Skocz do zawartości

Budowa komory dojrzewalniczej @gzym'a - krok po kroku


qzym

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Reasumując moja wypowiedz na ten temat była jak najbardziej pozytywna,

Niemniej zrozumiałam ją tak jak @StefanS i zdziwiłam się, że tak uważasz  :facepalm: .

Ale super, że sprawa się wyjaśniła.

Pozdrawiam naszego czołowego automatyka :D  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co prawda nie mieszkam w Polsce ponad 30 lat, ale dla mnie gadget to cos co nikomu nie jest potrzebne i służy tylko do "miecia"  i nie sadze żeby w tym czasie cos sie zmieniło  :laugh:

Dlatego nie zgodziłem sie z takim nazewnictwem  :laugh:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, dzisiaj wyposażyłem komore w rejestrator wilgotności i temperatury.

 

 

Tak to ująłem rozpoczynając opis......... reszta to komentarz autora...

 

Obiecałem wstawić lepsze wykresy, tym razem zapis co 10 min.

Rejestrator spisuje się super- będzie pożytek!!!!

Dane można sobie wyeksportować do Excela- wszelkie analizy,wykresy -co Kto potrafi -dostępne.

Załączam też w formacie *.bmp

logg.bmp

post-46412-0-09167500-1582877026_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal jednak nie wiem, kiedy załącza się kompresor.

Co prawda są wahania temperatury, ale synchronizowane z wahaniami wilgotności, co może, ale nie musi kierunkowac odpowiedz w strone przejscia punktu rosy i zafałszowania analizy. Zależne od budowy przetwornika temperatury

2. Z jakiego powodu zainstalowałeś nawilżacz i osuszacz? (osuszanie powietrza i tak jest już realizowane poprzez parownik lodówki, oczywiście tylko wtedy jeżeli się lodówka załącza.)

3. Czy osuszanie i nawilżanie wykonywane jest na zasadzie albo jedno działa, albo drugie? Czy też na podstawie różnych algorytmów? Na podstawie wykresu to pierwsza odpowiedz, ale może jednak jest inaczej.

4 Pytanie do fachowców w dziedzinie dojrzewania wędlin, czy takie wahania wilgotności i temperatury są OK? Jeżeli nie to do jakich parametrów powinno się realnie dążyć?

5. Czy jesteś zadowolony z efektu działania systemu, czy może chciałbyś cos poprawić, w dużej mierze zależy ta odpowiedz od pytania 4

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wpisów wyżej podałem zadane ustawienia sterownika:

 

 

Na sterowniku mam zadane:   Wilgotność - 81% z histerezą 1% Temperatura - 12,4 z histereza 0,5   Próg alarmowy załączenia osuszacza -86%

 

 

Temperatura zewnętrzna , gdzie stoi komora jest wyższa niż panująca w komorze, tak więc lodówka pracuje w trybie "chłodzenie" ( nie mam wewnątrz zainstalowanej np.maty grzewczej w celu podniesienia temperatury- aczkolwiek jest taka możliwość- gdyż z założenia wiem, że komora będzie stała w temperaturze otoczenia wyższej niż w komorze) - tak więc gdy temperatura dojdzie do 12,4+0,5=12,9 sterownik załącza agregat lodówki i temperatura spada.

 

 

Z jakiego powodu zainstalowałeś nawilżacz i osuszacz? (osuszanie powietrza i tak jest już realizowane poprzez parownik lodówki, oczywiście tylko wtedy jeżeli się lodówka załącza.)

 

 

Ano właśnie z takiego jak piszesz    ...... parownik i owszem działa niejako jak osuszacz, ale niewystarczająco. Szczególnie po zapakowaniu nowego wsadu(mocno wilgotny), po zaszczepieniu pleśnią(oprysk atomizerem) wilgotność szybko potrafi wzrosnąć nawet ponad 90%- dlatego jest wstawiony dodatkowo osuszacz.

 

 

Czy osuszanie i nawilżanie wykonywane jest na zasadzie albo jedno działa, albo drugie? Czy też na podstawie różnych algorytmów? Na podstawie wykresu to pierwsza odpowiedz, ale może jednak jest inaczej.

 

 

Wszystko działa oddzielnie. Ten model sterownika temperatury i wilgotności pozwala na przyłączenie 4 niezależnych urządzeń . Dla trybu temperatury- można podłączyć urządzenie grzejne i chłodzące. Dla trybu wilgotności- można podłączyć urządzenie nawilżające i osuszające.

