Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Budowa komory dojrzewalniczej @gzym'a - krok po kroku

komora dojrzewanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 27 lut 2020 - 12:28

Niby gadżet a chyba b.przydatny.....

wcale bym tego tak nie nazwał   :laugh: , te dane s OK, to nie NASA  :laugh:

wg której krzywej wysterowujesz kompresor? a której osuszacz?

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem?

Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 27 lut 2020 - 12:40

#22 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 27 lut 2020 - 12:44

Górny wykres to wilgotność, środkowy temperatura, a na samym dole temp. punktu rosy.

Na sterowniku mam zadane:

Wilgotność - 81% z histerezą 1%

Temperatura - 12,4 z histereza 0,5

Próg alarmowy załączenia osuszacza -86%

Dane z rejestratora:

średnia wilgotność 81

Średnia temp. - 11,8

Słabo wyszło zdjątko, jutro wstawię lepsze- zmieniłem interwał zapisu.

Użytkownik qzym edytował ten post 27 lut 2020 - 12:52

#23 StefanS

StefanS

Weteran

• **VIP**
  • 1137 postów
  • MiejscowośćMassechusetts, USA

Napisano 27 lut 2020 - 14:57

Niby gadżet a chyba b.przydatny.....

wcale bym tego tak nie nazwał   :laugh: , te dane s OK, to nie NASA  :laugh:

wg której krzywej wysterowujesz kompresor? a której osuszacz?

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem?

Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

@Toshiba - z calym szacunkiem dla Twej technicznej wiedzy ale musze troche zaprotestowac na Twoje spojrzenie w tym temacie. Sam posiadam podobny "gadzet" i tez czasami korzystam z jego zapisow do analizy pracy mojej komory dojrzewalniczej. I nie jest to zadne NASA tylko spojrzenie na wykresy w celu "polomotania troche dynki". Posiadanie i korzystanie z tego rodzaju gadzetow lub opis ich wykorzystanie przez @qzym nie jest wprowadzaniem w blad eventualnych innych uzytkownikow. Wyobraz sobie wlasna sytuacje - posiadasz samochod ale stac Cie i kupujesz sobie dodatkowo jakis dobry rower aby czasami pojezdzic - w zwiazku z tym czy powinienem zdac Ci pytania - to teraz samochodem to ktora sciezka rowerowa pojedziesz? a czy naciskajac pedal roweru to bedziesz myslal o pedale sprzegla czy hamulca? a jak dostroisz spalanie silnika do ktorej zebatki?. NIe chce dyskutowac zwracam jedynie uwage ze w moim odczuciu Twoj wpis byl  troche niesprawiedliwy.

#24 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 27 lut 2020 - 15:09

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem? Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

W tym modelu lodówki parownik jest wbudowany w tylną ściankę, a skropliny są odprowadzane na zewnątrz przez niewielki otwór w tylnej ściance. Na skapujacy kondensat mam oddzielny zbiorniczek.

Osuszacz stoi wewnatrz komory.

Załączony plik  20200118_094928.jpg   160,11 KB   7 Ilość pobrań

[Dodano: 27 lut 2020 - 15:09]

Tu lepiej widać otwór do odprowadzania skroplin ściekających po tylnej ściance.

Załączony plik  20200127_101824.jpg   224,01 KB   7 Ilość pobrań

#25 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 27 lut 2020 - 15:26

ale musze troche zaprotestowac na Twoje spojrzenie w tym temacie. Sam posiadam podobny "gadzet"

Stefanie, przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.

A napisałem o wspomnianym gadgecie, ze ja bym go tak nie nazwał, czyli >gadget<

Na co wskazuje w miarę dokładne dane / wykres, na tyle dokładne, ze wystarczające dla nas, w rozumieniu ze nie jesteśmy NASA i nie trzeba 30 miejsc za przecinkiem.

Reasumując moja wypowiedz na ten temat była jak najbardziej pozytywna, tym bardziej, ze do wędlin sam używam podobnych rejestratorow.

#26 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10472 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 27 lut 2020 - 20:23

Reasumując moja wypowiedz na ten temat była jak najbardziej pozytywna,

Niemniej zrozumiałam ją tak jak @StefanS i zdziwiłam się, że tak uważasz  :facepalm: .

Ale super, że sprawa się wyjaśniła.

