Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kubuss buduje

projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 12 lip 2019 - 21:17

Witam!Powoli zaczynam budować w dość dużej altanie wędzarnię z paleniskiem pośrednim.Sporo czytam na forum info na temat paleniska i kanału dymowego. Na komorę przyjdzie czas.Palenisko powinno wyjść szer.80; gł.60, wys.50.Rura kamionka Bolesławiec fi 200, dł.700. Całość dwie rury + kolano.Rurę planuję zabudować kanałem betonowym.Czy owijać ją wełną kominową? Szanuję wiedzę praktyków.Sam jestem zielony w temacie ale szybko się uczę. Chciałbym to zrobić możliwie zgodnie ze sztuką.Fajne miejsce w altanie zagłębionej w skarpie.Załączone zdjęcie jest przymiarką.Załączony plik  DSCN4140.JPG   77,74 KB   17 Ilość pobrań

#2 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 05:16

Witam!Powoli zaczynam budować w dość dużej altanie wędzarnię z paleniskiem pośrednim.Sporo czytam na forum info na temat paleniska i kanału dymowego. Na komorę przyjdzie czas.Palenisko powinno wyjść szer.80; gł.60, wys.50.Rura kamionka Bolesławiec fi 200, dł.700. Całość dwie rury + kolano.Rurę planuję zabudować kanałem betonowym.Czy owijać ją wełną kominową? Szanuję wiedzę praktyków.Sam jestem zielony w temacie ale szybko się uczę. Chciałbym to zrobić możliwie zgodnie ze sztuką.Fajne miejsce w altanie zagłębionej w skarpie.Załączone zdjęcie jest przymiarką.attachicon.gif DSCN4140.JPG

Jeśli szybko się uczysz to przeanalizuj jeszcze raz co chciał byś jednak zrobić. Ja proponuję nie robić kanału.

Wysłane z mojego H4413 przy użyciu Tapatalka

#3 Mariusz7

Mariusz7

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 175 postów
  • MiejscowośćLegnica

Napisano 13 lip 2019 - 06:24

Ja również darował bym sobie kanał i stawiał z paleniskiem pośrednim

#4 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4988 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 13 lip 2019 - 06:46

Kanał jest potrzebny, ba nawet konieczny, ale głównie przy zakładaniu i budowie kanalizacji, a to ma przecież być wędzarnia, chyba że się mylę :D ? Po pierwsze primo, odpowiedz sobie do czego ? Po drugie primo, w jakim celu ma być zastosowana ta "rura" w wędzarni ? Uzasadnij merytorycznie, następnie przeczytaj dokładnie, tak od deski do deski, temat  śp. kolegi Andyandy,  guru w materii wędzenia i budowy wędzarni, a wszystko stanie się bardziej proste i łatwiejsze w opanowaniu : https://www.gieldawd...wedzarnie_2.pdf

Bardziej prosto się nie da :D

Pozdrawiam Jarek

#5 bojer1

bojer1

Początkujący

• Użytkownicy
  • 41 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 13 lip 2019 - 07:02

https://wedlinydomow...dowal-wedzarnie. We wszystkich wędzarniach można wędzić , zrób taką jaka ci pasuje .

#6 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 07:11

https://wedlinydomow...dowal-wedzarnie. We wszystkich wędzarniach można wędzić , zrób taką jaka ci pasuje .

Kazdym autem też...
Więc czemu nie posiadasz np malucha?

#7 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 13 lip 2019 - 08:11

Dziękuję za wszystkie sugestie.Właśnie drukuję 39 stron Buduję własną wędzarnię-andyandy.Czytałem parę dni temu ale wolę mieć to na papierze.Świetna relacja bojer 1 ,w zasadzie taką właśnie mam koncepcję na budowę.Dzisiaj sobota ,beton dojrzewa - w poniedziałek podejmę decyzję o konkretnym kształcie budowy.Zastanawia mnie temperatura paleniska i komory wędzarniczej.Czy kanał dymny ma aż taki wpływ na wachania temperatury?Palenisko mam zamiar wymurować z klinkieru w środku ,na zewnątrz beton z dylatacją powietrzną w środku. Rura ocieplona i zamknięta.I ten szyber na ciągu rury od paleniska do komory ?

Pozdrawiam

#8 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 09:03

Dziękuję za wszystkie sugestie.Właśnie drukuję 39 stron Buduję własną wędzarnię-andyandy.Czytałem parę dni temu ale wolę mieć to na papierze.Świetna relacja bojer 1 ,w zasadzie taką właśnie mam koncepcję na budowę.Dzisiaj sobota ,beton dojrzewa - w poniedziałek podejmę decyzję o konkretnym kształcie budowy.Zastanawia mnie temperatura paleniska i komory wędzarniczej.Czy kanał dymny ma aż taki wpływ na wachania temperatury?Palenisko mam zamiar wymurować z klinkieru w środku ,na zewnątrz beton z dylatacją powietrzną w środku. Rura ocieplona i zamknięta.I ten szyber na ciągu rury od paleniska do komory ?
Pozdrawiam

Czyli lektora Andyego jest Ci nie potrzebna.

#9 gluszec

gluszec

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 329 postów
  • MiejscowośćŚląsk Cieszyński

Napisano 13 lip 2019 - 09:31

Na pewno znacie budowlane porzekadło: „Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie”.

I tak samo jest z wędzarnią  :thumbsup: .

ps. Ja już dwie przećwiczyłem a trzecią też bym zrobił trochę inaczej  :D , ale do kanału nie wrócę - nie mam własnego lasu.

#10 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4988 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 13 lip 2019 - 11:21

Kazdym autem też...
Więc czemu nie posiadasz np malucha?

