Skocz do zawartości

Kiełbasa z Borniaka


Genek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam całą Brać Wędzarniczą i od razu proszę o pomoc. Właśnie zakupiłem wędzarnię Borniak UW-150. Trzy razy próbowałem uwędzić kiełbasę i za każdym razem porażka. Pętka na zewnątrz są przypieczone a od wewnątrz sine i jakby niedowędzone. Pomóżcie proszę bo jak widzę te piękne kiełbaski na forum to się dziwię i zastanawiam jakie popełniamy błędy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dajesz za dużo wsadu co powoduje nierównomierny rozkład temperatury i dymu. Co prawda nie w Borniaku ale tez tak miałem. Na szczęście to jednostronne (od wewnętrznej strony) niedowędzenie nie miało wpływu na smak. Za rada starego wyjadacza zmniejszyłem ilość wsadu i problem znikł.

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za rada starego wyjadacza zmniejszyłem ilość wsadu i problem znikł.

 

Pomóżcie proszę bo jak widzę te piękne kiełbaski na forum to się dziwię i zastanawiam jakie popełniamy błędy.

 

Powodem może być tak jak pisał Kolega, przeładowana wędzarnia lub kiepsko osuszony wsad. 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Borniak pisze, że można wędzić w tej wędzarni do 16 kg kiełbasy.
Ja osobiście robiłem nie raz kiełbaske w 150 i 10 kg to ok więcej nigdy nie wkładałem i kłopotów nigdy nie miałem .Pytanko do Ciebie w jakiej temp wędzisz i czy na pewno masz dokładnie osuszoną kiełbachę ? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że należałoby zacząć od tego, że nie wiemy: co za kiełbasa, jaki przepis i jak dokładnie wszystko robiłeś. Jakiej jakości zrębki? Szczegóły technologiczne, sposób wędzenia itp. Ważne także ustawienie kominka na wędzarni, że o osuszeniu nie wspomnę. Musisz po prostu wszystko po kolei opisać. Wtedy znajdziemy przyczynę takiego stanu rzeczy i skończą się Twoje problemy.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam ponownie, nie było mnie przez jakiś czas, ale to nie znaczy, że temat zastał zarzucono przeze mnie. Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o kiełbaskę to skład tradycyjny:szynka, Łopatka, boczek, podgardle no i wołowina. Ilość wody to około 10% wsadu. Może tu jest problem (może za dużo?). W tradycyjnej wędzarni tak dawałem i było ok. Sam już nie wiem. Suszenie to ok.1 godz w temp. Na termostacie 45 stopni. Wióry to Borniaka olcha buk. Pętka o długości ok. 1metra 2, 3 razy zakręcone na kiju. Wędzę w temp. ok. 55 stopni. Kominek to różnie. Raz mniej raz więcej otwarty. W sumie to nie wiem jak należy. Dopływ powietrza w dymogeneratorze na maksa. No i tyle chyba. Bedę bardzo wdzięczny jeśli wskażecie moje błędy w celu dojścia do perfekcji. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suszenie to ok.1 godz w temp. Na termostacie 45 stopni.

Po pierwsze nie osusza się na czas tylko do suchej skórki.Ja bym osuszał w 55º C 

 

Kominek to różnie. Raz mniej raz więcej otwarty.

Kominek bym zostawił cały czas otwarty, żeby był swobodny przepływ dymu.

 

Dopływ powietrza w dymogeneratorze na maksa.

Wędzarnia to nie lokomotywa i dużo dymu nie potrzeba żeby ładnie uwędzić.Zmniejszył bym dopływ powietrza na pompce.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przepustnicy do regulowania przepływu powietrza.

 

To zmniejsz przepływ powietrza tą przepustnicą bo przy całkowicie otwartej to zrąbki prawdopodobnie się palą a nie tlą i stąd masz efekt upieczenia z zewnątrz a niedowędzenia wewnątrz.To do komory moim zdaniem  powinien być dopływ powietrza.  a nie pod zrąbki, ale mogę się mylić bo borniaka nie posiadam.

 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.