Skocz do zawartości

Grzyby tyndalizacja


Mlex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam jakieś 30 słoików z grzybami w zalewie octowej 4:1. Grzybki robione we wrześniu i nadal są dobre, przechowywane w chłodnym miejscu. Grzybki obgotowane i następnie zalane wrzącą zalewą. Tak myślę, czy nie dokonać tyndalizacji tych słoików, czyli potrójnej pasteryzacji, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Myślicie, że po takim czasie można dokonać takiego manewru? Założenia są takie, że zapas mialby wytrzymać do przyszłego roku. Nie wiem, czy na samym occie tyle wytrzymają...

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia zgadzam się z Maxell. Dobrze zagotowane grzyby w soli czy zalewie octowej zaraz po zbiorze wytrzymują parę lat. Rozmawiając z grzybiarzami przyjąłem ich taktykę. Zawsze mają zapas na rok następny. Nie każdy jest grzybowy. Dobrze obrobione grzyby suszone, solone w zalewie spokojnie wytrzymaja 2 lata.
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja świeże prawdziwki obgotowuję dodając minimalną ilość wody dużo solę i dodaję kwasek cytrynowy

żeby zachować kolor,potem pakuję do słoików i po tyndalizacji mogą być przechowywane kilka lat /mam słoik z 2015 roku  /

robię też grzyby obsmażane na maśle klarowanym / prawdziwki i rydze / i też tyndalizuję

poza tym każde grzyby marynowane po zapakowaniu do słoików jeszcze zagotowuję około 10 minut

z tym że ja do marynaty stosuję zalewę octową 6:1 i jak dotychczas nic mi się nie zepsuło

co do Twoich grzybów na pewno gdy je 2 x zagotujesz to będziesz miał dobry zapas na kilka lat

pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale Wyroby garmażeryjne znajdziesz całą książkę Merlinga, podzieloną na działy, a dotyczącą konserwacji grzybów. Oto link do jednego z tematów: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10929-rozdzia%C5%82-vi-grzyby-apertyzowane/

Poczytaj resztę w wolnej chwili, gdyż to naprawdę super lektura.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Połowę poddam pasteryzacji, a połowę zostawię jak jest. Zobaczymy jaki będzie efekt. O ile dobrze pamiętam, to w domu rodzinnym robiliśmy bez pasteryzacji i trzymały ładnie, ale głowy sobie nie dam uciąć, bo pamięć już nie ta.Dzieki za polecenie lektury. Uczymy się dalej.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pasteryzuję grzyby dwukrotnie. Moje zawekowane grzyby w słojach są półproduktem z którego mogę ugotować - zupę grzybową, podsmażyć grzybki z cebulą i śmietanką ( dzisiaj na śniadanie jadłem maślaczki)  lub zrobić grzyby z octem .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba bez octu, prawda? Skoro na zupkę grzybową... :)

Ja dziś naruszyłem słoik i również pycha. Nadal są dobre, aczkolwiek pół roku w chłodzie to nie wyczyn. Będę musiał je niedługo do piwnicy zanieść, ale część zapasteryzuję sla pewności. Jeszcze muszę trochę postudiować poradnik o grzybach Maxella.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Mlex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zawekowane grzyby w słojach są półproduktem

W jakiej zalewie robisz takie grzyby? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzyby gotuję i z tą wodą z gotowania, posoloną do smaku napełniam słoje  .Grzyby nie mogą być ubite w słojach .2/3 grzybów w słoju reszta zalewa z gotowania grzybów.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Grzyby gotuję i z tą wodą z gotowania, posoloną do smaku napełniam słoje

Czy wcześniej obgotowujesz grzyby z odlewaniem wody? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalewam ukropem, jak podgrzybki zaczną tracić kolor odlewam tą ciemną wodę. .Grzyby płuczę i w nowej wodzie gotuję następnie dosalam do smaku wodę i do słoi.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zalewam ukropem, jak podgrzybki zaczną tracić kolor odlewam tą ciemną wodę.

Dziękuję, o to właśnie mi chodziło  :thumbsup:  :)  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.