Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Rura paleniskowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krisstow

Krisstow

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 22 paź 2019 - 09:07

Witam,‚mam pytanie. Otóż ze mam drewniana podłogę w wedzoku oczywiście będę dawał na to jakaś blachę nierdzewke, ale rura która dochodzi z paleniska do wedzoka będzie miała styczność z deskami zrobiłem trochę większa dziurę bo rura ma 110mm a zrobiłem na 113mm i włożyłem między to sznur ktory jest do izolacji np drzwiczek z pieca c.o wiem ze to jakieś włókno szklane czy coś podobnego, ale czy nie będzie szkodliwe na wędzonki? Chciałem obłożyć wata mineralna ale to chyba to samo nie?

#2 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 2286 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 22 paź 2019 - 13:32

Otóż ze mam drewniana podłogę w wedzoku

Czegoś nie rozumiem. Obawiasz się że zapali się ta podłoga (strop) przy róże, a nie boisz się zapłonu np 10cm od rury?

Jeśli z jakiegoś powodu nie wylewałeś stropu betonowego, to po co go w ogóle dawałeś? Wyjmij te dechy jak masz możliwość i stwórz wędzarnię z paleniskiem bezpośrednim (bez stropu z ew.siatką zabezpieczającą wędliny).

Tylko wtedy obij blachą z 50cm komorę wędzarniczą wokoło od środka, aby się ew. ona nie zajęła ogniem :facepalm: .

#3 Krisstow

Krisstow

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 22 paź 2019 - 14:04

Jeśli chodzi ci te 10cm od rury która nie jest zaizolowana pod wedzarnikiem, to owszem nie obawiam się bo mam ja zaizolowana wata plus folia aluminiowa , taka otulinę na rurę kupiłem. A boki prócz dołu wedzarnika tez obije blacha, ale głównie chodzi mi o pytanie które zadałem z sznurem. Pozdrawiam

#4 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 2286 postów

Napisano 22 paź 2019 - 14:16

Musiał byś zdjęcia wstawić bo ja nie bardzo rozumiem jak masz zrobioną tą wędzarnię (ja cały czas myślę że masz nad paleniskiem deski)

#5 Krisstow

Krisstow

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 22 paź 2019 - 19:01

https://zapodaj.net/...238879.jpg.html
https://zapodaj.net/...e284f3.jpg.html
https://zapodaj.net/...33a7d1.jpg.html
https://zapodaj.net/...aeaa42.jpg.html
https://zapodaj.net/...011d3a.jpg.html

Mam to tez na fb wklejone do wglądu na forum wędzarniczym również. Tutaj musiałem przez linki wkleić bo pisze z kom i nie widzę nigdzie opcji dodania zdj. Pozdro

#6 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 2286 postów

Napisano 22 paź 2019 - 19:32

Aaa, tym masz wędzarnię kanałową. To w sumie nie pomogę bo na tym się nie znam więc nie będę się wymądrzał. Choć wydaje mi się przesadą uszczelnianie tej rury od ognia, tam na wylocie w wędzarni nie będzie takiej temp.aby powstał samozapłon.

Mam to tez na fb wklejone do wglądu na forum wędzarniczym również

Nie wszyscy mają fb ;)  ja np. nie mam :)

Tutaj musiałem przez linki wkleić bo pisze z kom i nie widzę nigdzie opcji dodania zdj

Z komórki to nie wiem czy jest pomarańczowy przycisk "więcej opcji", ale jak zaznaczyłeś "widok oryginalny" to chyba powinien być. Z linka też jest ok, widać o czym piszemy.

Fajna budka Ci wychodzi tylko co cię podkusiło z tym kanałem. No ale na forum mamy wielu zwolenników wędzarni kanałowej więc pewnie też mają zalety.

Pozdrawiam

#7 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10211 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 22 paź 2019 - 20:06

Choć wydaje mi się przesadą uszczelnianie tej rury od ognia, tam na wylocie w wędzarni nie będzie takiej temp.aby powstał samozapłon.

Powiem tak: cienko to widzę. Czerwony kur może się łatwo pożywić tą drewnianą podłogą.

Moja pierwsza wędzarnia kanałowa - ul figuralny z pnia lipy - kanał ceramiczny 1,5m - spłonęła.

I to już po wędzeniu, w środku nocy. Drewno mocno się wysuszyło i wystarczyła iskra  :facepalm:

Uważam, że podłoga i 0,5m bocznych ścian powinno być wyłożone blachą.

#8 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 2286 postów

Napisano 22 paź 2019 - 20:13

Powiem tak: cienko to widzę. Czerwony kur może się łatwo pożywić tą drewnianą podłogą. Moja pierwsza wędzarnia kanałowa - ul figuralny z pnia lipy - kanał ceramiczny 1,5m - spłonęła. I to już po wędzeniu, w środku nocy. Drewno mocno się wysuszyło i wystarczyła iskra :facepalm: Uważam, że podłoga i 0,5m bocznych ścian powinno być wyłożone blachą.

Jak to dobrze mądrego posłuchać :thumbsup:

#9 Krisstow

Krisstow

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 23 paź 2019 - 09:02

Chyba pisałem wyżej ze będę podłogę i boki wykładał blacha:) nie zostawię tek tego napewno bo sam tłuszcz już jest zagrożeniem a co dopiero iskra;)

#10 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10211 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 23 paź 2019 - 17:16

Chyba pisałem wyżej ze będę podłogę i boki wykładał blacha:

Chyba nie  :facepalm: 

Otóż ze mam drewniana podłogę w wedzoku oczywiście będę dawał na to jakaś blachę nierdzewke, ale rura która dochodzi z paleniska do wedzoka będzie miała styczność z deskami

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#11 Krisstow

Krisstow

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 23 paź 2019 - 23:31

Tak, miałem na myśli ze rura będzie dotykać przy wlocie rury do paleniska desek ,ale jeszcze dodatkowo wokół dam blachę nierdzewke:) ale dzięki za sugestie

Ps
„ Jeśli chodzi ci te 10cm od rury która nie jest zaizolowana pod wedzarnikiem, to owszem nie obawiam się bo mam ja zaizolowana wata plus folia aluminiowa , taka otulinę na rurę kupiłem. A boki prócz dołu wedzarnika tez obije blacha, ale głównie chodzi mi o pytanie które zadałem z sznurem. Pozdrawiam”

Tutaj napisałem ;)

Użytkownik Krisstow edytował ten post 23 paź 2019 - 23:32

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych