Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsze wędzenie - pomoc przy peklowaniu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 14 maj 2019 - 20:28

Witam,

zamierzam 26 maja w niedziele spróbować sam coś uwędzić, już czuję dreszczyk emocji  :devil: Jednak chciałbym Was fachowców prosić o pomoc przy robieniu pierwszej zalewy do peklowania. 

Zakupiłem na początek: 

Szynkę wieprzową 1,1 kg

Schab 2x 1,3kg

Karkówkę 1,4kg

Łopatkę wieprzową 1,6kg

W sobotę planuję około południa wyciągnąć mięso z zalewy i rozpocząć osuszanie, zalewę chciałbym zrobić jutro. Ile powinienem mieć wody i ile peklosoli? Przyprawy jakieś wybiorę przegotuje je w mniejszym garnuszki i wywar wraz z przyprawami dodam do zalewy. Zaopatrzyłem się także w strzykawkę tylko w jaki sposób strzykawką wprowadzać zalewę? w kilka miejsc w mięsie? i ile tej zalewy na dany kawalek? Z teego co wyczytałem nastrzykiwanie trzeba zrobić na samym początku, później peklujemy, obmywamy mięso z zalewy zimną wodą i suszymy. 

Z góry bardzo dziękuję za uwagi i wszystkie informację :) 

PS: zaopatrzyłem się także w solomierz :)

#2 Twonk

Twonk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 223 postów
  • MiejscowośćPolska Południowa

Napisano 14 maj 2019 - 20:37

Akademię Dziadka przeglądnij. LINK

#3 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2689 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 14 maj 2019 - 20:47

Przy peklowaniu 7 i więcej dni na 1 kg mięsa 0,4 litra wody + 40-45 gram peklosoli . Nastrzyk daj tak z 60 ml   roztworu (z ogólnej ilości ) na kilogram  mięsa w kilka miejsc . Trzymaj temperaturę tak + 4 stopni.  Jeżeli robić będziesz boczki to ich nie nastrzykujemy

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 14 maj 2019 - 20:58

#4 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13907 postów

Napisano 14 maj 2019 - 22:20

Witam,
zamierzam 26 maja w niedziele spróbować sam coś uwędzić, już czuję dreszczyk emocji :devil: Jednak chciałbym Was fachowców prosić o pomoc przy robieniu pierwszej zalewy do peklowania.
Zakupiłem na początek:
Szynkę wieprzową 1,1 kg
Schab 2x 1,3kg
Karkówkę 1,4kg
Łopatkę wieprzową 1,6kg

W sobotę planuję około południa wyciągnąć mięso z zalewy i rozpocząć osuszanie, zalewę chciałbym zrobić jutro. Ile powinienem mieć wody i ile peklosoli? Przyprawy jakieś wybiorę przegotuje je w mniejszym garnuszki i wywar wraz z przyprawami dodam do zalewy. Zaopatrzyłem się także w strzykawkę tylko w jaki sposób strzykawką wprowadzać zalewę? w kilka miejsc w mięsie? i ile tej zalewy na dany kawalek? Z teego co wyczytałem nastrzykiwanie trzeba zrobić na samym początku, później peklujemy, obmywamy mięso z zalewy zimną wodą i suszymy.

Z góry bardzo dziękuję za uwagi i wszystkie informację :)

PS: zaopatrzyłem się także w solomierz :)

http://blogmiro.wyro...es-na-wedzonki/

#5 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 14 maj 2019 - 22:21

Przy peklowaniu 7 i więcej dni na 1 kg mięsa 0,4 litra wody + 40-45 gram peklosoli . Nastrzyk daj tak z 60 ml   roztworu (z ogólnej ilości ) na kilogram  mięsa w kilka miejsc . Trzymaj temperaturę tak + 4 stopni.  Jeżeli robić będziesz boczki to ich nie nastrzykujemy

Bardzo dziękuję! o to mi chodziło! 

Za pozostałe linki również bardzo dziękuję! 

Użytkownik drakoo edytował ten post 14 maj 2019 - 22:23

#6 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 15 maj 2019 - 13:16

A mięso mam zostawić w takich kawałkach, czy mogę przekroić sobie na mniejsze?

Które z tych mięs trzeba parzyć po wędzeniu? 

#7 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10899 postów

Napisano 15 maj 2019 - 13:23

A mięso mam zostawić w takich kawałkach, czy mogę przekroić sobie na mniejsze?

Mięso pokroisz po wędzeniu i parzeni

Które z tych mięs trzeba parzyć po wędzeniu?

Polędwicy  możesz nie parzyć (schab bez kości).ale masz dwie to jedną sparz do 60º C w środku a drugą zostaw bez parzenia.Zobaczysz co Ci lepiej smakuje.Tą polędwicę co nie będziesz parzył musisz oczyścić z mizdry i warkocza.Tą drugą parzoną nie.

P.S

Schab to element póltuszy z kością.Bez kości w naszej nomenklaturze to polędwica a w handlowej schab bez kości.Stosuj nazwy z tej strony to się łatwiej będzie dogadać. :)

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 15 maj 2019 - 13:27

#8 drakoo

drakoo

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 15 maj 2019 - 18:55

Rewelacja dziękuję za wyjaśnienie!

Co rozumiesz przez sparz do 60C? zalać wodą 60C i zostawić do ostygnięcia?

A co z szynką i karkówką? nie trzeba ich wrzucić do wrzątku? i przez 15-20 min trzymać (woda lekko mruga)?

