Skocz do zawartości

Mięso w słoikach (problemy)


Natural

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Bardzo spodobał mi się temat konserw w słoikach no i zacząlem sam coś tam kombinować. Po pierwszym sukcesie, wpadłem w blędne koło i potrzebuje rady od doświadczonych ludzi w tej sprawie :)

 

Pierwsze słoiki (350 ml) wypełniłem wsadem i pasteryzowałem przez 3 godziny. Wieczka słoików pięknie chyciły, co prawda smakowo średnio ale cały proces przeszedl pomyslnie i byly bardzo twarde. Nastepna partia była smaczniejsza, jednak pasteryzowana około poltorej godziny i wieczka nie chyciły. Pomyślalem, ze to wina przekrecajacych się nakretek. Zalatwilem więc słoiki chyba 300ml z taka nakretka, która ciężko przekrecic. Zakreciłem bardzo mocno, pasteryzowalem poltorej godziny i znowu wieczka nie chyciły.

 

Skupilem się narazie na pasteryzacji bo mialem zjadać na bierząco, jednak ciągle spotykaja mnie jakies problemy. Słoiki i wieczka były czyste i suche ( nie parze we wrzątku tych elementów.

 

Co za drugim i trzecim razem poszlo nie tak? Konieczne jest pasteryzowanie tak malych słoików aż 3 godziny, żeby wieczka chyciły i caly proces przeszedl pomyslnie? Po ostatnich porazkach postanowilem zapytac tu na forum. Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nakrętki są dobre i dokręcone solidnie na czysty i suchy rant słoika nie trzeba paster. tak długo.. 1.5 h wystarczy. Zatem czy nie za dużo mielonki w słoiku(nie może być pod korek) oraz czy nie za gwałtownie się gotują.. A chodzi o to by nie "kipiały" bo wtedy tłuszcz może dostać się pomiędzy zakrętkę a sloik..

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tłuszcz może dostać się pomiędzy zakrętkę a sloik..

Tłuszcz to nie taki problem, jak kawałki mięsa.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadu jest zawsze około 3/4 słoika, ranty słoika są czysciutkie. Co do temperatury, na poczatku doprowadzam do wrzenia wody i potem zmniejszam ogien, wiec temp jest poniżej 100 stopni. No nie wiem sam co robic, tymbardziej, że pasteryzowalem salatke z czerwonej kapusty około 15 min i tez wszystko było OK.

 

Cos nie moge ogarnąć tego tematu z miesem w sloiku. Nie dodawalem także zadnego czosnku czy cebuli do miesa. Jakies pomysly jeszcze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zalatwilem więc słoiki chyba 300ml z taka nakretka, która ciężko przekrecic. Zakreciłem bardzo mocno, pasteryzowalem poltorej godziny i znowu wieczka nie chyciły.

1. Możesz pokazać lub podać link gdzie można zakupić nakrętki, które się nie przekręcają.

2. Za mocno zakręcasz nakrętki. Nie ma delikatnego luzu pomiędzy nakrętką i rantem słoja, który pozwala na wypchnięcie  powietrza przez parę wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ElGregor - uzywam soli kłodawskiej

 

@Bagno - no bardzo możliwe, ze za bardzo dokręcam, musze to sprawdzic.

 

Nakretki, które cięzko przekrecic są np. w konserwach w sloikach w dużych sklepach. Kupilem pare takich konserw i mam słoiki. Oczywiście da sie je przekręcić ale o wiele trudniej. Pozatym te zakretki są na 6 zaczepów i są z grubszej blachy niz te zwykle. Patrzalem po internecie to mozna to kupic za rozsądną cene ale jeszcze nie zamawialem, np słoiki - "TO-350"

 

Dobra dziekuję poki co za pomoc, musze przetestować rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat :)

Robię kilkanaście słoików i osiem ( pierwsza pasteryzacja ) , po prostu nie "chwyciło" i nakrętki pykają czyli nie zassało.

Czy można je dokręcić i polecieć z pasteryzacją dalej? Jeśli tak, to zrobić to ponownie trzy razy, czy tylko dwa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez Przemek254406
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po prostu nie "chwyciło" i nakrętki pykają czyli nie zassało.

Przede wszystkim zmień nakrętki, sprawdź i osusz brzegi słoików oraz ponownie, krótko zapasteryzuj.

Następne pasteryzacje po dobie i po dwóch-trzech dobach. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.