Skocz do zawartości

Jaka kiełbaske polecacie karkówka/szynka


fantomek

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie polecić sprawdzony przepis na kiełbaskę wędzoną zalega mi karkówka i szynka w lodówce (resztę dokupię) i chętnie bym coś nastawił aby potem cieszyć się suszoną -). Prośba o konkretny przepis z Waszego archiwum który będzie cieszył podniebienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć. Ale jak dla mnie dokup tak aby byś osiagnął w calej masie 20-25 % tłuszczu, (raczej nue slonina chyba ze dostaniesz twardą, tlusty boczek a jak chcesz popracować to tłuste podgardle, musisz usunąć gruczoły) i jeszcze tak z 10 % masy ścięgnistego na klej może wołowina . Zakładam ze cos uzyskasz dodatkowo III z klasyfikacji. Poklasyfikowć peklowaniw i jedynka na grubym sicie np 13 dwójka 8 tłuszcz jak masz oddzielnie 6 a klej 2.5. Przyprawy ti chyba klasyka pieprz tak z 3 g na kilo, czosnek 3 g na kilo. Uwedzic na kolor, upiec i suszyc.. Sita to na maszynkę typu Alfa 10 lub większa. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możecie polecić sprawdzony przepis na kiełbaskę wędzoną zalega mi karkówka i szynka w lodówce

 

Ile masz tej karkówki a ile szynki ?.Szynka to sama I wp. czy trzeba klasyfikować.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopsku bez klasyfikacjie etc.-)

 

Tak zupełnie to się nie da chyba ,że szynka ma czyste mięso bez błon.Dodał bym 3 kg boczku 70/30 lub 50/50 jak lubisz bardziej tlustą ,zmielił wszystko na jednym sitku 8 lub 10 mm , dobrze wymieszał do anielskich włosów i III wp. nie dodawał chyba ,że lubisz kiełbasę mocno związaną to dodaj ok.10 % czyli ok. 0,80- 1 kg III wp. (mięso z golonek  + wycięte błony z szynki) zmielone na sitku 2 mm x 2 .Przyprawy wg. gustu.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba tylko dokup z 3 kilo boczku bez skóry i kości i według tego przepisu.(mielisz i szynkę i karkowke u boczek). Przelicz sobie przyprawy pod swoilja ilość

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/343-kie%C5%82basa-ch%C5%82opska/?hl=chlopska%20szczep

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopska Szczepana to kiełbasa dla chcących robić kiełbasę a mających minimalna lub żadną wiedzę w temacie., a tez mający mininalne wyposażenie (jedno sitko)
To co Ci proponuje Arkadiusz jest już szczebelek wyzej.
To co Ty chcesz zrobić to pomijam ewentualne różnice w przyprawach wynaga jednak klasyfikacji (chociaż mininalnej) i kilku sitek. Tak aby kiełbasy sie różniły składem, stopniem rozdrobnienia itp. a nie tylko długością pętka i iloscia np czosnku.
Wiec decyzja należy do Ciebie jeżeli masz :
-juz mięso rozmrożone i na stole to rób według Szczepana.
-jeżeli mięso zamrożone to może odłóż to następny weekend a przez te kilka dni poczytaj o klasyfikacji. Bo bardzo trudno Ci będzie zrobić różne według jakiegoś wzorca kiełbasy bez minimalnej wiedzy. W tym przypadku sprawdź jakie masz sitka. Bo moze bedziesz musiał dokupic z dwa-trzy.

Klasyfikacja brzmi skomplikowanie ale jest w sumie przyjazna. . Przy wieprzowine :
I to jak czysta polędwica czyste mięso bez zadnego tłuszczu błon mizdry
IIa to taki karczek bez błon
IIb to taki tłusty boczek
III to takie mieso jak z golonki, mizdra z polędwicy, błony z szynki.
a tłuszcz to jak tłuszcz znaczy sie jak słonina.
Klasyfikacja jakakolwiek jest lepsza niz żadna. Wiadomo iz im lepsza tym lepiej..
Na stronie masz ja dobrze opisana wraz z dokumentacją fotograficzną.
Mięso jak masz w zamrazarce to rozmrażaj powoli w lodówce.

Edytowane przez chudziak
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ci proponuje Arkadiusz jest już szczebelek wyzej

 

Może i wyżej ,ale nie wiemy jaki to kawałek szynki i ja bym nie chciał żeby źle rozdrobnione  błony pałętały mu się w tej kiełbasie i dlatego zaproponowałem wstępną i niewielką obróbkę szynki ( wycięcie błon o ile są).Gdyby robił z samej karkówki to może lecieć na żywioł o ile karkówka jest jako tako obrobiona (taka ze sklepu nie z rozbioru)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zeobic dwa rodzaje kielbasy

Na tym samym farszu możesz zrobić dwa rodzaje kiełbasy.Zależy jakie przyprawy użyjesz. Jedną możesz parzyć drugą np. piec.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepis podałem z głowy.Przepis na farsz już Ci podałem w #6.Podziel sobie to mięso po mieleniu i do każdej porcji dodaj inne przyprawy wg.własnego gustu i będziesz miał dwie inne kiełbasy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może.Jak chude to tyle ile boczku jak tłuste to trochę mniej.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przygotowane miesko wczoraj. Czy mogę już dzis wieczorem osadzic w jelitach i zostawic na noc w garażu ? Czy za długo bedzie? I lepiej rano nabić na jelita? I drugie pytanie czy po wedzeniu 50-60st przez ok 3-4h nalezy potem ją parzyć ile czaau i jak. Nie chce piec, dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osadzanie za długie, 2-3 godziny, całonocne osadzanie 8-10 godzin w przypadku grubej kiełbasy, np. szynkowej. Wędzisz nie na czas tylko do uzyskania odpowiedniego koloru. Jeżeli nie chcesz podpiekać parzysz też nie na czas lecz w wodzie o temp. ok 75-80C do uzyskania w środku 68C. Jeżeli nie masz termometru którym zmierzysz temp. /ostateczność/ 20-30 minut.

Edytowane przez wojs40

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się mylę ... poprawcie proszę , ale wielokrotnie czytałem i tak też robię , nabijam kiełbasy wieczorkiem i wkładam do lodówki do rana .

Rano grzanie wędzarki i suszenie i wędzenie i parzenie ... :)


[Dodano: 11 paź 2019 - 09:47]

..... Czy mogę już dzis wieczorem osadzic w jelitach i zostawic na noc w garażu ?....

Ale w lodówce , nie w garażu.

Chociaż dawniej , zanim tu trafiłem , wieszałem na noc w piwnicy i rano do wędzenia... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale w lodówce , nie w garażu. Chociaż dawniej , zanim tu trafiłem , wieszałem na noc w piwnicy i rano do wędzenia... :)

Zależy kto ile stopni ma w garażu/piwnicy. Ja bałbym się zostawić w temperaturze wyższej niż 10 stopni na całą noc.

Dodatkowo kwestia obcych zapachów - jakoś ten garaż do mnie nie przemawia.

Jeśli nadziewam dzień wcześniej to kiełbasa ląduje w lodówce. Rano na kije i 2-3h w temperaturze "pokojowej" żeby złapała temperaturę i trochę obeschła.

Później do wygrzanej wędzarni i standardowo.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nabijam kiełbasy wieczorkiem i wkładam do lodówki do rana .

Grzechem to nie będzie, awaryjnie można tak zrobić (sam to przerabiałem). Ale traktować to wyłącznie jako sytuacja awaryjna a nie standard.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.