Skocz do zawartości

Kielbasa a'la lisiecka


quadro555

Rekomendowane odpowiedzi

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przepisie nie jest podana temperatura końcowa kiełbasy po upieczeniu.


[Dodano: 08 cze 2019 - 22:15]

 

 

Całość wykonana jest ze schabu i trochę podgardla?

A co z klejem?

Raczej z polędwicy  (schab bez kości) ...

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z klejem?

Co się czepiasz :D .Niektórzy lubią kruchą lisiecką a po drugie to jest a'la lisiecka :D

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

68 stopni czy 60

Często robię z w/w przepisu Borowczaka na bazie polędwicy i podpiekam do 61-max.62 *C. Proporcje składników jak w przepisie. Jest pyszna, nie sucha i nie rozpadająca się. Czasem tylko zamiast golonki wykorzystuję warkocz. 

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nowa technologia?

A co byś Ty proponował dla tej kiełbasy?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Film fajny, chciałbym kiedyś spróbować jego wyrobów aby mieć swoje zdanie, film to film, każdy jest reklamą.


[Dodano: 12 mar 2020 - 17:40]

Niestety od dwóch lat nie żyje.

No to już nie spróbuję :(
 

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Świeć Panie nad jego duszą  (*). Jednak jego kiełbasa "Lisiecka" z certyfikatem EU "wiecznie żywa", i pięknie się prezentuje. Przez moment widać też jak się wędzi te wspaniałe wędliny w autentycznej rzemieślniczej masarni, i wędzarni  bezpośredniej. Żar paleniska znajduje się bezpośrednio pod wędzoną wędliną, bez jakichkolwiek kanałów, jakie  stosuje się np. przy wędzeniu łososia czy wędliny długo dojrzewające, zimnym dymem :D .                  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna kiełbasa lisiecka wykonywana była na bazie polędwicy i dlatego robiono jej jedynie 4-5 kg z jednego świniobicia. Nazwa pochodzi od miejscowości jej powstania, a więcej wiadomości może podać Kolega Ligawa, który urodził się w tamtych stronach i zna dokładnie historię tego specjału.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłam na forum anglojęzycznym taką "lisiecką":

 

post-40040-0-65416200-1584034997.jpg  post-40040-0-50500400-1584035005.jpg

 

Jak się zorientowałam z opisu, przyprawiona była zgodnie z zaleceniami "Krakowskich wyrobów wędliniarskich" z 1926r, Andrzeja Różyckiego.

Tradycja więc żyje nadal, nawet za oceanem :clap: .

Ciekawa jestem, jak ta konkretna kiełbasa została przyjęta i oceniona przez konsumentów.

Zachęcam Autora do wypowiedzi please  :)

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lisiecka wykonywana była na bazie polędwicy

Nie żebym się chwalił, ale taką na bazie polędwicy, pod rygorem wyprowiantowania  od świątecznego stołu jeśli nie zrobię, robię na każde święta wg opisu Borowczaka ze str. głównej.  Z ciekawości kupiłem też w celach porównawczych Lisiecką (z metką) ze sklepu. Werdykt zjadaczy był jednomyślny - moja lepsza.

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem internecie taką fajną "Lisiecką" z certyfikatem EU, robioną przez mistrza masarskiego pana Stanisława Mądrego z pod Krakowa :thumbsup:.

 

Było w poście #9 tematu

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12632-kie%C5%82basa-lisiecka-wg-kostka/

[Dodano: 14 mar 2020 - 21:03]

Film fajny, chciałbym kiedyś spróbować jego wyrobów aby mieć swoje zdanie, film to film, każdy jest reklamą.

[Dodano: 12 mar 2020 - 17:40]

Niestety od dwóch lat nie żyje.

 

No to już nie spróbuję :(

Masarnie w okolicach Liszek nadal działają jak będę w tamtej okolicy to Ci sprezentuję na próbę orginalną Lisiecką Edytowane przez bilu72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masarnie w okolicach Liszek nadal działają jak będę w tamtej okolicy to Ci sprezentuję na próbę orginalną Lisiecką

 

Pięknie już w tej chwili dziękuję i będę mocno wdzięczny jeżeli nie zapomnisz, bardzo jestem ciekaw smaku oryginalnej Lisieckiej.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bardzo jestem ciekaw smaku oryginalnej Lisieckiej.

Bardziej ten smak poczujesz robiąc samodzielnie wg starej receptury (głównie z mięśni polędwicy od strony  karczku - mięsień "podwójny").

To jest opinia niewątpliwego autorytetu w temacie, kol. @Ligawy, który był rozczarowany współczesną wersją "lisieckiej".

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlatego chcę poczuć smak tej Lisieckiej, następnie zrobić samemu i porównać.

Rozczarowanie dotyczyło o ile pamiętam głównie trwałości.

Nawet gdzieś na forum są zdjęcia. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.