Skocz do zawartości

Kiełbasa wieprzowa parzona


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

Kiełbasa wieprzowa parzona

 

post-72431-0-88167700-1577519463_thumb.jpgpost-72431-0-83976500-1577519479_thumb.jpgpost-72431-0-98803300-1577519496_thumb.jpg

 

Przepis:

SUROWIEC I ROZDRABNIANIE
Maszynka nr.8
-3 kg boczek tłuściejszy / 10 mm
-3 kg karkówka /szarpak
-2 kg łopatka 1 klasa / szarpak
-1 kg łopatka 2 klasa / 13 mm
 
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE
-peklosól 19-20 g kg
-pieprz czarny drobno mielony 3 g/kg
-czosnek 7 g/kg
-gorczyca ziarno 4 g/kg
-jałowiec mielony 2 g/kg
-majeranek 1-1,5 g /kg
-woda 10%
 
WYKONANIE
Mięso tniemy na kawałki około 4 cm w celu zapeklowania. Peklujemy w osobnych pojemnikach pod względem grubości rozdrabniania . Czas peklowania 2-3 dni. Po tym czasie mięso rozdrabniamy dodajemy wodę i przyprawiamy wszystkimi przyprawami, dokładnie mieszamy mięso musi być kleiste. Napełniamy jelita dość ciasno i odwieszamy na kije w celu osadzenia. Po dwóch godzin osadzania kiełbaskę osuszamy w wędzarni przy dużym ruchu powietrza i temp około 40-45 st. na samym żarze. Osuszamy do momentu ,aż powierzchnia kiełbaski będzie całkowicie sucha i ciepła. Następnie wędzimy w temp 60-65 stopni przez około 2,5-3,5 godz, do koloru jaki nas zadowala. Po wędzeniu kiełbasę parzymy w wodzie o temp 80 st.do uzyskania w środku kiełbaski temp. 70 st. Następnie schładzamy w zimnej wodzie około 5 min. Odwieszamy na kije aby ociekła, chowamy do lodówki temp 4-6 st. SMACZNEGO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć Jacku, również postanowiłem skopiować Twój przepis. Kiełbaska bardzo dobra. Dziękuję za inspirację, próbuję kolejne przepisy.

 

Zmieniłem jedynie ilość jałowca, na tą ilość z przepisu powinienem dać 18 gramów, a dałem 7 gramów, bo nie lubię tej przyprawy i dla mnie pomimo zmniejszenia jest maksimum co przełknę:)

 

post-88440-0-43328900-1580889268_thumb.jpg

 

post-88440-0-11179700-1580889586_thumb.jpg

 

post-88440-0-57600600-1580889387_thumb.jpg

Edytowane przez Dafman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmieniłem jedynie ilość jałowca, na tą ilość z przepisu powinienem dać 18 gramów, a dałem 7 gramów, bo nie lubię tej przyprawy i dla mnie pomimo zmniejszenia jest maksimum co przełknę

To po co się katujesz jałowcem - nie dodawaj w ogóle - też będzie super :tongue:. Ja jałowiec lubię i taka kiełbasa szczególnie po lekkim podsuszeniu bardzo mi podchodzi.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie skoro już się wzoruję na jakimś przepisie to staram sie go nie zmieniać, tylko wykonać tak jak autor, by poznać jego smak, jego wyrób. A że nie jestem sam w domu, to jak coś mi nie smakuje, zasmakuje być może  jakiemuś domownikowi. Z wykonanego wyrobu stworzę sobie notatki i dodam moje uwagi, co bym zmienił a czego nie, w przyszłości wykonam pod siebie.

 

Jałowca generalnie nie lubię w postaci np. takiej kiełbasy jak ta, którą zjadam najczęściej na ciepło, przeszkadza mi ten smak. Ale już mocno podsuszona, pokrojona na cienkie plastry jałowcowa przejdzie przez moje gardło, np przy jakimś posiedzeniu z 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziękuję za inspirację, próbuję kolejne przepisy.

Proszę bardzo cieszę się że kiełbaski wychodzą i smakują to najlepsza nagroda dla mnie  :clap:  :thumbsup:  


[Dodano: 05 lut 2020 - 15:19]

 

 

również postanowiłem skopiować Twój przepis.

Bardzo ładna kopia  :clap:  :clap:  :clap:  


[Dodano: 05 lut 2020 - 15:23]

 

 

np przy jakimś posiedzeniu z 40%.

:D  :thumbsup:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.