Skocz do zawartości

Budowa komory dojrzewalniczej @gzym'a - krok po kroku


qzym

Rekomendowane odpowiedzi

Elo,

 

Po przeczytaniu i śledzeniu wielu wątków "dojrzalem" i ja do budowy komory dojrzewalniczej. 

Może nie z takim rozmachem i "wymiarem " jak inni Koledzy, ale również.....

Podziękowania dla- Redzed,Twonka, Sivona, Wisniahell, Stefan S, Perszing37, Arkadiusz i wielu,wielu innym których nie wymieniłem wg.nicka a których relacje równiez czytałem.

 

Ale "do brzegu"....

 

Na komorę przeznaczyłem chłodziarkę Amica o poj. 92 l- nie jest to gigant ale na własne potrzeby powinna wystarczyć.

Chłodziarka nie posiada zamrażalnika, parownik jest umieszczony na tylnej ścianie.

Sterowanie temperaturą/agregatem- mam w zasadzie rozwiązane-  w wędzarni wymieniłem sterownik z ES-10  na REX C100,

 więc mam go do dyspozycji. 

Wielu tego sterownika używa i chyba sie spisuje - choć temperatura to najprostsza sprawa. 

 

No i teraz cała reszta (sterownik wilgotności, nawilżacz/fogger, wentylacja) , której jeszcze nie mam

 i tu właśnie liczę na Waszą pomoc, sugestie , porady...

 

Plan mam taki:

Sterownik wilgotności:

- DHC100+ 


albo

-RT2C


albo

-XH-W3005


 

który z nich byście polecili??

 

Nawilżanie komory:

Rozważam 2 rozwiązania 

 

1- nawilżacz ultradzwiękowy umieszczony na zewnątrz i doprowadzenie pary/mgły do komory rurą

 

2- niewielki fogger- umieszczony wewnatrz 

 

i znów- jakie rozwiazanie z Waszych doświadczeń lepsze??

 

Wentylacja/przewietrzanie/osuszanie

 

Planuję zastosowanie wentylatora wyciągowego na zewnetrznej ścianie komory- współpracującego z programowanym 

Timerem- do cyklicznego przewietrzania komory.

Wentylator z regulowaną wydajnością(potencjometrem).

 

Ewentualnie można wykorzystać wentylator do obniżenia poziomu wilgotności- wymagało by to jednak zastosowania

drugiego higrostatu.

 

I tu moja gorąca prośba o sugestie , rady, uwagi, krytykę.....

 

Zamiarem jest stworzenie fotorelacji "step by step" dla potomnych....

post-46412-0-00109100-1568126430_thumb.jpg

post-46412-0-11024000-1568126503_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jakie postępy w budowie komory? Moja już działa, kolejne dni, tygodnie pokażą jak ze stabilnością wilgotności. Stawiam na fogger i wiatraczek, będę obserwował i wprowadzał zmiany. 

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ruszamy z przebudową chłodziarki na komore dojrzewalniczą.

 

Materiały zgromadzone:

post-46412-0-42415000-1569240725_thumb.jpg

 

post-46412-0-13234000-1569240759_thumb.jpg

 

 

Jak wspomniałem komora będzie o poj. ok 90l, zasilanie w parę/mgłę z zewnętrznego nawilżacza, sterowniki jw. .

 

Najpierw ogladamy i rozpoznajemy jak poprowadzone są przewody od sprężarki do parownika i ustalamy gdzie wykonamy otwory na dopływ powietrza , odpływ powietrza, dopływ pary, wejście czujników.

 

Trasujemy położenie i wiercimy otwory.

post-46412-0-53870100-1569239726_thumb.jpg

 

Krawędzie otworów w obudowie zabezpieczyłem farbą, natomiast wnętrze otworów tj.pianka - zabezpieczone są silikonem sanitarnym, aby pianka nie chłonęła wilgoci.

 

post-46412-0-87182100-1569240155_thumb.jpg

 

Po lekkim wyschnięciu farby i silikonu - w otwory zamontowałem wentylator i króciec doprowadzania mgły oraz wywietrzniki ( z przejściówek meblowych).

 

post-46412-0-37121900-1569240364_thumb.jpg

 

post-46412-0-80178400-1569240383_thumb.jpg

 

Pod blatem również otwór (też zabezpieczony) na wejście czujników- czujniki będą umieszczone  w geometrycznym środku komory(+/-).

