Skocz do zawartości

Kiełbasa krucha. Jak uzyskać kruchość


dob12

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Powiem tak. Czytając Twoje posty, odnoszę wrażenie, że próbujesz robić sobie z nas jaja. Raz piszesz jak "stary" wyga, a innym razem udajesz laika. Coś tutaj jest nie tak. Zobaczymy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie wpierw poczytaj, a wystawianie opinii o forum odłóż na późniejszy okres. Zaczynanie od krytyki, może mieć dla Ciebie zgubne skutki, gdyż forowicze nie przepadają za takimi "nowicjuszami".

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No cóż, nie wiem skąd tak negatywne przyjęcie?

Przepraszam, wina starych wyjadaczy

:flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers: :flowers:  witamy

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

W trakcie mieszania (mieso kl.1 i 3) na100kg farszu kiełbasy kruchej wlewano w zakładzie od 1 do 2 litrów octu spiryt. 10%-towego

 Czyli jest  jakies 1-2 % wagi farsazu, jesli dobrze liczę

Przy moich proporcjach było by to około 60-70 ml 

czy ktoś z forumowiczów próbował tego przy tak małych ilosciach.

a odnosnie jescze kwasu mlekowego w sprzedarzy widzę tylko 80 % procentowy ,czy wobec tego rozcienczacie go do 10 %

Ps 

nie chodzi mi o uzyskanie produktu przemysłowego ,kielbasa ma byc po prostu swojska ,zdrowa i smaczna ;)

 

Kol.Dob12 nie ma znaczenia czy robi się 5-10-100kg kiełbasy,przeliczasz wg wagi i po problemie.

Co do E270 kwasu mlekowego to jak nie chcesz rozcieńczać to możesz kupić 15% i po problemie,oczywiście pamietaj że dodaje się także wodę do farszu w ilości ile chcesz mieć galaretki? oraz zmieniasz ilość agaru!.Słyszałem że dodawana jest w niektórych kiełbasach (marketowe nie podaje nazwy) nawet gume guar,oczywiście producent pisze na składzie ale kto czyta....

 

p.s.jutro dostaję 500g kwasu mlekowego 80% i będzie eksperyment z mięsem,przy rozcieńczaniu należy pamiętać o ciężarze właściwym kwasów co jest istotne do uzyskania odpowiedniego stężenia roztworu %

Edytowane przez Marek z Bielska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

 

W trakcie mieszania (mieso kl.1 i 3) na100kg farszu kiełbasy kruchej wlewano w zakładzie od 1 do 2 litrów octu spiryt. 10%-towego

 

 

... będzie eksperyment z mięsem,przy rozcieńczaniu należy pamiętać o ...

Pamiętaj chemiku młody, wlewaj kwas do wody ????.

Marku, udanego eksperymentu????.

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.”

Jonathan Carroll

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W niedziele się pobawie zrobie dwie mielonki
Znając Twoje mielonki , obie będą smaczne . Ale inspiracja :thumbsup:  może tez coś zrobie ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korzystając jeszcze z racji rozpoczetego wątku,ale odbiegając nieco od tematu,mam pytanie o dodatku czosnu niedzwiedziego do kiełbasy.

Nigdy go jeszcze nie dodawałem wiec  nie wiem w jakich proprcjach go dodajecie, i czy mozna nim całkowicie zastapic czosnek zwykły w kiełbasie swojskiej jesli tak to w jakiej ilości,

czy lepiej go stosowac jako dodatek.

Normalnego czosnku (polskiego) dawałem zawsze do swojskiej w ilosci 3g/kl, ale ostanio zredukowałem do 2g/kl,bo ostatnio smak mi sie zmienił i j ak dla mnie była za bardzo czosnkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam pytanie o dodatku czosnu niedzwiedziego do kiełbasy.

Suszony czosnek niedźwiedzi jest bardzo słaby jak na potrzeby przyprawowe kiełbasy.

Nie zastąpi czosnku zwykłego z przepisu.

Przy wymaganej słabej, czosnkowej nucie, jako dodatek opcjonalny - może być.

Dodaję na oko. Moje oko  :laugh: .

Do kiełbasy kruchej można dodać nalewki 65% na czosnku niedźwiedzim.  To już jest konkretny smak i aromat.

Wlewam "50" na 5 kg kiełbasy. Potem próbuję, potem dolewam i znowu próbuję  :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie3chciałbym popełni błędu i chyba nikt z nas nie chce, więc lepiej zapytać dwa razy, jak raz zepsuć.

Aby uzyskać kruchość kiełbasy mam dolać gorącej (wrzątek ? ) lub rosół. Ile tego wrzątku mam wlać ? Po wlaniu od razu mieszać do wypicia przez mięso całości ? Czy poczekać aż wypije i przemieszać ?

 

mam przygotowane (pekluje się)

4 kg szynki bez tłuszczu itd.

5 kg karkówki

4 kg warkoczy

1 kg podgardla

wszystko będzie mielone na sicie 10 mm ( taki przepis mi się tu rzucił w oczy) czy lepiej szynkę na 16 mm, a resztę na 10

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam przygotowane
Koniecznie  ZRÓB TEST !!! na  1 kilogramie- daj 7-10% wrzątku ;) przy 10 % będziesz miał jeszcze galaretkę. Po 4-5 godzinach będziesz miał wynik kruchości i doprawienia - przy braku doświadczenia konieczne.

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie3chciałbym popełni błędu i chyba nikt z nas nie chce, więc lepiej zapytać dwa razy, jak raz zepsuć.

Aby uzyskać kruchość kiełbasy mam dolać gorącej (wrzątek ? ) lub rosół. Ile tego wrzątku mam wlać ? Po wlaniu od razu mieszać do wypicia przez mięso całości ? Czy poczekać aż wypije i przemieszać ?

 

mam przygotowane (pekluje się)

4 kg szynki bez tłuszczu itd.

5 kg karkówki

4 kg warkoczy

1 kg podgardla

wszystko będzie mielone na sicie 10 mm ( taki przepis mi się tu rzucił w oczy) czy lepiej szynkę na 16 mm, a resztę na 10

 

Kolego mógłbyś podzielić się przepisem? Właśnie szukam jakiegoś sprawdzonego przepisu na kruchą swojską kiełbaskę na święta.

 

Not. Mod.

Nie oceniamy i nie propagujemy przepisów z YouTube.

Edytowane przez EAnna
Pozdr, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczek byłby lepszy ? Zostały mi z oczyszczenia polędwicy do kiełbasy polędwicowej. Cześć pójdzie do krakowskiej suszonej (poprzednia wyszła pyszna, że się pochwalę) a część do tej kruchej. Czy następnym razem ma być jednak boczek ?

No i jak z tym gorącym rosołem, bo to mój debiut jest. Mam po prostu wlać i zamieszać aż wypije mięso i jaka ma być temperatura ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mógłbyś podzielić się przepisem?

Przepis właściwy jest tu https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16239-kie%C5%82basa-krucha-podpiekana/?hl=kie%C5%82basa+krucha.Jago zmodyfikowałem, na dodatek dodając dwa razy więcej szynki( tu akurat nie ma problemu, bo jednocześnie robię krakowska, więc dorzucę do niej i proporcjonalnie odejmę warkoczy, które wcisnąłem  zamiast boczku, a pozyskałem "czyszcząc" dokładnie polędwice na polędwicową , więc jest to skład autorski, chyba nie do końca przemyślany, a na pewno nie poparty fachowa wiedza na temat mięs i ich właściwości.Mechanika mi lepiej idzie  :D  Nie wiem, czy dobry. Już widzę, że nie za bardzo po wypowiedzi kolegi chudziak

Robię to pierwszy raz i na własna odpowiedzialność. Ale ...

do czwartku mam jeszcze pole manewru i mogę dokonać zmian.Mięso się pekluje. Czekam na ewentualne podpowiedzi doświadczonych SiB-ów

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

do czwartku mam jeszcze pole manewru i mogę dokonać zmian.

Skoro dajesz więcej mięs  chudych i w dodatku kleistych, zastosuj patent DZIADKA na kiełbasę kruchą, czyli dodatek octu lub kwasu mlekowego.

Sam rosół nie załatwi sprawy przy nieodpowiednim składzie mięs.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki skład na wiejską kruchą kiełkaskę będzie miał sens?

1 kg szynki
1kg karkówki
1kg łopatki
0,5 kg boczku
0,5kg podgardle
1kg wolowiny na gulasz
 
do tego zamiast wody wywar z kosci/nóżek wieprzowych, 50/50 peklosol i sol. Pytanie tylko czy peklować mięso przed mieleniem czy zmielić, dodać przypraw i buliony i wtedy peklosol i sol? Ile czasu peklować?
Chciałbym by to była taka klasyczna wiejska/swojska kiełbasa, troche krucha, z bardzo delikatną galaretką 
Edytowane przez bero
Pozdr, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.