Pozdrawiam naszego czołowego automatyka :D  

#27 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 27 lut 2020 - 20:37

Co prawda nie mieszkam w Polsce ponad 30 lat, ale dla mnie gadget to cos co nikomu nie jest potrzebne i służy tylko do "miecia"  i nie sadze żeby w tym czasie cos sie zmieniło  :laugh:

Dlatego nie zgodziłem sie z takim nazewnictwem  :laugh:

#28 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 09:04

Dodatkowo, dzisiaj wyposażyłem komore w rejestrator wilgotności i temperatury.

Tak to ująłem rozpoczynając opis......... reszta to komentarz autora...

Obiecałem wstawić lepsze wykresy, tym razem zapis co 10 min.

Rejestrator spisuje się super- będzie pożytek!!!!

Dane można sobie wyeksportować do Excela- wszelkie analizy,wykresy -co Kto potrafi -dostępne.

Załączam też w formacie *.bmp

Załączony plik  logg.bmp   5,93 MB   2 Ilość pobrań

Załączony plik  logg.png   312,63 KB   5 Ilość pobrań

#29 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 10:43

Nadal jednak nie wiem, kiedy załącza się kompresor.

Co prawda są wahania temperatury, ale synchronizowane z wahaniami wilgotności, co może, ale nie musi kierunkowac odpowiedz w strone przejscia punktu rosy i zafałszowania analizy. Zależne od budowy przetwornika temperatury

2. Z jakiego powodu zainstalowałeś nawilżacz i osuszacz? (osuszanie powietrza i tak jest już realizowane poprzez parownik lodówki, oczywiście tylko wtedy jeżeli się lodówka załącza.)

3. Czy osuszanie i nawilżanie wykonywane jest na zasadzie albo jedno działa, albo drugie? Czy też na podstawie różnych algorytmów? Na podstawie wykresu to pierwsza odpowiedz, ale może jednak jest inaczej.

4 Pytanie do fachowców w dziedzinie dojrzewania wędlin, czy takie wahania wilgotności i temperatury są OK? Jeżeli nie to do jakich parametrów powinno się realnie dążyć?

5. Czy jesteś zadowolony z efektu działania systemu, czy może chciałbyś cos poprawić, w dużej mierze zależy ta odpowiedz od pytania 4

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 28 lut 2020 - 10:47

#30 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 11:24

Kilka wpisów wyżej podałem zadane ustawienia sterownika:

Na sterowniku mam zadane:   Wilgotność - 81% z histerezą 1% Temperatura - 12,4 z histereza 0,5   Próg alarmowy załączenia osuszacza -86%

Temperatura zewnętrzna , gdzie stoi komora jest wyższa niż panująca w komorze, tak więc lodówka pracuje w trybie "chłodzenie" ( nie mam wewnątrz zainstalowanej np.maty grzewczej w celu podniesienia temperatury- aczkolwiek jest taka możliwość- gdyż z założenia wiem, że komora będzie stała w temperaturze otoczenia wyższej niż w komorze) - tak więc gdy temperatura dojdzie do 12,4+0,5=12,9 sterownik załącza agregat lodówki i temperatura spada.

Z jakiego powodu zainstalowałeś nawilżacz i osuszacz? (osuszanie powietrza i tak jest już realizowane poprzez parownik lodówki, oczywiście tylko wtedy jeżeli się lodówka załącza.)

Ano właśnie z takiego jak piszesz    ...... parownik i owszem działa niejako jak osuszacz, ale niewystarczająco. Szczególnie po zapakowaniu nowego wsadu(mocno wilgotny), po zaszczepieniu pleśnią(oprysk atomizerem) wilgotność szybko potrafi wzrosnąć nawet ponad 90%- dlatego jest wstawiony dodatkowo osuszacz.

Czy osuszanie i nawilżanie wykonywane jest na zasadzie albo jedno działa, albo drugie? Czy też na podstawie różnych algorytmów? Na podstawie wykresu to pierwsza odpowiedz, ale może jednak jest inaczej.

Wszystko działa oddzielnie. Ten model sterownika temperatury i wilgotności pozwala na przyłączenie 4 niezależnych urządzeń . Dla trybu temperatury- można podłączyć urządzenie grzejne i chłodzące. Dla trybu wilgotności- można podłączyć urządzenie nawilżające i osuszające.