 

To w zasadzie tyle - jeśli chodzi o samą komorę. 

 

Wykonałem jeszcze kasetę ze sterownikami-  na razie bez połączeń elektrycznych. 

 

post-46412-0-58675900-1569240644_thumb.jpg

 

post-46412-0-51324500-1569240680_thumb.jpg

 

Prace trwają......cdn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam gniazdka w kasetce sterującej

 

post-46412-0-92473300-1569243525_thumb.jpg

 

Jedno pod chłodziarkę , drugie do nawilżacza.

 

Kapilara i tak ma b. dużą bezwładność - więc myślę, że czujnik od ES-10 bedzie szybszy :-))

 

Też wyczytałem, że lepiej wtłaczać....  

 

 

Wentylator będzie sterowany niezależnie- raz z nawilżaczem, a raz z timerem do przewietrzania.

 

W obwodzie pracy wspólnej z nawilżaczem chcę wstawić regulator obrotów wentylatora natomiast w obwodzie pracy z timerem wentylator bedzie pracował na maxa  ( 3-4 krotne przewietrzanie na dobę po ok. 1-2 min)- 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora uruchomiona- faza testowania( na razie na pusto)

 

Temperatura ustawiona na 12 st, wilgotnośc na 80% - z histerezami po 1 st/%.

post-46412-0-09698200-1569604392_thumb.jpg

post-46412-0-81848200-1569604410_thumb.jpg

 

A swoją drogą- jak macie ustawione sterowniki?? Jakie histerezy??

 

Wiem, że to indywidualna sprawa, zależna od wielu parametrów( warunki w jakich stoi, objętość, wydajność nawilżacza, czujniki itp...) ale tak dla orientacji by warto wiedzieć.


[Dodano: 27 wrz 2019 - 19:19]

Załączam jeszcze schemat elektryczny.

 

post-46412-0-17962800-1569604741_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brawo. :clap:  Ja mam temperaturę na 13 st. C +/- 1  a wilgotność na 83% +/- 3% czyli de facto włącza się przy 80% a wyłącza przy 86%. 

Przy czym mam 2 niezależne wentylatory. Pierwszy jest wewnątrz komory i miesza powietrze jak włącza się nawilżacz. Drugi tylko wtłacza świeże powietrze 3 razy dziennie (albo 4? muszę sprawdzić programator).

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

 

Myślę, że jakoś się udało zebrać wszystko i przedstawić step by step.

Może Ktoś skorzysta.

Nie jest to skomplikowane- sama konstrukcja- .... schody dopiero sie zaczynają.

 

Trzeba "wyczuć" jak to wszystko się zachowuje, jak utrzymuje parametry. Droga jeszcze daleka.... ale pierwszy krok wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już wyczujesz, to wrzucisz pierwszy wsad i całe wyczucie pójdzie w piach :) i od nowa :) Ale to właśnie wciąga hehe. Tak z mojego, krótkiego, doświadczenia. Komorę masz nie za dużą . Nie przeładowuj jej. Na oko 5-7 kg świeżego wsadu max. Parametry przez pierwsze 10 dni i tak będą szaleć. Przed dodaniem następnych elementów odczekaj 3 do 4 tygodni. Cóż,  ta robota wymaga cierpliwości ale efekty rekompensują oczekiwanie.

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wygląda. Wiatrak zasilany 230 AC? Ja mam nową witrynę więc żadnych otworów wiercić nie będę. Wymianę powietrza póki co robię ręcznie.

 

 

Czy odłączyć kapilarę i sterowanie agregatem chłodziarki puścić przez ES-10???

 

Ja mam ustawione w witrynie na max, a sterownik es-10 steruje mi podając napięcie na gniazdko do którego podłączona jest witryna.

 

 

A swoją drogą- jak macie ustawione sterowniki?? Jakie histerezy??

 

 

Ja w tej chwili mam ustawione na 78% histereza 5%, 12,5C histereza 1C. Ustawienia zostaną zmienione jak wsad bardziej się unormuje w komorze. 

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak- wentylatorek 230V (komputerowy, 80x80x25). 

Lodówkę nabyłem używaną więc z przeróbkami- "no limits...."

 

Kapilarę odłączyłem i ES-10 podłaczyłem bezpośrednio pod agregat.

Działa dobrze- z utrzymaniem temperatury nie ma problemu, wahania są niewielkie.

W zasadzie to nie ma znaczenia czy kapilara odłączona czy nie. Można też nie odłączać. 

 

Gorzej było na początku z utrzymaniem wilgotności. Wahania były spore.

 

Na szczęście nawilżacz mam z regulowaną wydajnością- więc metodą prób i błędów stopniowo obniżałem wydajność nawilżania

aż doszedłem do w miarę niewielkich wahań . W tej chwili wilgotnośc mam w granicach 73-86%.

 

Z pewnością po załadowaniu wkładu- coś trzeba będzie pozmieniać, czas pokaże.....

Wkład testowy, już kilka dni się pekluje.....za 2-3 dni do komory.

post-46412-0-10885800-1569748273_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wracając do tematu budowy....

 

Do sterowania można też użyć takiego sterownika

 

https://termoplus.pl/regulatory/esm3723/

 

Pod względem kosztów wychodzi nawet lepiej niż kupno odzielnie sterowników temperatury i wilgotności- ten ma 2 w 1.

 

Sam rozważam w przyszłości wymianę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po kilku miesiącach testowania , mała errata :-)
 
Z regulatorami DHC 100 czy 100+  jest pewien kłopot, mianowicie czujnik typu  Honeywell.
Wilgotność może być zawyżana o ok.8-12%, na wyswietlaczu np. 82% a w rzeczywistości 70%- co oczywiście skutkuje powstawaniem suchego pierścienia.
 
Przyczyną jest brak zabezpieczenia p/kondensacyjnego w czujnku . Komora ma to do siebie, że warunki jakie w niej panują są w zasadzie permanentnie w okolicach punktu rosy, co własnie powoduje powstawanie  skroplin na elemencie pomiarowym i zawyżanie wyniku. 
 
Zmieniłem regulator DHC na  ESM z czujnikiem ProNem i problem znikł.
 
Ponadto jednym regulatorem steruję wszystkim- temperaturą, nawilzaniem i osuszaniem- ma 4 wyjścia sterowane 2x temp, 2x wilgotność.
 
W trakcie testow tak to wygladalo:
 
post-46412-0-88177300-1582745271_thumb.jpg
 
Na DHC jest 73% a na ESM 54%.

 

Dodatkowo, dzisiaj wyposażyłem komore w rejestrator wilgotności i temperatury.

 

post-46412-0-00888200-1582745573_thumb.jpg

 

Może to zbedny gadżet, ale dla mnie akurat przydatny, albowiem komorę mam w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, więc nie sposób "miec na oku" parametry non-stop.

 

W tej chwili testuję:

 

post-46412-0-26615800-1582745642_thumb.jpg

 

Rejestrator, zapisuje w ustawionych interwałach czasowych temp i wilgotność.

Można te parametry później oglądać w formie tabeli lub wykresu.

 

Może się przydac do analizy np. po załadowaniu nowego wsadu .

 

Zobaczymy.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rejestrator, zapisuje w ustawionych interwałach czasowych temp i wilgotność. Można te parametry później oglądać w formie tabeli lub wykresu.   Może się przydac do analizy np. po załadowaniu nowego wsadu
:clap:  :clap:  

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam się do zrobienia własnej komory.

Jak rozwiązałeś sterowanie wentylatorem do obiegu powietrza wewnątrz komory a jak do jej przewietrzania powietrzem z zewnątrz?

Którą witrynę byś polecił do zaadoptowania, ktoś tu na Forum pisał o LG, nową można już kupić za około 1000 PLN.

LP można jakąś garsonką przekupić ;) to i pozwoli na zakup sprzętu.

Dostęp do netu mam ograniczony poprzez blokady stron na serwerach Sat, także proszę o wybaczenie pewnych zapytań.

 

 

Pozdrawiam z Kuby,

niby tu zima a na termometrze 27 stopni i żar od Słoneczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie wentylatorami mam jak w schemacie powyżej, czyli następująco:

 

Wentylator do przewietrzania współpracuje z Timerem i to on załącza przewietrzanie . Można sobie ustawić dowolne godziny , czas przewietrzania i dni tygodnia.

W tym trybie wentylator ten pracuje z max. wydajnością- jest umieszczony na zewnątrz komory i wtłacza powietrze do wewnątrz.

 

Wentylator do nawilżania( to ten sam co do przewietrzania)- pracuje w obwodzie z nawilżaczem, dodatkowo mam też wstawiony w tym obwodzie regulator obrotów wentylatora.

Gdy spadnie wilgotność, sygnał ze sterownika uruchamia nawilżacz i wentylator. mgiełka wpada do komory i jest rozpraszana przez niewielką strugę powietrza z wentylatora.

 

Wentylator cyrkulacji wewnętrznej mam umieszczony wewnątrz komory( w zasadzie nie używam)- jest w obwodzie razem z regulatorem temperatury lub bez( przełącznik) i też ma regulator obrotów. 

 

Moja komora jest zrobiona na bazie zwykłej lodówki bezszronowej ( nie jest to typowa NO FROST), więc rurki parownika przebiegają w tylnej ściance i na nią jest nadmuch cyrkulacji wewnętrznej. Teraz w zasadzie nie używam, gdy temp. zewnętrze są niewysokie, zobaczymy latem.....

 

Wielu forumowiczów ma komory na bazie witryn chłodniczych i sobie chwalą......

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby gadżet a chyba b.przydatny.....

 

wcale bym tego tak nie nazwał   :laugh: , te dane s OK, to nie NASA  :laugh:

wg której krzywej wysterowujesz kompresor? a której osuszacz?

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem?

Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górny wykres to wilgotność, środkowy temperatura, a na samym dole temp. punktu rosy.

 

Na sterowniku mam zadane:

 

Wilgotność - 81% z histerezą 1%

Temperatura - 12,4 z histereza 0,5

 

Próg alarmowy załączenia osuszacza -86%

 

Dane z rejestratora:

 

średnia wilgotność 81

Średnia temp. - 11,8

 

Słabo wyszło zdjątko, jutro wstawię lepsze- zmieniłem interwał zapisu.

Edytowane przez qzym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niby gadżet a chyba b.przydatny.....

 

wcale bym tego tak nie nazwał   :laugh: , te dane s OK, to nie NASA  :laugh:

wg której krzywej wysterowujesz kompresor? a której osuszacz?

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem?

Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

 

@Toshiba - z calym szacunkiem dla Twej technicznej wiedzy ale musze troche zaprotestowac na Twoje spojrzenie w tym temacie. Sam posiadam podobny "gadzet" i tez czasami korzystam z jego zapisow do analizy pracy mojej komory dojrzewalniczej. I nie jest to zadne NASA tylko spojrzenie na wykresy w celu "polomotania troche dynki". Posiadanie i korzystanie z tego rodzaju gadzetow lub opis ich wykorzystanie przez @qzym nie jest wprowadzaniem w blad eventualnych innych uzytkownikow. Wyobraz sobie wlasna sytuacje - posiadasz samochod ale stac Cie i kupujesz sobie dodatkowo jakis dobry rower aby czasami pojezdzic - w zwiazku z tym czy powinienem zdac Ci pytania - to teraz samochodem to ktora sciezka rowerowa pojedziesz? a czy naciskajac pedal roweru to bedziesz myslal o pedale sprzegla czy hamulca? a jak dostroisz spalanie silnika do ktorej zebatki?. NIe chce dyskutowac zwracam jedynie uwage ze w moim odczuciu Twoj wpis byl  troche niesprawiedliwy.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A maze zle Cie zrozumiałem i parownik lodówki jest osuszaczem? Gdzie i jak odprowadzasz skropliny z parownika?

 

 

 

W tym modelu lodówki parownik jest wbudowany w tylną ściankę, a skropliny są odprowadzane na zewnątrz przez niewielki otwór w tylnej ściance. Na skapujacy kondensat mam oddzielny zbiorniczek.

 

Osuszacz stoi wewnatrz komory.

 

post-46412-0-67821700-1582812464_thumb.jpg

[Dodano: 27 lut 2020 - 15:09]

Tu lepiej widać otwór do odprowadzania skroplin ściekających po tylnej ściance.

post-46412-0-15905500-1582812589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale musze troche zaprotestowac na Twoje spojrzenie w tym temacie. Sam posiadam podobny "gadzet"
 

Stefanie, przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.

A napisałem o wspomnianym gadgecie, ze ja bym go tak nie nazwał, czyli >gadget<

Na co wskazuje w miarę dokładne dane / wykres, na tyle dokładne, ze wystarczające dla nas, w rozumieniu ze nie jesteśmy NASA i nie trzeba 30 miejsc za przecinkiem.

Reasumując moja wypowiedz na ten temat była jak najbardziej pozytywna, tym bardziej, ze do wędlin sam używam podobnych rejestratorow.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.