#9 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10899 postów

Napisano 15 maj 2019 - 19:28

Trochę własnej inicjatywy.Zacznij czytać co Ci koledzy polecili.
https://wedlinydomow...nie-i-gotowanie

#10 Rafa L

Rafa L

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 2 postów
  • MiejscowośćKonskie

Napisano 27 maj 2019 - 13:12

Witam. Jestem początkującym wedzarzem:) i mam kłopot. Mięso w marynacie wydaje mi się podejrzane. Nigdy wcześniej nie marynowanej mięsa i nie wiem jak powinno wyglądać. Marynuje ponad tydzień. Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel. Zapach mi się nie podoba. Ukroilem kawałek i jest takie szare oczko w środku. Po ugotowaniu oczko ciagle jest. Nie smakuje zepsutym mięsem ale nie wiem jak powinno smakować. POMOCY. Czy muszę mięso wyrzucić?

#11 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5414 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 27 maj 2019 - 13:38

Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel

Jaka temp jest w szopce ? wiecej niz 8?

#12 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13907 postów

Napisano 27 maj 2019 - 14:02

Witam. Jestem początkującym wedzarzem:) i mam kłopot. Mięso w marynacie wydaje mi się podejrzane. Nigdy wcześniej nie marynowanej mięsa i nie wiem jak powinno wyglądać. Marynuje ponad tydzień. Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel. Zapach mi się nie podoba. Ukroilem kawałek i jest takie szare oczko w środku. Po ugotowaniu oczko ciagle jest. Nie smakuje zepsutym mięsem ale nie wiem jak powinno smakować. POMOCY. Czy muszę mięso wyrzucić?

Szopka to był zły pomysł.
Jaką zalewę zrobiłeś i ile jest mięsa?

#13 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2689 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 27 maj 2019 - 14:12

Marynujemy na grilla, peklujemy do wedzenia, pilnujemy temperatury itd itp. Po opisie jakoś to słabo widzę

#14 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10899 postów

Napisano 27 maj 2019 - 14:38

I z czego ta zalewa.?

#15 Rafa L

Rafa L

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 2 postów
  • MiejscowośćKonskie

Napisano 28 maj 2019 - 11:52

Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel

Jaka temp jest w szopce ? wiecej niz 8?

[Dodano: 28 maj 2019 - 10:51]
Marynata z peklosola i przyprawami. W szopce było napewno więcej niż 8st.
[Dodano: 28 maj 2019 - 10:51]

I z czego ta zalewa.?

[Dodano: 28 maj 2019 - 10:52]
Peklosol i przyprawy

#16 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2689 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 28 maj 2019 - 12:05

To ten tego ma być 4-6 stopni Celsjusza na plusie . To wiesz w którym miejscu jesteś.
Szare oczko sugeruje że środek jest nie zapeklowany. Pewnie nie nastrzykiwałeś mięsa. Podaj jeszcze stężenie solanki i ilość na kilogram mięsa. Chociaż z tego co piszesz to kiepsko widze "uratowanie" tego.
Możesz obmyć. Pomoczyc krótko w słabym roztworze octy, trochę niweluje zapach ale nie przyczyny!!!! opłukać uwędzic i sparzyć./ lub bez wedzenia ugotować pod bigos pasztet Ale w sumie mięsa nie jest teraz drogie, nie wiem jak wygląda, osobiście chyba bym nie ryzykował.

Jak ma wyglądać mięso peklowane. Ładnie pachnieć, być jędrne a na przekroju różowiutkie, w smaku lekko słone. Od razu jak dobrze zrobisz będziesz wiedział że to to.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 28 maj 2019 - 12:22

#17 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13907 postów

Napisano 28 maj 2019 - 13:55

Jedyna słuszna decyzja to kosz na śmieci.
I nawet niech ci nie przyjdzie do głowy karmić tym psa.

A na przyszłość dokładnie dowiedz się jak się pekluje mięso a nie marynuje.
To ogromna różnica.

#18 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5414 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 28 maj 2019 - 14:03

I moze jeszcze jedno ( nie bardzo rozumiem ) skad wiele osob ma problem z temperatura ok zgodze sie ze mozna nie wiedziec jaka jest optymalna dla peklowania ..ale czy kupujemy mieso i bierzemy je z polki czy regalu czy lodowek! czy jak przynosimy do domu zostawiamy w kuchni czy wkladamy do lodowki , przeciez to jest chyba OCZYWISTE ze mieso musi byc przechowywane w chlodzie 

#19 beatag

beatag

Weteran

• Użytkownicy
  • 1782 postów
  • MiejscowośćSkarzysko-kamienna

Napisano 28 maj 2019 - 15:07

Mięso peklujemy i z reguły trzymamy w lodówce[w najniższej półce]

Jak masz mało miejsca możesz je zapakować próżniowo w woreczki [bez wody]-zajmią wtedy dużo mniej miejsca w lodówce.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13907 postów

Napisano 28 maj 2019 - 20:39

I moze jeszcze jedno ( nie bardzo rozumiem ) skad wiele osob ma problem z temperatura ok zgodze sie ze mozna nie wiedziec jaka jest optymalna dla peklowania ..ale czy kupujemy mieso i bierzemy je z polki czy regalu czy lodowek! czy jak przynosimy do domu zostawiamy w kuchni czy wkladamy do lodowki , przeciez to jest chyba OCZYWISTE ze mieso musi byc przechowywane w chlodzie

Nauczyłem się jednego...nie mierz ludzi własną miarą, bo można się cholernie zdziwić.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych