Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kubuss buduje

projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#21 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1456 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 14 lip 2019 - 08:58

uzyskałem świadomość że wędzenie jest sztuką.Bez Was wytruł bym rodzinę
Nie jest to specjalna sztuka - jak prowadzenie samochodu - trzeba tylko nauczyć się to robić prawidłowo. Wszystko co podpowiadają Ci Bracia Wędzarnicy - jest tylko po to byś wytwarzał smaczny i zdrowy wyrób - jednocześnie bez upierdliwości w obsłudze . I NIE DAJ szamotu do paleniska- baaaardzo trudno wtedy zapanować nad temperaturą  a to nie jest piec hutniczy :D 

Nie wiem czy mi się zdaje ale świadomość o pewnych rzeczach na forum stała się bardziej jasna i przejrzysta. Tematy często są bardzo proste z tytułu fizyki, jej zrozumienia i obsługi. Sami często strzelamy w kosmos z patentami i rozwiązaniami godnymi Mac Gyvera ;)   Sama budowa wędzarń z kanałem już na etapie budowy to góra problemów technicznych. taka RURA ZŁA A TA TEŻ NIE NAJLEPSZA. każda MA SWOJE WADY I ZALETY. ocieplanie... wełna KERAMZYT ITP. jedno DOBRE I DRUGIE. każda MA TEŻ SWOJE WADY. w PALENISKU BEZPOŚREDNIM NIE MAMY Z TYM ŻADNEGO PROBLEMU. więc PO CO PRZEPŁACAĆ ;)  

#22 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 14 lip 2019 - 09:51

Zaczynam od początku.Wsparcie strony - najważniejsze-załatwione.Komin lokomotywy - historia .Będzie się z czego śmiać.Jestem 60+ więc nie chciał bym popełnić błędu przy budowie - liczę na Waszą pomoc.Zbudowałem taką altankę ,oczywiście stan surowy.Moim zamiarem jest kompleks wędzarniczo-grillowy i coś tam jeszcze.Może piec chlebowy,miejsce gdzie mógłbym uwarzyć jakąś potrawę węgierską typu bogracz itp.Może jakaś blacha z piecem do gotowania słoików z zaprawami ?Jednym z moich hobby jest kuchnia włącznie z pieczeniem ciast.Na zdjęciu altana z bałaganem - sorry.Od strony skarpy odcięte płytami miejsce na moje pomysły.Cztery metry na wprost i dwa metry po prawej.Odlany z betonu mur na wysokość 80 i głębokość 20.Wysokość przy słupie bocznym 220, na środku chyba 350.W planie otwór wentylacyjny na szczycie , no i oczywiście orynnowanie ,ładny gont i ścianki.Przy budowie wędzarni oprę się na projekcie Andyego- Projekt wędzarni z pośrednim paleniskiem.

Będę wdzięczny za każdą poradę.

Załączone pliki

#23 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1456 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 14 lip 2019 - 10:03

Ładnie sie bawisz ;) 

#24 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 14 lip 2019 - 11:34

Mam pytanie.Pewnie głupie ale co mi tam.Spalamy drewno w przedziale temperatur 230-500 stopni C.Na jakiej podstawie wiemy jaka jest temperatura?Jakiś termometr jest dostępny i w ogóle używany ?Fachowcy pewnie określają wzrokowo.Ładnie opisane jest to u Andyego żar ,szczapy itd.Jak to z tym jest żeby zmieścić się w bezpiecznym zakresie temperatur?I jeszcze jaka temperatura powinna być w komorze wędzarniczej przy nie wiem jak to nazwać - tradycyjnym wędzeniu ?