Wszystkie parametry- progi pracy dla temperatury, wilgotności, ich histerezy, progi alarmowe temperatury i wilgotności i ich histerezy, czasy opóźnienia(jeśli potrzebne) - wszystko to można zaprogramować.

Ponadto czujnik wilgotności  posiada zabezpieczenie p/kondensacyjne - z czego jestem b.zadowolony, gdyż pomiar nie jest zawyżony jak miałem w przypadku sterownika DHC.

Analogiczne wyniki pomiaru mam również na rejestratorze- rozbieżność jest w zasadzie pomijalna.

Czy jesteś zadowolony z efektu działania systemu, czy może chciałbyś cos poprawić

W tej chwili BARDZO. Na razie nie planuję wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Mimo,że nie czuję się fachowcem - odpowiem również na pyt.:

Pytanie do fachowców w dziedzinie dojrzewania wędlin, czy takie wahania wilgotności i temperatury są OK?

Uważam, że wahania temp/wilgotności jakie posiadam  temp=11,1-12,6 oraz wilgotn.=79,1-85,2  są dobrym wynikiem.

Około 1,5 st różnica temperatury i 6%  różnica wilgotności w +/-  1-no godzinnym interwale jest OK.

Będę próbował te progi nieco zawęzić stosując różne ustawienia i histerezy, ale myślę że już wiele nie zmniejszę wahań.

#31 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 12:17

nie mam wewnątrz zainstalowanej np.maty grzewczej w celu podniesienia temperatury

Masz racje w sensu stricte nie masz maty, w zamian za to masz inne urządzenie grzewcze o mocy ca 30 - 35  W. Obecnie w dobrze izolowanych budynkach mieszkalnych przyjmuje sie wartość 40W na 1 m2 jako wystarczającą do ogrzewania.

Wszystkie parametry- progi pracy dla temperatury, wilgotności, ich histerezy, progi alarmowe temperatury i wilgotności i ich histerezy, czasy opóźnienia(jeśli potrzebne) - wszystko to można zaprogramować.

To wyczytałem uz wcześniej z instrukcji Twojego regulatora   :thumbsup:

W tej chwili BARDZO. Na razie nie planuję wprowadzania jakichkolwiek zmian.

OK 

Uważam, że wahania temp/wilgotności jakie posiadam  temp=11,1-12,6 oraz wilgotn.=79,1-85,2  są dobrym wynikiem. Około 1,5 st różnica temperatury i 6%  różnica wilgotności w +/-  1-no godzinnym interwale jest OK.

Mimo wszystko poczekam na inne wypowiedzi 

Będę próbował te progi nieco zawęzić stosując różne ustawienia i histerezy, ale myślę że już wiele nie zmniejszę wahań.

OK, powodzenia 

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 28 lut 2020 - 12:18

#32 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 12:27

Masz racje w sensu stricte nie masz maty, w zamian za to masz inne urządzenie grzewcze o mocy ca 30 - 35  W.

Tak, pracujący nawilżacz nieco podnosi temperaturę .

#33 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 12:34

Nie tylko, choc nawilżacz (bilansie końcowym) maze działać jako chłodnica, nie wiem dokładnie jaki masz wiec nie mogę tego stwierdzić, masz tam mocniejszy "grzejnik"

Bardzo dokładnie pokazuje to Twój wykres

PS

Nie pisze oczywiście o żarówce  :laugh:

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 28 lut 2020 - 12:43

#34 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 12:37

Nie tylko, masz tam mocniejszy "grzejnik"  

a to ciekawe...jaki???? 

Jeśli myślisz o grzałce przy parowniku- to ten model lodówki raczej jej nie posiada. To nie jest  typowa NO FROST tylko taka quasi NO FROST.

Jak jeszcze funkcjonowała jako lodówka to zdarzało się,że był szron na tylnej ściance.

Użytkownik qzym edytował ten post 28 lut 2020 - 12:49

#35 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 12:47

Osuszacz  :)

Cala energie elektryczna jaka pobiera zamienia w ciepło.

Zmierz prąd (ale nie odczytany z tabliczki znamionowej, zmierz ten rzeczywisty) i wylicz ile ciepła dostarcza do komory

#36 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 12:52

Sorry, pomyliłem się we wpisie- oczywiście na myśli miałem osuuszacz .

Nawilżacz i tak stoi poza komorą, na zewnatrz.

Pomiary robiłem już wcześniej ,zaraz po tym jak go zainstalowałemw komorze.

Gdy pracuje - temperatura wzrasta o ok.1.st.

To jeszcze bylo na poprzednim sterowniku ES-10, zresztą i wtedy wahania temperatury nie były duże rzędu1,5-2 st.

Użytkownik qzym edytował ten post 28 lut 2020 - 12:55

#37 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 13:06

Sorry, pomyliłem się we wpisie- oczywiście na myśli miałem osuuszacz

O nawilżaczu pisałem wcześniej, ze jego funkcjonowanie w bilansie końcowym maze sie okazać ze jest elementem chłodniczym

Tym bardziej ze jego zerpol membranowy jak piszesz zamontowany jest na zewnątrz

.

Pomiary robiłem już wcześniej ,zaraz po tym jak go zainstalowałemw komorze. Gdy pracuje - temperatura wzrasta o ok.1.st.

Pisałem o punkcie rosy, bo własnie urządzenia chłodnicze maja z tym duty problem, a dokładniej ich wydajność jest bardzo mocno od tego zależna

Wg twojego wykresu ciągle go przekraczasz w gore i w dol z dużym zapasem.

A to pociąga za sobą zużycie energii >>>> i w efekcie końcowym ciepło w komorze.

Dlatego zadałem pytanie czy chcesz cos poprawić, ale sam stwierdziłeś ze jest ok i pokombinujesz z ustawieniami ewentualnie.

Niestety to nie jest najlepszy sposób, ale i tak życzę powodzenia.

PS1

Pamiętam ze szkoły podstawowej takie zadanie z fizyki

Co sie stanie, jak do idealnie izolowanego pokoju wstawi sie włączona lodówkę z otwartymi drzwiami

Odp:

1. Temperatura zacznie sie obniżać

3. Temperatura będzie stale

3. temperatura będzie sie podnosić

PS2

Osuszacz to własnie taka lodówka z otwartymi drzwiami

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 28 lut 2020 - 13:07

#38 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 13:14

Pisałem o punkcie rosy, bo własnie urządzenia chłodnicze maja z tym duty problem, a dokładniej ich wydajność jest bardzo mocno od tego zależna Wg twojego wykresu ciągle go przekraczasz w gore i w dol z dużym zapasem.

Spójrz na tabelę i wykresy w zamieszczonym pliku logg.bmp

W żadnym punkcie nie przekraczam punktu rosy, jest blisko ale o przekraczaniu nie mam mowy. 

Punkt rosy oczywiście  jest przekraczany na tylniej ściance, tam gdzie parownik, natomiast czujniki pomiarowe sa w +/-  geometrycznym środku komory-tam gdzie wiszą wyroby- i tam nie jest przekraczany.

Użytkownik qzym edytował ten post 28 lut 2020 - 13:18

#39 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2792 postów

Napisano 28 lut 2020 - 13:32

Punkt rosy oczywiście  jest przekraczany na tylniej ściance

:clap:  :clap:

Po woli dochodzimy do tego, co probowałem wyjaśnić.

Bilans ogólny

Parownik lodówki kontra nawilżacz i osuszacz (ich moce, dla ułatwienia)

Straty >< zyski

I jak to można poprawić żeby się tak nie bujało

Ok
Teraz muszę trochę popracować, żeby na chleb zarobić.  :)  :) 
Pomyśl, przemyśl, a jak będziesz miał jednak pytania to wieczorem znów będę dostępny.
Tak czy owak, powodzenia

#40 qzym

qzym

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 292 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 28 lut 2020 - 13:39

Bilans ogólny Parownik lodówki kontra nawilżacz i osuszacz (ich moce, dla ułatwienia) Straty >< zyski I jak to można poprawić żeby się tak nie bujało

Zasadniczym celem jest utrzymanie właściwych parametrów wewnątrz komory.

Bilans energetyczny jest sprawą wtórną - nie mniej też wazną.

Jeśli masz lepsze rozwiązanie- zaproponuj!!!!!

I tak sądzę, że jak na amatorski "wyrób", a na dodatek tzw. budżetowy- to i tak jest dobrze......

Użytkownik qzym edytował ten post 28 lut 2020 - 13:50

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: komora, dojrzewanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych