Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Fotorelacja z budowy wędzarni Benka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 BenekL

BenekL

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 60 postów
  • MiejscowośćPuławy

Napisano 14 gru 2019 - 19:13

Po zapoznaniu się z tematem budowy na forum oraz rozmowami ze znajomymi budowlańcami rozpocząłem budowę mojej wędzarni.

Mam nadzieję, że moje relacja + zdjęcia pomogą innym w budowie.

A teraz detale:

płyta fundamentowa

- wymiary płyty fundamentowej 80x80x15 cm

- wykop został wysypany piaskiem i wyłożony gruzem. Na to poszło zbrojenie z drutu gładkiego fi 6 (ze złomu) oraz wylany został beton

- beton wykonywałem we własnym zakresie w/g następujących proporcji objętościowych 1:3:1,75 (cement, piasek, grys)

- zastosowałem cement I z Chełma oraz grys bazaltowy (może granitowy byłby lepszy ale nie miałem dostępu)

- grys płukałem. Zaniżona ilość grysu w porównaniu z typowym B20 wynika z tego, że beton ma pracować w wyższych temperaturach

-beton "lałem" warstwami i ubijałem a na koniec zatarłem metalową packą

palenisko

-palenisko 8 warstw x 3 cegły (długość cegły 27 cm) . Cegła pełna z rozbiórki murowana na zaprawę cementową 1:3 z dodatkiem plastifikatora. Drzwiczki ze złomu pomalowane srebrzanką.

komora wędzarni

-konstrukcja drewniana sosna ze starych desek podłogowych na wpust i pióro. o wymiarach 70x70x110 cm(minimalna dopuszczalna przez śp. Andyandy) Deski obrobione na grubościówce z wymiaru 32mm na 26mm.

góra komory przykrywana luźnymi deskami, które w razie potrzeby będę rozsuwał (regulacja przepływu dymu)

Nad nią  otwierany daszek z blachy trapezowej

Nad drzwiczkami paleniska zostało wykonane "nadproże" 3x drut gładki fi 7 (ale jakiś "mocniejszy"-zwykły się wygiął obciążony 65 kg -a ten nie)

strop betonowy o grubości 8 cm zbrojony drutem gładkim fi 6

koszt całości ok 250-270 zł (zainteresowanym mogę przesłać szczegółową specyfikację)

kije do wędzenia wykonane z leszczyny

deflektor -pojedyńcza blacha 40cm x 40 cm

Dzisiaj nastąpiło testowe palenie. Jest ok ale będę się musiał nauczyć prawidłowej obsługi . W czasie wygrzewania komory temperatura skoczyła mi go 90 stopni . W ciągu 30 minut zdołałem to jakoś ogarnąć i utrzymywać temperaturę ok 55 stopni.

W połowie przyszłego tygodnia planuję pierwsze wędzenie.

Mam nadzieję, że zdjęcia będą w dobrej rozdzielczości (ze względu na ograniczenia forum musiałem zmniejszyć rozdzielczość)

[Dodano: 14 gru 2019 - 19:13]

Uwagi do Moderatora (Administratora)

Czy nie można dokonać zmian tak aby załączone zdjęcia -przed zapisaniem nowego tematu można byłoby usuwać przez osobę, która załącza zdjęcia?

Jak obrócić już załączone zdjęcia-przed zapisem nowego tematu? U mnie wyświetlają się prawidłowo.

Załączone pliki

Użytkownik BenekL edytował ten post 14 gru 2019 - 19:22

#2 BenekL

BenekL

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 60 postów
  • MiejscowośćPuławy

Napisano 20 gru 2019 - 14:06

Efekty mojego wczorajszego pierwszego wędzenia

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0