Skocz do zawartości

Pierwsze surowe wedlinki


mikas86

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszym zabezpieczeniem jest peklowanie z użyciem peklosoli drugim jest wędzenie bo dym ma właściwości konserwujące.Im dłuższe wędzenie tym wyrób jest bardziej zakonserwowany.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wiec tak... Wedzilem 3 dni po ok 7 godzin, temp wędzenia między 19-26st w zależności od pory dnia. Wędzonki smakują cudownie, ale.... Trochę martwi mnie brak koloru. Po wędzeniu ciepłym ok 3 godziny kolor jest ok a tu po łącznie ponad 20 godzinach jak dla mnie ledwo co wędzonki złapały kolor. Czy tak jest zawsze w zimnym wędzeniu czy coś skopałem?

 

Wysłane z mojego DUB-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy tak jest zawsze w zimnym wędzeniu
Zawsze - szczególnie jak jest to tzw rzadki dym - nie przejmuj sie ( jak mam z słabo pokolorowane - wędze dłużej - ale u mnie to ewenement bo lubimy delikatniej uwędzone) - istotą jest też smak  a ten jak ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smak jest super, wszystko wszystkim bardzo smakuje i nikomu blady kolor nie przeszkadza tylko ja czuję niedosyt koloru:)

Ok, więc wszystko w porządku z wędlinami, a jak je najlepiej przechowywać? Mam do dyspozycji lodówkę i piwnice(ok 15st)

 

Wysłane z mojego DUB-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam do dyspozycji lodówkę i piwnice(ok 15st)

Wędliny przechowuje się w temp. 2-6 st. C

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smak jest super, wszystko wszystkim bardzo smakuje i nikomu blady kolor nie przeszkadza tylko ja czuję niedosyt koloru:)

Ok, więc wszystko w porządku z wędlinami, a jak je najlepiej przechowywać? Mam do dyspozycji lodówkę i piwnice(ok 15st)

 

Wysłane z mojego DUB-LX1 przy użyciu Tapatalka

Wrzuć zdjęcia.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka

.Kolor w dużej mierze zależy od użytego drewna.Powierzchnia mięsa musi być sucha przed puszczeniem dymu.Na drugi raz możesz wędzić na ciepło ok 25 -30 C.też będą surowe a lepiej złapią kolor

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się mieszać różne zrębki(olcha, buk, jabłoń, czereśnia i śliwa). Na zdjęciu kolor jakby ładniejszy. Te jeszcze trafia na kilka godzin do wędzenia. Część wczoraj zostawiłem dłużej i włączyłem grzałkę na 50st i ładnie nabrały koloru54edd17bb4c70b53d1224538f2f4397b.jpg

 

Wysłane z mojego DUB-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty chcesz od tych wędlin?

Są ok.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tego typu wędlinach* przekrój powinien być jednorodny , a u mnie na ekranie jest jakby szarawe koło na przekroju w środku

 

 

* w specyficznych np kiełbasa z szarym oczkiem dążymy do szarego oczka , ale jest to zamierzone 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przekroju faktycznie jest ciemne oczko. Wygląda to tak jak by z zewnątrz było bardziej suche a w środku wilgotne i ciemniejsze. Zapeklowane jest równo bo peklowalo się 5 dni z nastrzykiem. Mam też wrażenie że z każdym kolejnym dniem wędzenia polędwiczki robią się kwaskowate

 

Wysłane z mojego DUB-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miesa przeznaczonego do wedzenia na zimno nie pekluje sie na mokro

?

chociażby polędwica łososiowa

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11872-2rok-1959-s%C5%82ynna-szesnastka-pw-nr-16/

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zle sie wyazilem ?, JA nie pekluje na mokro wedlin przeznaczonych do wedzenia na zimno.

Z jakiego powodu ? ,poniewaz stwierdzilem ze wedliny te sa (dla mnie ) smaczniejsze ,bardziej aromatyczne i maja lepsza konsystencje.

 

Osobiscie robie wedliny jako hobbysta nie opierajac sie na przepisach branzowych.

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak produkt ma byc megatrwały, to tylko peklowanie na sucho /sól wyciąga wodę z mięsa/. Więcej wody, to więcej pożywki dla bakterii i produkt mniej trwały. Wszystko zależy jak długo ma leżeć i dojrzewać. Jak wędziłem na zimno szynkę, to zostawiłem kawałek na próbę czasu. Wędziłem listopad/grudzień a ten kawałek dopiero tydzień temu do zupy poszedł. Stwardniał jak kamień, ale nie popsuł się. Temperatura wędzenia 15-20 st. Takiej temp teraz w tym okresie bym nie uzyskał. Za ciepło. Jak dla mnie to peklowanie na sucho i wedzenie na zimno również jest smaczniejsze, ze się tak wyrażę. Teraz w okresie ciepłym szczególnie uwazaj na wyroby wędzone przez kilka dni. Nie dość że ciepło, to jeszcze robactwo muchy itp. Lodówka albo zimna piwnica wskazana jak dla mnie. Dlatego nie bawię się w ciepłym okresie w wedzenie kilkudniowe na zimno tylko albo wyroby do parzenia albo podpiekania w wedzarce. Ostatnio na Wielkanoc robiłem polską surową na zimno. Ale to już wędzenie w temp 30st ciągiem bez odpoczynku przez 36h. Trochę za wysoka temp ale mniejszej temp nie dalem rady uzyskać w mojej wędzarni. Ciężko było... Ale wyszlo...

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Mlex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

co sądzicie?

Witamy. :) 

Sam porównaj.

post-41296-0-52558500-1569939024_thumb.jpg

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.