Skocz do zawartości

Moje pierwsze wędzonki


quadro555

Rekomendowane odpowiedzi

Kiełbasa z poprzedniej niedzieli. Wyjątkowo tłusta w porównaniu do poprzednich wyrobów ale tak wyszło. Zrobione z powierzonego przez kolegę mięsa więc i efekt taki. Mi i koledze smakowało ale moja lepsza połowa nawet na taką ilość tłuszczu nawet nie spojrzy.  :D

Wystarczy że na mnie patrzy.  :D

post-95709-0-88981000-1569156626_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 304
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Eleganckie :clap:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Było na tłusto w kiełbasie to teraz chudzina i to z drobiu.

2,4 kg piersi kurzych

3.4 kg wyfiletowanych udek kurzych

1 kg skórek i tłuszczu z kurczaków

0,4 kg mizdry i warkocza od schabu (miało być drobiowo ale dodałem co by się nie marnowało w zamrażarce)

Piersi pokroiłem w kostkę 2/3 cm pozostałe mięsa w większe kawałki i osobno peklowałem 24 godziny.(19gr/kg peklosoli)

Rozdrabnianie piersi już miały kształt a mięso z udek mielone na fi 16mm, skórki i mizdra na fi 2mm.

Teraz przyprawy :

cukier 1gr/kg (dla złamania słoności, zazwyczaj daję 18gr peklosoli na kg kiełbasy :) )

pieprz kolorowy grubo zmielony 2gr/kg

czosnek granulowany 2gr/kg

kolendra mielona 0,5gr/kg

przyprawa curry 2gr/kg

woda 300ml

Przyprawy i wodę dodałem do najdrobniej zmielonego mięsa, następnie dodałem zmielone udka i piersi. Po dokładnym wymieszaniu napełniłem w osłonki białkowe fi40 i tak trafiły do lodówki. (Niestety sobota wieczór i zmęczenie).

Rano po wyjęciu z lodówki batony hyc na kijek i osuszanie w temperaturze pokojowej 2 godziny. Osuszanie wspomagane wentylatorem.

Ogrzewanie w wędzarni bez dymu temp. 4o stopni 4o minut. Następnie wędzenie 45-50 stopni 3godziny. Dopiekanie  w 90 stopniach do temperatury 72 stopni w środku batonu.

Kiełbasa typowo "damska", chudziutka. Jedyny feler to niestety kolor kurkumy z przypraw dał żółtawy kolorek. Następnym razęm dodam trochę czerwonej papryki to z żółtego się zrobi przyjemniejszy dla oka kolorek  .     

 

post-95709-0-01166500-1571248583_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbka wczorajszego wędzenia. Polędwica peklowana na mokro, polędwica peklowana z przyprawami w wacum, filet z indyka oraz kiełbasa po raz pierwszy parzona a nie podpiekana. Kiełbasa na szybko  karkówka i łopatka pół na pół. Karkówka bez klasyfikacji zmielona na 1o łopatka pierwsza klasa na 16 a pozostałe blóny i tluszcz na 4 mm. Przyprawy pieprz czarny mielony 2,5 g/kg, majeranek 1g/kg, czosnek świeży przeciśnięty przez praskę 6gr/kg, woda 100 ml/kg. Standardowe peklowanie 18gr/kg peklosoli.


[Dodano: 27 paź 2019 - 13:51]

Drugie zdjęcie 

post-95709-0-64374800-1572180534_thumb.jpg

post-95709-0-06223600-1572180667_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

 

 

Witam,
Jak byś zgadł - masz ty Siostry i Braci  (SiBy)- Którzy pomagają naprawdę w różnych sytuacjach  :thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tak patrzę na te Wasze wyroby i czytam forum. Toż to jakieś niebo

Trafne spostrzeżenie.

Moment temu to samo pomyślałam wcinając kanapkę z dwuletnią karkówką dojrzewającą wykonaną przez StefanaS.

Przeżyłam autentyczne, kulinarne uniesienie   :thumbsup: . Swój chlebek na zakwasie, surowe masło, wędlina Stefana i pieczona papryka po kaukasku.

Przy okazji dziękuję Stefanowi za umożliwienie degustacji takiego specjału.

To wszystko dzięki temu forum !!!

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak patrzę na te Wasze wyroby i czytam forum. Toż to jakieś niebo

Trafne spostrzeżenie.

Moment temu to samo pomyślałam wcinając kanapkę z dwuletnią karkówką dojrzewającą wykonaną przez StefanaS.

Przeżyłam autentyczne, kulinarne uniesienie   :thumbsup: . Swój chlebek na zakwasie, surowe masło, wędlina Stefana i pieczona papryka po kaukasku.

Przy okazji dziękuję Stefanowi za umożliwienie degustacji takiego specjału.

To wszystko dzięki temu forum !!!

 

Przepraszam quadro555 że nie w temacie. Przepis na paprykę zapisany, czekam na sezon. Dzięki EAnna.   :thumbsup: To właśnie taka magia tego forum, czytasz wątek i przy okazji znajdujesz kolejne przepisy. 

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.