#25 Sla100

Sla100

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 527 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 14 lip 2019 - 15:14

Kubuus ogniem wygrzewasz wedzarnie i osuszasz wyroby przed wedzeniem. Jak juz wedzonki sie osusza to rozgarynasz wlasnie te szczapy i masz zar na ktory kladziesz szczape drzewa ktora ma sie tlic a nie palic ogniem !!!! Ten wlasnie zar utrzyma tobie temperature w wedzarni. Jezeli temperatura w wedzarni spadnie znacznie to zblizasz do siebie te wlasnie szczapy i powstaje ogien ktory podgrzeje komore wedzarnicza a nastepnie znowu je rozgarynasz i zamykasz palenisko zeby ograniczyc doplyw tlenu to ma sie zazyc tlic i dymic. Temperatury ognia w palenisku nie ma co mierzyc bo to na nic sie zda. W wedzarni powinienes utrzymac +50 C ale jak bedzie +45C do +55C to nic sie nie stanie. Jerzeli wedzisz ryby lub wedzonki ktore wymagaja podpiekania jako zakonczenia procesu to temperature podosisz do +80C a nawet +90C i tyle w temacie :)

#26 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7158 postów

Napisano 14 lip 2019 - 15:29

Jestem
To pamiętaj nie drzwiczki do paleniska a szuflada !

#27 gosman

gosman

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 457 postów
  • Miejscowośćpłock

Napisano 14 lip 2019 - 20:41

Tu masz listę wędzarni a 4 z listy jest superhttps://wedlinydomow...budowa-wedzarni

#28 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 15 lip 2019 - 19:42

Witam! Podobno decyzja jest najważniejsza.Buduję wg.projektu Andy"ego.Dziękuję za dotychczasowe rady i proszę o dzielenie się swoim doświadczeniem.Będę wdzięczny za każdy wpis.Odlałem z betonu z rodzynkami czyli czystym gruzem podstawę wg. załączonych wymiarów.Całość jest usytuowana w altanie w rogu zagłębionym w skarpie.W altanie solidna wylewka.Mam takie skrzywienie -uwielbiam wylewać beton.Zatopione w betonie pręty sześciokątne posłużą jako konstrukcja szyn szuflady-kątowniki dospawane.

A tak w ogóle to pierwsza koncepcja bardzo mi się podobała.Lokomotywa, fajka dziadka itd.Pytanie:Palenisko mam zamiar wymurować z pełnej cegły klinkier.Jak dać cegłę na szerokość czy po długości.Dno paleniska również mam zamiar zabudować cegłą klinkier na płask.Od strony gruntu 2xpłyta +15 cm.betonu.Oczywiście jest folia kubełkowa.

Załączone pliki

#29 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1456 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 15 lip 2019 - 21:24

Witam! Podobno decyzja jest najważniejsza.Buduję wg.projektu Andy"ego.Dziękuję za dotychczasowe rady i proszę o dzielenie się swoim doświadczeniem.Będę wdzięczny za każdy wpis.Odlałem z betonu z rodzynkami czyli czystym gruzem podstawę wg. załączonych wymiarów.Całość jest usytuowana w altanie w rogu zagłębionym w skarpie.W altanie solidna wylewka.Mam takie skrzywienie -uwielbiam wylewać beton.Zatopione w betonie pręty sześciokątne posłużą jako konstrukcja szyn szuflady-kątowniki dospawane.
A tak w ogóle to pierwsza koncepcja bardzo mi się podobała.Lokomotywa, fajka dziadka itd.Pytanie:Palenisko mam zamiar wymurować z pełnej cegły klinkier.Jak dać cegłę na szerokość czy po długości.Dno paleniska również mam zamiar zabudować cegłą klinkier na płask.Od strony gruntu 2xpłyta +15 cm.betonu.Oczywiście jest folia kubełkowa.

Nie hu hu nie rozumiem co tworzysz... Pogubiłem się...

Wysłane z mojego H4413 przy użyciu Tapatalka

#30 Sla100

Sla100

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 527 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 16 lip 2019 - 00:53

KUBUSS szuflade do paleniska zrob z boku wedzarni a nie pod drzwiami !!!!! masz jeszce taka mozliwosc a absluga bedzie duzo latwiejsza i wygodniejsza !!!!!!!!!!

