Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Prosta - wędzona i podpiekana

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 110 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 17 cze 2019 - 20:47

Wczorajszy wyrób. Bez filozofii. Bez parzenia. Może coś a'la myśliwska :)? Szybka i dobra. Tradycyjna. Zdecydowanie bardziej trwała od parzonych. I krucha.

2 kg karkówki
2kg boczku
Peklosól 22g/1kg (lub mniej jak kto woli)
Pieprz mielony w moździerzu 2g /kg
Jałowiec roztarty (na oko, ok 4g na całość)
Rozmaryn roztarty ok 3g/całość
Czomber roztarty ok 3g/ całość
Czosnek 5 ząbków
Bez dodatku wody!

Peklowanie 24h, potem mielenie na sitku 8-10mm i po wymieszaniu z przyprawami na 12 h do lodówki. Nabijanie w jelita, osadzanie 1h, osuszanie 20min w wędzarce. Wędzenie w temp. 60-65st przez 3,5h i dopiekanie z dymem przez ok 30-40 min w temp. 85-95 st. do osiągnięcia 68-70st. wewnątrz kiełbasy. Drewno wiśniowe bez kory. Wędzarka beczka 200l :).920a238606e8ab3a0b6259b605135749.jpg9571c6bc6c8233ab787cfc22a2ed458e.jpg

Wysłane z mojego LG-H870S przy użyciu Tapatalka

#2 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1628 postów

Napisano 17 cze 2019 - 21:11

No i malina. :clap: :thumbsup:

#3 @halusia@

@halusia@

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 6868 postów
  • MiejscowośćInowrocław

Napisano 17 cze 2019 - 21:36

Peklowanie 24h, potem mielenie na sitku 8-10mm i po wymieszaniu z przyprawami na 12 h do lodówki

Mięso na kiełbasę peklujemy 48 godzin.

Zmielone i przyprawione nadziewamy  w jelita i rozwieszamy na kije w celu usadzenia i osuszenia.  W jakim celu takie mięso zostawiasz 12 godzin w lodówce?

Nie mniej jednak , wędlina bardzo ładna. 

Użytkownik @halusia@ edytował ten post 17 cze 2019 - 21:38

#4 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 110 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 17 cze 2019 - 22:04

Peklowanie 24h, potem mielenie na sitku 8-10mm i po wymieszaniu z przyprawami na 12 h do lodówki

Zmielone i przyprawione nadziewamy w jelita i rozwieszamy na kije w celu usadzenia i osuszenia. W jakim celu takie mięso zostawiasz 12 godzin w lodówce?
Nie mniej jednak , wędlina bardzo ładna.
12h w lodowce głównie dlatego, bo farsz ładnie przechodzi przyprawami, a i proces peklowania nadal trwa jakby nie patrzeć? :)
Peklowanie kawałków mięs 48h, a nawet ciut dłuższe, stosuję do wyrobów wędzonych przez kilka dni na zimno i przeznaczonych do długiego lezakowania np. surowa wędzona, która potem dojrzewa.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

#5 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1216 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 17 cze 2019 - 22:26

Robilem juz kielbase bez poprzedniego peklowania miesa,

zmielilem dodalem przypraw i peklosoli wymieszalem i do lodowki na ( nie pamietam) ale ok.20h.

Nastepnie nabijanie ,osadzanie i wedzenie/podpiekanie.

Czesc kielbas sparzylem i ponownie wedzilem ,ale zimnym dymem.

Oba produkty byly smaczne zrobione z jednego surowca,a jednak roznie smakowaly

#6 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 110 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 17 cze 2019 - 23:03

Robilem juz kielbase bez poprzedniego peklowania miesa,

zmielilem dodalem przypraw i peklosoli wymieszalem i do lodowki na ( nie pamietam) ale ok.20h.

Też słyszałem, że dużo osób tak robi i sobie chwalą. Ja jednak do tego typu wyrobu pekluję mięso min. 24h a potem dopiero mielę, doprawiam i odstawaim na kilkanaście godzin.

Użytkownik Mlex edytował ten post 17 cze 2019 - 23:07

#7 Prz3mk0

Prz3mk0

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 89 postów
  • MiejscowośćPasiecznik/Eitorf

Napisano 19 cze 2019 - 10:32

Bardzo ładna 👍w szczególności kolor. Pozdrawiam Przemek

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

#8 markis

markis

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 131 postów
  • MiejscowośćOstróda

Napisano 05 gru 2019 - 23:47

Wczorajszy wyrób. Bez filozofii. Bez parzenia. Może coś a'la myśliwska ? Szybka i dobra. Tradycyjna. Zdecydowanie bardziej trwała od parzonych. I krucha. 2 kg karkówki 2kg boczku Peklosól 22g/1kg (lub mniej jak kto woli) Pieprz mielony w moździerzu 2g /kg Jałowiec roztarty (na oko, ok 4g na całość) Rozmaryn roztarty ok 3g/całość Czomber roztarty ok 3g/ całość Czosnek 5 ząbków

Zrobiłem mieszankę z przypraw:

pieprz 12 g

jałowiec 5 g

rozmaryn 4 g

czomber 4 g

Zmieliłem w młynku udarowym do kawy. Razem 25 g starczy na 5 kg kiełbasy

- karkówkę (2 kg) pokroiłem w kostkę i zapeklowałem : 38 g peklosoli

- boczek tłusty (1kg) pokroiłem w cienkie paski i też zapeklowałem : 19 g peklosoli

Po 48 godzinach, w sobotę wieczorem zmielę karkówkę na sitku 10 dwuramiennym nożykiem w maszynce nr 5 -zelmerek , a boczek lekko zmrożony przez sitko nr 8. Dodam 15 g przygotowanej  przyprawy i gnieciony przez praskę  czosnek 9 g. Dokładnie wyrobię i zostawię w lodówce do rana.

W niedziele nadziewanie w jelita 32 mm ręczną maszynką nr 5, suszenie w wędzarni 50 st. C, wędzenie 3,5 godz. i pieczenie  82-85 st.C do osiągnięcia tmp. 68 - 70 st.C.

Jutro wieczorem będę mielił i doprawiał przyprawami Kiełbasę Chłopską wg Szczepana. Też niewiele bo raptem 2,5 kg. To będzie drugie podejście do tej kiełbasy, bo jest rewelacyjna. 

Będę wdzięczny za sugestie i wskazanie błędów w moim kiełbasianym planie.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#9 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 110 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 06 gru 2019 - 16:49

Brakuje mi tu osadzania przed osuszaniem w wędzarce...
Te 2h by się przydały, aby osadzić. Choćby godzinę z braku laku.
Boczek będzie lekko zmrożony przez mieleniem - ale mam nadzieję, że peklowany będzie jednak w temperaturze dodatniej, a nie w zamrażarce?
Trzeba też uważać, aby surowce za tłuste nie były, inaczej przy podpiekaniu w wędzarce może podejść tluszczem i po ostygnięciu będą nieestetyczne zacieki tłuszczu pod osłonką (flakiem).

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych