desek. Trochę spanikowałem na początku i może lekko za gorąco było i wogóle było gorąco ale się nakręciłem na to wędzenie więc musiałem.

 

Wędziłem - starałem sie 50 stopni około ale czasem przekraczało chyba. Drewno mieszalem akacja i jabłonka z sadu. Kolor po 7 godzinach - ciemny. Ogólnie byłem zadowolony i jestem ze smaku choć pewnie było wędzenie z pieczeniem.

 

Mięsa miałem każdy kawałek mniej niż 1 kilo 2 szynki schab, 2 boczki, 2 duże żeberka i około 1,5 kg kiełbasy oraz starożytna z zamrażarki złoninka/boczek.

 

Parzyłem dokładnie mierząc temp około godziny całość ( boczek nie- chciałem miec al dente, kiełbasy też nie parzyłem by wydało mi się że było tego pieczenia) .

 

No i wyszła szynka - może lekko za mało słona. Chyba spanikowałem z solą - ile dajecie na to parzenie. Ja dałem łyżkę na tą ilość i ojciec mi mówił że za mało. Tyle tej soli najpierw 7-9 dni w solance wg tabeli z aptekarską dokładnością ale raczej w dolnych granicach nasolenia.

 

Czy dajecie sól przy parzeniu? Ile tej soli jaka proporcja jest istotna ilość wody?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy dajecie sól przy parzeniu? Ile tej soli jaka proporcja jest istotna ilość wody?

Nie.Peklujemy w takiej solance aby po parzenia w czystej wodzie mięsko było odpowiednio słone

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Czy dajecie sól przy parzeniu? Ile tej soli jaka proporcja jest istotna ilość wody?

Nie.Peklujemy w takiej solance aby po parzenia w czystej wodzie mięsko było odpowiednio słone

 

Dziękuję za odpowiedź. Ja już wiem że szynkę będę dłużej peklował. Rozumiem że 2 dni dłużej da mi ten rezultat, że będzie lekko bardziej słona? Czy peklowac razem ale zwiększyc lekko ilość soli pod smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.