#31 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 16 lip 2019 - 06:42

Ten klocek betonu wg, mnie to podstawa konstrukcji.Palenisko wyjdzie dzięki temu wyżej o 30 cm.Na tym wymuruję palenisko.Nie ogarniam szuflady ?Pręty wbetonowałem zapobiegawczo do ew.montażu konstrukcji szuflady.Czoło wędzarni będzie patrząc na zdjęcie po lewej stronie.Bardzo proszę o jakiś rysunek lub foto.Czy szuflada może pełnić rolę drzwiczek ? Sla100 wytłumacz proszę ten motyw drzwi i szuflady. Dziękuję.

#32 sebarod

sebarod

Pasjonat

• **VIP**
  • 503 postów
  • MiejscowośćKatowice

Napisano 16 lip 2019 - 06:58

Jeśli chodzi o szufladę. Wejdz sobie do tematu perszinga ,on takowa posiada ,fotki ci wszystko zobrazują .

#33 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 16 lip 2019 - 08:20

Sebarod - dzięki za podpowiedż.Perszing OK.Rozumię szufladę.Potrzebne szyny na zewnątrz do wyjeżdżania szuflady.Mogę dorobić później.

#34 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1456 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 16 lip 2019 - 12:29

Sebarod - dzięki za podpowiedż.Perszing OK.Rozumię szufladę.Potrzebne szyny na zewnątrz do wyjeżdżania szuflady.Mogę dorobić później.

Ja napiszę tak... Już sobie bardzo utrudniles sprawę.. Zaraz zrobię zdjęcia zamontowane szyflady... Szkoda że te coś betonowe już wysłałeś. Jak tak będziesz szedł to po drodze znowu sobie będziesz przeszkadzał...

Wysłane z mojego H4413 przy użyciu Tapatalka

#35 Sla100

Sla100

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 527 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 16 lip 2019 - 14:29

@KUBUSS,

zobacz na fotke z budowy kibelka Toma&Ali dokladnie o to mi chodzi szuflada czy drzwiczki nie pod drzwiami wedzarni tylko na scianie bocznej. 

Załączony plik  Wedzarnia.jpg   311,21 KB   10 Ilość pobrań

#36 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 17 lip 2019 - 18:22

Witam ! Nadal opieram się na projekcie Andyego,Ułożone na sucho.Parę pytań.Czy palenisko może być na betonie czy trzeba wyłożyć pełną cegłą?Wtedy stracę na wysokości paleniska o grubość cegły i zrobi się 552.Czy wystarczy na ściankach na jedną cegłę 120 ?Czy od strony skarpy-gruntu nie przemurować np.dziurawką ,czy wystarczy beton 150+120 ? Czy rura w płycie może być z kamionki oryg. Bolesławiec Fi 200.Czy trzeba ją zdylatować przed ew. pęknięciem ?Płytę zdylatuję np.kartonem.Cały czas mam zamiar zastosować szufladę.Na razie nie mam koncepcji.Bardzo proszę o komentarze.

Załączone pliki

#37 Sla100

Sla100

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 527 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 17 lip 2019 - 18:36

Ja mam wszystkie sciany paleniska z bloczkow betonowych i jest OK wiec moim i jeszce raz zaznaczam moim zdaniem mozesz zostawic sciany betonowe jak i palenisko. W plycie natomiast najlepiej wstawic czarna rure stalowa dymna z wbudowanym szybrem.

#38 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5132 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 17 lip 2019 - 19:12

Nooo, płyta nośna hmm, co najmniej zestaw "ziemia powietrz można by było spokojnie na niej posadowić, a może i jakąś "Katiuszę" dodatkowo, i spokojnie wytrzyma, a co tam "kibelek" dopiero  :D .

#39 KUBUSS

KUBUSS

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKarniowice

Napisano 19 lip 2019 - 10:20

Bardzo proszę o info na temat szuflady.Jakieś linki foto itp.

#40 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• **VIP**
  • 1456 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 19 lip 2019 - 10:22

Już wrzucam.  Wówczas nie wrzuciłem bo coś nie chciały się lądować zdjęcia. 

Załączone pliki

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: projekt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych