Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymogenerator - rozwiązanie problemu zawieszania się zrębek

dymogenerator zawieszanie zrębki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#61 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 22 lut 2020 - 18:32

Kupiłeś czy konstrukcja własna :D ?

#62 markis

markis

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 133 postów
  • MiejscowośćOstróda

Napisano 22 lut 2020 - 18:44

@sverige2 Narysowałem na kartce co potrzebuję i zrobili w zakładzie produkującym sprzęt dla rybactwa śródlądowego. Oczywiście w Ostródzie. Zapłaciłem 80 zł.  Działa bez zarzutu, można spać spokojnie.

#63 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2561 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 22 lut 2020 - 18:52

Sa ta bardzo fajne dymogeneratory, proste w konstrukcji do bólu.

Do samodzielnego wykonania praktycznie przez każdego bez specjalistycznych narzędzi

Jeetzel przekopiesz sie przez forum do początków rozmów o dymogeneratorach, to znajdziesz tam mój ale to Jakies min 15 lat do tył  :)

Przepalają prawie wszystko byle by suche - od maki drzewnej do kawałków drewna wsadzonych w trociny

Maja tylko jedna mała wade ( w sumie 2, w zależności od małego szczegółu w budowie) , sa wrażliwe na przepływ powietrza przez wędzarnie 

Przy zmianie rodzaju zasypu możliwe ze będzie trzeba dobrać nowy inny przywal powietrza.

No mały szczegół, te bez przegrody jak u markis-a czasami pala sie nie jak wyznaczona  "trasa" tylko pala sie po całej powierzchni, wystarczy ze wędzarnia złapie większy zug  i żar sie rozdmucha po całości 

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 22 lut 2020 - 18:53

#64 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów

Napisano 22 lut 2020 - 18:55

Czyli rzec można prawie "konstrukcja własna" :thumbsup:. Powiem szczerze że też myślałem o tym aby sobie  do wędzenia "duperelek" takie fajniutkie ustrojstwo sprawić, bo wygoda spora. Czy zrębki i trociny w tym ubijasz, czy są tylko luźno nasypane ? Jakie są wymiary  :D

#65 fantomek

fantomek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 196 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 22 lut 2020 - 19:16

Dlatego podając przykład Dg zastanawiam sie po co te "tuby" zasilane pompką ktore zrzeraja dodatkowo prąd i stwarzaja problemy zawieszeń zrębek

#66 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów

Napisano 22 lut 2020 - 19:20

Bo mają zupełnie inną wydajność dymu :D

#67 fantomek

fantomek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 196 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 22 lut 2020 - 19:24

Są też oprocz tego co podałrm wynalazki dosłowie po parę złotych https://allegro.pl/o...2001-8192955787
[Dodano: 22 lut 2020 - 19:24]
Nie jestem pewien czy to finalnie ma aż tak duze znaczenie w wedzeniu na zimno

#68 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów

Napisano 22 lut 2020 - 19:33

Ty piszesz właśnie o "wynalazkach", ale jeżeli ktoś chce nawet amatorsko, ale bawić się jak my to od lat robimy, to zupełnie inna sprawa. Wynalazki zgoda, jak napisałem wcześniej, do wędzenia "duperel". Ja też mam już ze 40 lat takie pudełko do wędzenia rybek nad jeziorem, szwedzkiej f-my ABU, ale to tak jak ten koszyczek, to zabawka. Tego typu ustrojstwo :

770110.jpg?width=458&height=458&scale=bo

#69 markis

markis

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 133 postów
  • MiejscowośćOstróda

Napisano 22 lut 2020 - 20:16

Czy zrębki i trociny w tym ubijasz, czy są tylko luźno nasypane ? Jakie są wymiary  ? 

Zrębki wsypuję lużno. Dotychczas używałem zrębki olchowo-bukowe najmniejszego rozmiaru - chyba 5-7 mm. Dzisiaj wsypałem zrębki owocowe, duże, kupione w sklepie, bo moje się skończyły. Nie widzę różnicy, no może trochę lepiej się żarzyły i  dawały więcej dymu. Rozmiar trochę mniejszy od blachy do pieczenia ciasta, bo to korytko stoi w tej blaszce. Popiół ma gdzie spadać. Materiał to blacha kwasówka perforowana otworami fi 5mm. Jak znajdę zdjęcie  to zamieszczę.

#70 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów

Napisano 22 lut 2020 - 20:22

Dzięki Markizie, a focie chętnie obejrzymy  :thumbsup: .

#71 markis

markis

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 133 postów
  • MiejscowośćOstróda

Napisano 22 lut 2020 - 20:28

Znalazłem  https://wedlinydomow...salny/?p=596240

Zwróć uwagę na wykończenie ścianki - nie chcieli zrobić taniej, bo będę się kaleczył i postawili na swoim - teraz wiem, że mieli rację - ścianka musi być pełna - bez pociętych dziurek. 

#72 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5785 postów

Napisano 22 lut 2020 - 21:02

Dzięki bardzo Markizie, fajnie wygląda  :thumbsup: . Chyba sklecę sobie cosik w tym stylu do takich drobniejszych rzeczy  :D .

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#73 siwydymek

siwydymek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 140 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 22 lut 2020 - 21:07

W tym temacie od podstaw to rozpoczynali pracę ludzie epoki kamienia oswajając ogień... Więc bez demagogii kolego
Tobie to nawet przeczytać się nie chce wszystkich wątków w interesującym Cię problemie a myślisz o wynalezieniu ognia
Dobre to... To takie.... powiedzcie mi jak, a ja powiem Wam co wymyśliłem....
Brawo Ty... Podstawię Ci Cudabusa

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

No bez obrazy, kolego  ;) Wszyscy tu uparcie piszecie o zrębkach (bo sami nimi wędzicie), a nie interesuje was wędzenie samymi drobnymi trocinami, które zamierzam praktykować w mojej wędzarni. Proszę o odrobinę luzu  :D

[Dodano: 22 lut 2020 - 21:07]

Są też oprocz tego co podałrm wynalazki dosłowie po parę złotych https://allegro.pl/o...2001-8192955787
[Dodano: 22 lut 2020 - 19:24]
Nie jestem pewien czy to finalnie ma aż tak duze znaczenie w wedzeniu na zimno

A widziałeś skąd ten "DG"? Nawet, gdybym chciał toto kupić, to boję się koronowirusa  :hmm:

Ale żarty na bok. W mojej wędzarni taka "taca" by się nie zmieściła, więc muszę wymyślić coś innego. 

Jeszcze raz wstawię tu link z filmem "wynalazku", który ten gość (na filmie) kiedyś sprzedawał:

https://www.youtube....h?v=39XVUSXJNdw

Zacznę od prób z podobnym pojemnikiem, ale przy wędzeniu z pośrednią rurą (a więc nie bezpośrednio pod wędzonkami !!).

Dopiero gdy się to nie uda, to sięgnę po rozwiązanie kol. roger'a, jako trudniejsze do samodzielnego wykonania.

Użytkownik siwydymek edytował ten post 22 lut 2020 - 21:31

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dymogenerator, zawieszanie, zrębki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych