Skocz do zawartości

Zlotowe wędliny @Arkadiusza


EAnna

Rekomendowane odpowiedzi

Zlotowych - wędlin - Arkadiusza c.d.

 

Pasztetówka Arka:

 

post-40040-0-37375400-1570394395_thumb.jpg  post-40040-0-11412400-1570394412_thumb.jpg

 

Prawdę mówiąc już nie wiem, pasztetówka, czy wątrobianka?

Wprawdzie wyrób grubiej mielony ale dzięki odpowiedniej tłustości rozpływa się w ustach.

Czuć wędzenie, bardzo wyważone ale wiodące.

To samo dotyczy smaku. Słoność dobra, prawidłowy bukiet zapachowy typowy dla wyrobu.

Bardzo smaczny wyrób, chce się go więcej zjeść, wpisuje się w opinię:

"Arek jest mistrzem od podrobowych" 

 

P.S. Zadziwiła mnie trwałość tego wyrobu.

Ze względów ode mnie niezależnych trzymałam go w lodówce ponad miesiąc od rozmrożenia, oczywiście w oryginalnym opakowaniu Arka.

 

 


[Dodano: 06 paź 2019 - 23:19]

Blok ozorkowy Arka 

 

post-40040-0-07908300-1570395729_thumb.jpg  post-40040-0-00206400-1570395743_thumb.jpg

 

Przyznam się, że blok ozorkowy robiłam raz i niezbyt był udany.

Ten, Arkadiusza, to co innego :D

Po otwarciu opakowania oswoiłam się z zapachem; pierwsze wrażenie, to zapach dobrej konserwy.

Ozorki bardzo dobrze połączone, plasterki  zwarte i elastyczne. 

Na zewnątrz, w okolicy połączenia dwóch ozorków widać śladowe ilości galaretki.

Na przekroju widoczna struktura mięśni typowa dla peklowanych ozorów.

Jeden z ozorków jest lekko niedopeklowany, to ten po lewej stronie. Plasterki są odwrócone i niedopeklowanie widoczne jest po prawej stronie plasterków.

Słoność idealna, bardzo smaczny wyrób, następny atut "Mistrza Podrobowych"  :clap:

Trwałość jak w wyrobie poprzednim  :thumbsup:

 

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Słoność idealna, bardzo smaczny wyrób, następny atut "Mistrza Podrobowych" 

 

"Arek jest mistrzem od podrobowych" 

 

Zaczynam się czuć jak w szufladce :D , ale ciesze się że moje wyroby Wam smakują. :thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaczynam się czuć jak w szufladce

Arku,

nawiązałam tylko do krążącej na zlocie opinii  :cool:

Kabanosy do podrobowych nie należą, więc ta szufladka nigdy nie była zamknięta  :frantics:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała prośba o podanie linku do Blok ozorkowy Arka, bo szukajka tego nieogarnia. dzięki

 

Mój blok ozorkowy jest właściwie kopią bloku ozorkowego Dziadka z tym ,że zrobiłem go z ozorów wołowych i moje ozory są przed peklowaniem nastrzykiwane solanką o mocy takiej samej w jakiej będą się później peklować.

https://www.wedlinydomowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1322&Itemid=4

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

teraz na topie będą  KABANOSY ARKADIUSZA 

Właśnie dzisiaj  uwędziłam kabanosy/dzikonosy z dzika mieląc mięsa metodą @Arkadiusza, czyli mix z przyprawami na ósemce :thumbsup: .

Wiem na pewno, że są super kruche, ponieważ kilka lasek spadło mi z kija i zebrałam je w kawałkach  :facepalm:

(Przyprawy zawsze daję wg własnych, wypracowanych wzorców.)

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem na pewno, że są super kruche,

 

Aniu ... każda gorąca cienka kiełbasa  w jelicie naturalnym . wyjmowana prosto z wędzarni ,  która spadnie z kija to pęka .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Karkówka Kolor - Czerwono-różowe mięso poprzerastane białym tłuszczem. Jednolicie obsuszone na przekroju Konsystencja - niejednorodna. Strefy chudego mięsa idealnie miękkie, dojrzałe. Strefy tłuste (dość dominujące) zbyt silnie związanie włóknami kolagenowymi, które (mimo profesjonalnego krojenia) dają silny efekt żujki. Zapach - niestety, wspólny w zapachem wołowiny. Ta sama nuta "starzyzny" dominuje w obu produktach. Smak - typowy dla wędliny dojrzewającej wieprzowej, słoność lekko dominująca, bukiet smakowy uboższy niż w wołowinie, co jest dla mnie oczywiste, bo wynika z cech samego mięsa. 

 

Wobec niepokojącego komponentu zapachowego wędlin dojrzewających degustowanych na zlocie, Arkadiusz podjął próbę ustalenia jego źródła.

Najbardziej podejrzana była pleśń, która  występowała bezpośrednio na wyrobie.

Ponieważ dysponował karkówką w osłonce naturalnej, przysłał mi próbki do degustacji. 

Drugim wyrobem była polędwica, której nie degustowaliśmy na zlocie.

post-40040-0-24673300-1573424977_thumb.jpg

Oba wyroby mają dobry aromat, nie zawierają kwestionowanego  komponentu "starzyzny".

Niemniej sugeruję poprawę jakości wymienianego w dojrzewalni powietrza ze względu na pewną wspólną obu produktom nutę, której nie zauważyłam w wyrobach innych forowiczów. 

(Na zlocie były wędliny @wisnihell, dysponuję jeszcze kawałkiem karkówki @Stefan S - tę ostatnią porównałam bezpośrednio.)

Inne uwagi:

  • krojenie profesjonalne
  • kolory mięsa i tłuszczu prawidłowe
  • nieco nadmierne przesuszenie (poza organoleptyczne optimum) ale dopuszczalne
  • plasterki zwarte, mięso optymalnie dojrzałe, również fragmenty tłuszczowo-kolagenowe.
  • oba wyroby lekko przesolone, można jeść wyłącznie z chlebem. Przesolenie wyraźniejsze w polędwicy
  • Wyroby smaczne, o charakterze profesjonalnym, mimo powyższych uwag  :clap:

Wracając do wietrzenia dojrzewalni, wymiana powietrza powinna się odbywać na powietrze jak najlepszej jakości.

Wentylacja komory to nie tylko mieszanie powietrza ale przede wszystkim jej wietrzenie.

Wędliny dojrzewające zawierają żywe enzymy i żywe mikroorganizmy powierzchniowe. Jakość biologiczna powietrza wpuszczanego do komory nie jest bez znaczenia dla bukietu zapachowego przyszłej wędliny.

Najlepsze, tradycyjne włoskie dojrzewalnie culatello wietrzą hale  na przestrzał 2x dziennie (o ile mnie pamięć nie myli) korzystając ze świeżego, górskiego powietrza.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja poprosze o link na Pasztetowke Arkadiusza

 

O którą chodzi .Podwędzaną "Wątrobiankę grodziską" czy kiszkę pasztetową.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8741-wędliny-podrobowe/?p=641394do #491

Wątrobianka jest na str.głównej.

Smacznego

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.