Dokładnie jak piszesz Januszu, ale znam też i takich którzy twierdzą że np. na kwadratowych kołach też można jeździć, tyle tylko że należy zastosować odpowiednie zawieszenie, amortyzację, i parę innych detali, i wtedy ponoć nawet nie specjalnie mocno trzęsie :D, więc kto bogatemu zabroni  :D ???

#11 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 13 lip 2019 - 11:36

Po przeczytaniu fragmentu andyandy dotyczącego sedna wędzenia powoli zmieniam opcje na palenisko bezpośrednie.Proszę o komentarze odnośnie załączonego szkicu. Z góry dziękuję.

Załączone pliki

#12 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 11:38

Po przeczytaniu fragmentu andyandy dotyczącego sedna wędzenia powoli zmieniam opcje na palenisko bezpośrednie.Proszę o komentarze odnośnie załączonego szkicu. Z góry dziękuję.

Nareszcie... Idziesz w stronę światła

#13 eland

eland

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 65 postów
  • Miejscowośćwejherowo

Napisano 13 lip 2019 - 14:56

Ale po co ta śluza między paleniskiem a komorą? Jak już koniecznie szyber musi być to w grubości stropu też się zmieści , szkoda wysokości komory .

Odpuść te rury. idź w stronę światła .

Komin też do likwidacji chyba że do picu taki bez przelotu , odprowadzenie dymu otworami na boki komory sterowane zasuwami ,  ew.do tyłu. 

Użytkownik eland edytował ten post 13 lip 2019 - 14:59

#14 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 15:15

Nie dawaj żadnej kamionki ni szybra. Wsadz po prostu wiadro  potem gdy zalejesz strop to go wyjmiesz. Wiadro najlepsze duże tak powyżej 250 lub w granicach. Mniejszego otworu nie rób. . 

Użytkownik januszfeniks edytował ten post 13 lip 2019 - 15:16

#15 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 13 lip 2019 - 18:57

Pytanie:To wiadro-otwór to nad paleniskiem czy u góry komory ?Jeżeli nad paleniskiem to na osi paleniska?Jaka wysokość paleniska ?Komora jest pod dachem altany więc pasowało by odprowadzić dym kominem?

#16 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 19:45

Pytanie:To wiadro-otwór to nad paleniskiem czy u góry komory ?Jeżeli nad paleniskiem to na osi paleniska?Jaka wysokość paleniska ?Komora jest pod dachem altany więc pasowało by odprowadzić dym kominem?

Słabo Ci idzie czytanie lektury...ale rozumiem .Jest co czytać i mętlik w głowie. Musisz uzbroić sie w cierpliwość. Masz tu zdjęcie. To duża komora ale pozycje z paleniskiem itp są ok. Policzysz cegły i będziesz miał . W tej masz na 9 warstwie strop. Poszukam jeszcze zdjęć innych prac to wkleję byś mógł szybciej zatrybic o co kaman ;)

Załączone pliki

#17 eland

eland

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 65 postów
  • Miejscowośćwejherowo

Napisano 13 lip 2019 - 19:49

Z komina po którymś wędzeniu będą ściekać czarne  skropliny na wędzonki  , wiadro w strop między paleniskiem a komorą w osi , wysokość paleniska 50-60 cm

Użytkownik eland edytował ten post 13 lip 2019 - 19:51

#18 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1349 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 13 lip 2019 - 19:54

Mam.. ;) Na życzenie tu akurat zastosowane są dwie rury bo ktoś tak chciał.  Wędzonki są ok więc nie ma żadnego zakłócenia w transporcie dymu. nIE WIEM JAK BĘDZIESZ ROBIŁ DALEJ ALE WAŻNE BY DAĆ NP. KARTON JAKO DYLATACJE W KOŁO STROPU. mASZ JESZCZE  ZDJĘCIE PROWADNICY DO SZUFLADY. również POŻYTECZNA SPRAWA ZAMIAST DRZWICZEK DO PALENISKA. 

[Dodano: 13 lip 2019 - 20:54]

A jak już wrzucam zdjęcia to po przeciwnej stronie pomieszczenia stoi kominek. Znaczy początki. Wrzucam moze Cię to zmobilizuje do konkretnej pracy a nie byś już na początku chciał wszystko zepsuć ;)

Załączone pliki

#19 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 13 lip 2019 - 21:58

Pięknie dziękuję januszfeniks.Przeczytałem dwa razy adyego i stwierdziłem ze byłem i chyba nadal jestem kompletnie zielony.Dzięki Bogu uzyskałem świadomość że wędzenie jest sztuką.Bez Was wytruł bym rodzinę.Miejsce (altana)zbudowałem własnoręcznie jednoosobowo.Jutro załączę zdjęcie może doradzisz konkretne rozwiązanie.Nie doczytałem jaka ma być temperatura na tych dwóch termometrach w komorze.Jeżeli mogę prosić o pomoc będę wdzięczny.Acha i jakie kupić termometry.Do paleniska też ?

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6783 postów

Napisano 14 lip 2019 - 06:59

uzyskałem świadomość że wędzenie jest sztuką.Bez Was wytruł bym rodzinę
Nie jest to specjalna sztuka - jak prowadzenie samochodu - trzeba tylko nauczyć się to robić prawidłowo. Wszystko co podpowiadają Ci Bracia Wędzarnicy - jest tylko po to byś wytwarzał smaczny i zdrowy wyrób - jednocześnie bez upierdliwości w obsłudze . I NIE DAJ szamotu do paleniska- baaaardzo trudno wtedy zapanować nad temperaturą  a to nie jest piec hutniczy :D 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: projekt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych