Skocz do zawartości

Kiełbasa dojrzewająca "palcówka", dziwny zapach (pierwsza kiełbasa)


OlmerPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Postanowiłem spróbować moich sił z wędlinami nie wędzonymi (brak warunków). Aktualnie "robi się" kiełbasa palcówka. Mięso po pokrojeniu i przyprawieniu, leżało dwa dni w lodówce. Później nadziałem jelita i zawiesiłem w "kanciapie". Temperatura tam panująca to 19-20 stopni, przy aktualnej pogodzie (deszczowy tydzień) wilgotność waha się między 55 a 60%. Pomieszczenie jest dobrze wentylowane, kiełbasy wiszą bezpośrednio przy wentylacji mechanicznej nastawionej na maksa. Dziś po około 36h od zawieszenia, poczułem dziwny zapach, nie intensywny, również ciężki do zidentyfikowania czy to "zły czy dobry" zapach.

 

W teorii dziś powinienem wrzucić ją do chłodnego miejsca (lodówka 10-11 stopni wilgotność około 35%), ale teraz mam wątpliwości czy nie powinna polecieć do śmietnika. Nie mam doświadczenia z kiełbasami (bawię się z schabem z którym problemów nie mam, ale też jest tak doprawiony że wątpię czy bym poczuł ze się psuje) więc nie wiem czy mam się już przejmować, czy na razie poczekać jak rozwinie się sytuacja.

 

Wątpliwości podsycają jeszcze dwie sprawy. Po pierwsze, doprawiłem ją mocno białym pieprzem, który dla mnie pachnie jak gó..., a przynajmniej tym zalatuje dla mnie i nie wiem czy jej zapach nie działa na mnie alarmująco. W czasie gotowanie to nie problem bo wszystko się miesza i nie czuje tego. Druga sprawa to to że kompletnie zapomniałem dodać czosnku (a powinno pójść z pół główki na 3 kilo mięsa) no i w teorii czosnek pomaga w konserwowaniu/zabijaniu drobnoustrojów. Więc może jego brak dyskwalifikuje kiełbasę.

 

A może całkowicie się mylę i powinienem sobie darować cała ta zabawę.

Co sądzicie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soli peklującej 60 gram, szklanka przegotowanej wody, łyżeczka cukru, dwie łyżeczki białego pieprzu, jedną łyżeczka tymianku, ziela angielskiego i jeszcze czegoś ale nie pamiętam jakiejś przyprawy. Edytowane przez OlmerPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze czegoś ale nie pamiętam jakiejś przyprawy.

 

Kolego, powinieneś nauczyć się jednej zasady... Jak zabierasz się do wykonania w przyszłości jakiegokolwiek wyrobu, weź sobie kartkę i coś do pisania i wszystko zapisuj: jaki skład mięsa, jaka waga,  jakie przyprawy, ile czego dałeś, na jakich sitkach mieliłeś, lub w jaką kostkę kroiłeś...itd.

Nie byłoby teraz problemu, że czegoś zapomniałeś lub nie wiesz jakie przyprawy są w składzie Twojej wędliny. A co najważniejsze, masz recepturę jak wykonałeś Twój wyrób i możesz ją powtarzać, bo masz dokładny skład mięsny, przypraw i sposób wykonania. 

W tej chwili z mojego punktu widzenia jest Ci bardzo ciężko przyjść z pomocą, bo nie wiadomo tak naprawdę co się stało. Tego brzydkiego zapachu mogą być rożne przyczyny. 

Może to być od składu przypraw, od psucia się mięsa, od zakażenia mięsa przez owady,od zapachu mięsa ( karkówka), od zlej technologii wykonania itd.itd....

Zrób może kilka zdjęć tej wędliny jak również jej przekroju?

Pozdrowienia

Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może byc to tez zapach dojrzewania - inny

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.