Skocz do zawartości

Jaki dymogenerator wybrać?


quadro555

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15049-dymbox-modyfikacja/

 

 

Osiągnę stałe 60 st C w 1000l komorze?
 

Jeżeli instalacja pozwala to grzałka o większej mocy jest lepsza. W swojej wędzarni wędzę tylko od wiosny do jesieni i nie mam problemów z utrzymaniem temperatury.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się jeszcze o jedną rzecz. Czy napuszczenie samego dymu do paleniska wystarczy aby ten przedostał się do komory wędzarni? Podczas palenia drewna w palenisku powstaje ciąg i to jest normalne, że dym trafia do komory wędzarni. A z czego ten ciąg ma powstać, jeśli do paleniska napuścimy tylko dym? Czy przewód dymny (rura 1.5m 200fi) z paleniska do komory zassie dym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki by to nie był model generatora, to bardziej mnie teraz interesuje wspomniany wyżej w poście ciąg, bez którego moim zdaniem dym się nie dostanie do komory wędzarni. Ale to pytanie do Was… czy dym zostanie zassany do komory wędzarni?

 

Jak widać na załączonym zdjęciu, wysokość paleniska to lekko ponad 20cm, więc Thermowind nie wejdzie do środka. Być może gdyby generator dostarczał dymu bezpośrednio do rury w palenisku, wówczas miało by to większy sens. No ale nie da się bezpośrednio umieścić DG w palenisku, więc ten sposób odpada. A może całe te dewastacje nie mają sensu, bo komora wędzarni, w której jest regulowany szyber, zassie dym z paleniska, do którego zostanie on dostarczony przez GD…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli rurę 100fi połączyć z DG i rurą

200fi, która znajduje się w palenisku i prowadzi do komory wędzarni? Połączyć, czuli wsunąć do tej 200fi?

 

Cały czas się rozwodzę na temat tego, czy pojawi się cug mimo braku rozpalenia paleniska… czyli Twoim zdaniem cug jest, czy palenisko jest rozpalone, czy nie jest, tak?

Edytowane przez Ucho1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli rurę 100fi połączyć z DG i rurą

 

tak, popatrz jak jest w borniaku https://grillcenter.com.pl/product-pol-711-Przystawka-do-zimnego-wedzenia-Borniak-ZW-01-do-wedzarni.html?gclid=EAIaIQobChMIl7OUteaQ9AIVxhB7Ch2qiQlNEAAYASAAEgKSlfD_BwE 

cug jest, czy palenisko jest rozpalone, czy nie

 

Będziesz miał grzałki w komorze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli sugerujesz aby rurę spiro doprowadzić przez palenisko i wręcz wyciągnąć ją do komory wędzarni, przeprowadzając przez 1,5m rury 200fi? Ciekawe.

 

Tak, grzałka będzie w komorze.

 

A nie uważasz, że skoro będzie ciąg, to jeśli napuszczę dymu do paleniska (bez spiro), to ciąg zassie ten dym do kolory wędzarni? Jak sądzisz?

Edytowane przez Ucho1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, doktory... Dym wpuszczasz nad grzałką, i trafi, gdzie trzeba. Ingerencja w cegłę polega na zrobieniu otworu fi 30 mm, żeby weszła nim rurka dymowa, jak używasz normalnego paleniska, dziurę zatykasz. Pasującą do wyglądu zaślepkę dobierzesz.

 

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wiedzieć wcześniej, ponieważ na to się składa przede wszystkim wybór DG. Zależy mi na kilku godzinach wędzenia (6-8h), a tyle wydaje się, że jest mi w stanie zapewnić jedynie Dymbox po odpowiednich przeróbkach, które uwolnią mnie od opisywanych zewsząd problemów z zapychaniem się itd. Thermowind wystarczy mi na 3-4h wędzenia, dodatkowo wymusza na mnie czyszczenie filtra po tym czasie. Plusem jest za to brak potrzeby ingerencji w jego konstrukcję. Wiadomo, coś za coś. Ale co do cugu muszę mieć pewność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przygaszony już kawałek drewna ale jeszcze dymiący włożyć do paleniska i w ten sposób sprawdzić jak się zachowuje dym…

To jest dobre ćwiczenie.

Szczególnie, gdy kanał jest zimny.

Lepiej rozczarować się na jednym, dymiącym polanie niż po zakupie urządzenia. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zwraca uwagi na spalający się dym na grzałce? :rolleyes:

Od postu 38 https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14680-nadejsz%C5%82a-wiekopomna-chwila/page-2

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, dzięki za lekturę. U Ciebie jednak jest inna sytuacja, bo masz bezpośrednie palenisko, a ja z długim przewodem dymnym. Ja kombinowałem w ten sposób aby napuszczony z DG dym do paleniska przedostał się przez przewód dymny do komory wędzarni. Ty chcesz zamontować DG bezpośrednio do komory wędzarni. W każdym razie jeden problem się jakby pokrywa - grzałka, którą razem z deflektorem chciałem ustawić nad wylotem przewodu dymnego. Ta opcja odpada, to już wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie nawróciłem się na palenisko i stwierdziłem że najprostsze jest najlepsze.

Czasem denerwuje mnie że nie mogę się oddalić więcej niż 10m od wędzarni (zasięg termometru) ale na razie muszę z tym żyć.

Aby "popuścić smycz" rozważam zakup Meater+ (termometr) ale 50m nie urządza mnie tak bardzo aby wyłożyć 500zł. A całkowicie bez nadzoru wędzarni nie zostawiam (Choć czasem, gdy już padam na twarz koło 3-4 w nocy, to zamykam wszystko i tak sobie tli do rana lub do momentu zanim wygaśnie. Ale to zdarzyło się z 5-6 razy w życiu). Za bardzo boję się pożaru :D

 

Jeśli się uprzesz, to chyba najbardziej sensowna będzie dziura w wędzarni (najprostsze) lub doprowadzenie jakąś rurą tego dymu nad grzałkę.

Zastanów się na spokojnie, zlicz koszty i rozważ jeszcze jedno - może budowa jakiejś małej elektrycznej wędzarenki lub zakup jakiegoś "Borniaka"?!

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zastosować DG, musisz także zastosować grzałki. Czy to bloki Borniak, czy grzałki+deflektor dym z DG musisz wpuścić nad nimi. Pozostawiasz obecny wlot z paleniska, zasilał będzie komorę powietrzem. Można rozważyć regulację dopływu "świeżego" powietrza, stosownie do odbioru dymu.

W przypadku Twojej wędzarni najlepszym rozwiązaniem będzie DG wg @Roger. Wyposażył bym go jednak w ruszt.

Jak podał @Miki, wówczas będziesz musiał wykonać odwiert 30mm+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.