Wszystkie parametry- progi pracy dla temperatury, wilgotności, ich histerezy, progi alarmowe temperatury i wilgotności i ich histerezy, czasy opóźnienia(jeśli potrzebne) - wszystko to można zaprogramować.

Ponadto czujnik wilgotności  posiada zabezpieczenie p/kondensacyjne - z czego jestem b.zadowolony, gdyż pomiar nie jest zawyżony jak miałem w przypadku sterownika DHC.

Analogiczne wyniki pomiaru mam również na rejestratorze- rozbieżność jest w zasadzie pomijalna.

 

 

Czy jesteś zadowolony z efektu działania systemu, czy może chciałbyś cos poprawić

 

 

W tej chwili BARDZO. Na razie nie planuję wprowadzania jakichkolwiek zmian.

 

 

Mimo,że nie czuję się fachowcem - odpowiem również na pyt.:

 

 

Pytanie do fachowców w dziedzinie dojrzewania wędlin, czy takie wahania wilgotności i temperatury są OK?

 

 

Uważam, że wahania temp/wilgotności jakie posiadam  temp=11,1-12,6 oraz wilgotn.=79,1-85,2  są dobrym wynikiem.

Około 1,5 st różnica temperatury i 6%  różnica wilgotności w +/-  1-no godzinnym interwale jest OK.

 

Będę próbował te progi nieco zawęzić stosując różne ustawienia i histerezy, ale myślę że już wiele nie zmniejszę wahań.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam wewnątrz zainstalowanej np.maty grzewczej w celu podniesienia temperatury

 

Masz racje w sensu stricte nie masz maty, w zamian za to masz inne urządzenie grzewcze o mocy ca 30 - 35  W. Obecnie w dobrze izolowanych budynkach mieszkalnych przyjmuje sie wartość 40W na 1 m2 jako wystarczającą do ogrzewania.

 

 

Wszystkie parametry- progi pracy dla temperatury, wilgotności, ich histerezy, progi alarmowe temperatury i wilgotności i ich histerezy, czasy opóźnienia(jeśli potrzebne) - wszystko to można zaprogramować.

To wyczytałem uz wcześniej z instrukcji Twojego regulatora   :thumbsup:

 

 

W tej chwili BARDZO. Na razie nie planuję wprowadzania jakichkolwiek zmian.

 

OK 

 

 

Uważam, że wahania temp/wilgotności jakie posiadam  temp=11,1-12,6 oraz wilgotn.=79,1-85,2  są dobrym wynikiem. Około 1,5 st różnica temperatury i 6%  różnica wilgotności w +/-  1-no godzinnym interwale jest OK.

 

Mimo wszystko poczekam na inne wypowiedzi 

 

 

Będę próbował te progi nieco zawęzić stosując różne ustawienia i histerezy, ale myślę że już wiele nie zmniejszę wahań.

 

OK, powodzenia 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pracujący nawilżacz nieco podnosi temperaturę .

 

Nie tylko, choc nawilżacz (bilansie końcowym) maze działać jako chłodnica, nie wiem dokładnie jaki masz wiec nie mogę tego stwierdzić, masz tam mocniejszy "grzejnik"

Bardzo dokładnie pokazuje to Twój wykres

 

PS

Nie pisze oczywiście o żarówce  :laugh:

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, masz tam mocniejszy "grzejnik"  

 

a to ciekawe...jaki???? 

 

Jeśli myślisz o grzałce przy parowniku- to ten model lodówki raczej jej nie posiada. To nie jest  typowa NO FROST tylko taka quasi NO FROST.

 

Jak jeszcze funkcjonowała jako lodówka to zdarzało się,że był szron na tylnej ściance.

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszacz  :)

Cala energie elektryczna jaka pobiera zamienia w ciepło.

Zmierz prąd (ale nie odczytany z tabliczki znamionowej, zmierz ten rzeczywisty) i wylicz ile ciepła dostarcza do komory

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pracujący nawilżacz nieco podnosi temperaturę .

 

Sorry, pomyliłem się we wpisie- oczywiście na myśli miałem osuuszacz .

 

Nawilżacz i tak stoi poza komorą, na zewnatrz.

 

Pomiary robiłem już wcześniej ,zaraz po tym jak go zainstalowałemw komorze.

Gdy pracuje - temperatura wzrasta o ok.1.st.

 

To jeszcze bylo na poprzednim sterowniku ES-10, zresztą i wtedy wahania temperatury nie były duże rzędu1,5-2 st.

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, pomyliłem się we wpisie- oczywiście na myśli miałem osuuszacz

O nawilżaczu pisałem wcześniej, ze jego funkcjonowanie w bilansie końcowym maze sie okazać ze jest elementem chłodniczym

Tym bardziej ze jego zerpol membranowy jak piszesz zamontowany jest na zewnątrz

.

 

 

Pomiary robiłem już wcześniej ,zaraz po tym jak go zainstalowałemw komorze. Gdy pracuje - temperatura wzrasta o ok.1.st.
 

 

Pisałem o punkcie rosy, bo własnie urządzenia chłodnicze maja z tym duty problem, a dokładniej ich wydajność jest bardzo mocno od tego zależna

Wg twojego wykresu ciągle go przekraczasz w gore i w dol z dużym zapasem.

A to pociąga za sobą zużycie energii >>>> i w efekcie końcowym ciepło w komorze.

 

Dlatego zadałem pytanie czy chcesz cos poprawić, ale sam stwierdziłeś ze jest ok i pokombinujesz z ustawieniami ewentualnie.

Niestety to nie jest najlepszy sposób, ale i tak życzę powodzenia.

 

 

PS1

Pamiętam ze szkoły podstawowej takie zadanie z fizyki

Co sie stanie, jak do idealnie izolowanego pokoju wstawi sie włączona lodówkę z otwartymi drzwiami

Odp:

1. Temperatura zacznie sie obniżać

3. Temperatura będzie stale

3. temperatura będzie sie podnosić

 

PS2

Osuszacz to własnie taka lodówka z otwartymi drzwiami

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o punkcie rosy, bo własnie urządzenia chłodnicze maja z tym duty problem, a dokładniej ich wydajność jest bardzo mocno od tego zależna Wg twojego wykresu ciągle go przekraczasz w gore i w dol z dużym zapasem.

 

Spójrz na tabelę i wykresy w zamieszczonym pliku logg.bmp

 

W żadnym punkcie nie przekraczam punktu rosy, jest blisko ale o przekraczaniu nie mam mowy. 

 

Punkt rosy oczywiście  jest przekraczany na tylniej ściance, tam gdzie parownik, natomiast czujniki pomiarowe sa w +/-  geometrycznym środku komory-tam gdzie wiszą wyroby- i tam nie jest przekraczany.

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Punkt rosy oczywiście  jest przekraczany na tylniej ściance
 

 

:clap:  :clap:

Po woli dochodzimy do tego, co probowałem wyjaśnić.

Bilans ogólny

Parownik lodówki kontra nawilżacz i osuszacz (ich moce, dla ułatwienia)

Straty >< zyski

I jak to można poprawić żeby się tak nie bujało

 

 

 

Ok
Teraz muszę trochę popracować, żeby na chleb zarobić.  :)  :) 
Pomyśl, przemyśl, a jak będziesz miał jednak pytania to wieczorem znów będę dostępny.
Tak czy owak, powodzenia

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilans ogólny Parownik lodówki kontra nawilżacz i osuszacz (ich moce, dla ułatwienia) Straty >< zyski I jak to można poprawić żeby się tak nie bujało

 

 

Zasadniczym celem jest utrzymanie właściwych parametrów wewnątrz komory.

Bilans energetyczny jest sprawą wtórną - nie mniej też wazną.

 

Jeśli masz lepsze rozwiązanie- zaproponuj!!!!!

 

I tak sądzę, że jak na amatorski "wyrób", a na dodatek tzw. budżetowy- to i tak jest dobrze......

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I tak sądzę, że jak na amatorski "wyrób", a na dodatek tzw. budżetowy- to i tak jest dobrze......
 

 

I znowu nie zgodzę sie z Twoim nazewnictwem

 

Nie jest dobrze, tylko >>>>>>>  bardzo dobrze ! <<<<<

 

 

 

Jeśli masz lepsze rozwiązanie- zaproponuj!!!!!
 

No obecna ilość informacji, nie mam lepszego rozwiązania, co najwyżej korektę bieżącego,

 

Aby wejść w szczegóły potrzebuje danych o których pisałem wczesnej, nie wiem tak naprawdę jak dokładny system musi być zbudowany. Potrzebuje realnych 'widełek" w których musze sie zmieścić

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mimo wszystko poczekam na inne wypowiedzi 
poniewaz mam takze dojrzewalnie i podobne urzadzenia sterujace (inne marki ale podobne zasady) to pozwalam sobie na zabranie glosu, jako ten inny uzytkownik. Moim zdaniem parametry przedstawione przez @qzym sa dobre dla tego typu dzialanosci. NIe mozemy jednoznacznie okreslic parametrow poniewaz sa one tzw. wyposrodkowaniem zalecanych parametrow dla poszczegolnych grup czy rodzajow wyrobow dojrzewajacych. Tak jak rozny jest czasookres dojrzewania tak i rozne w tym okresie sa wymogi dotyczace zarowno wilgotnosci wzglednej panujacej w komorze jak i temperatury czy ruchu(przeplywu) powietrza. MOzna byloby okreslic metoda prob i bledow dochodzenie do niemal idealnych warunkow ale tylko dla jednego rodzaju wyrobow. W literaturze nie znajdzie sie raczej gotowych procesow technologicznych poniewaz kazdy producent chroni je przed publikacja. (posiadaja np. kilka komor dojrzewalczych w ktorych dojrzewany jest tylko jeden rodzaj wyrobu. Sterowanie parametrami odbywa sie na zasadzie programu komputerowego. Dodatkowo powazni producenci jak i przemysl posiada jeden bardzo drogi "gadget" na ktory nas nie stac i w sumie nie jest az tak niezbedny - chodzi o miernik Aw (activity of water). Jest to jeden z podstawowych parametrow w przemysle jak i w badaniach laboratoryjnych odnoszacy sie do skali dojrzewania i gotowosci do obrotu produktow.  Dodatkowo w naszej "hobbystycznej" dzialanosci nadal jednak pozostanie chyba najwazniejszym czynnikiem - nasza wiedza i umiejetnosci analizy danych jakie mozemy otrzymac.Pozostale urzadzenia pomiarowo-sterujace jak i zapisujace sa tylko przedluzeniem naszego wyobrazenia o tym co chcemy otrzymac. to tak ogolnie.

Szczegolow moich operacji niestety nie moge Ci podac poniewaz sa one zmienne i zalezne od wielu czynnikow ktore musze wziasc pod uwage - niemniej znajduja sie w nieco szerszym zakresie niz @qzym-a temp 10-15*C, wilg. wzgledna - 75-88%. przeplyw powietrza tez jest zmienny.

Czynniki tez zaleza miedzy innymi od: ilosc, rodzaj, srednica nowego wsadu, ilosc, jakosc, wielkosc wsadu istniejacego w komorze, umiejscowienie w komorze, temperatury i wilgotnosci na zewnatrz, pora roku, wizualne i dotykowe badanie istniejacych w komorze kawalkow, zapach, Nawet czasami zalezy to od wlasnego nastroju czy ilosci pracy wlasnie wykonywanej (np. butelkowanie miodow pitnych czy praca z nalewkami, :D  :thumbsup: ). 

NIe wydaje mi sie aby na chwile obecna mozliwe bylo zaprogramowanie sterowania takiej domowej dojrzewalni.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niemniej znajduja sie w nieco szerszym zakresie niz @qzym-a temp 10-15*C, wilg. wzgledna - 75-88%. przeplyw powietrza tez jest zmienny.

 

Ja oczywiście też mogę w szerszym zakresie operować parametrami wewnątrz komory tj. wilgotnością i temp., czy przeplywem powietrza.

 

Z uwagi jednak na aktualny wsad w komorze- parametry ,które zadane na sterowniku -  są na tym etapie dojrzewania niejako dostosowane do wsadu.

Dla tak ustawionyych też parametrów zaprezentowalem ww. wykresy zmiany temp. i wilgotności.

 

Z  uplywem czasu, zapewne zmniejszę  nieco wilgotność , znów dostosowując ją do wsadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz operuje juz ta komora kilka lat to przedstawilem zakres w jakim operuje na przestrzeni tych lat a nie aktualny ktory jest zblizony do Twoich (nieco nizsza wilgotnosc wzgledna bo ok 78-79%) aktualnie. Temperatura na poziomie 12.5-13*C.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qzym

Czy istnieje możliwość zrobienia fotki czujnika bez osłony i drugiej fotki podłączenia pod dekielkiem?

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Dziękuje

Czekam z utensknieniem  :) 

 

PS

O ile to możliwe, chodzi mi o takie ujęcia jak w moim temacie foto 3 i 4.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16966-toshiba-buduje-komorę-dojrzewalniczą/?p=659476¨

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.