Skocz do zawartości

Czy da się uratować zakwaszoną kiełbasę ? jeśli tak to co z nią zrobić


Adam TG

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy :(  i już wiem co zepsułem więc pytam tylko czy ma ktoś sposób na uratowanie zakwaszonej kiełbasy ? Widziałem już na tym forum podobne pytania, ale w odpowiedziach każdy tylko podaje czego nie wolno robić i jak robić to dobrze i cała dyskusja zaraz schodzi w tym kierunku. Nie znalazłem jednak odpowiedzi na pytanie.

Kiełbasę robiłem na święta, wisi od piątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamocz na kilka minut w roztworze 1 opakowanie sody i 10l wody albo sparz jeszcze raz.Po sparzeniu będzie trochę sucha ,ale ponowne parzenie  powinno trochę pomóc.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie próbowałem tego robić.Nie było takiej potrzeby .Wiem ,że są takie metody.Pomoczył bym z 4-5 min., obmył i spróbował.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sposób na uratowanie zakwaszonej kiełbasy

Nie napisałeś, czy chodzi o zakwaszenie powierzchniowe, czy tzw. sztych...( przenikliwa kwaśna fermentacja mięsa).

Porada Arkadiusza dotyczy zakwaszenia powierzchniowego w wyniku błędów w procesie wędzenia.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Porada Arkadiusza dotyczy zakwaszenia powierzchniowego w wyniku błędów w procesie wędzenia.

Oczywiście bo tego drugiego czyli sztychu już się nie da odratować. :)  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać jest mocno kwaśna.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Adam TG  kiełbasa jest  do wyrzucenia    powiedz tylko jedną rzecz kiedy robiłeś kiełbasę a kiedy wędziłeś    przypuszczam że nie wędziłeś w tym samym dniu co robiłeś  a jeśli tak to parzyłeś na drugi dzień  po wędzeniu    dlatego jest kwaśna i nic z nią nie zrobisz  pozdrawiam 

Lubię te blondynki...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....może do bigosu ją ożenić..? Tak się zapytam doświadczonych bardziej...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....może do bigosu ją ożenić..? Tak się zapytam doświadczonych bardziej...

Dobry bigos z dobrego towaru

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

Przecież ta kiełbasa może być trująca. Nie wiadomo z czego kolega ją zrobił, w jakim reżimie technologicznym, jedyna informacja to że wisi od piątku.

Już na początek mięso mogło być z wadą, peklosól - o ile ją zastosował - mogła stracić właściwości etc... Zupełnie nic nie wiadomo jaki proces obróbki,

jakie czasy, w jakiej temperaturze "wisiała", jakie przyprawy, czy świeże i z pewnego źródła.  Za dużo niewiadomych. 

Przez takie wróżenie ze szklanej kuli komuś się może krzywda stać. Albo kolega dokładnie opisze cały proces i może wtedy ktoś się podejmie 

wyrokowania co się stało, albo całość do wywalenia.

-- 

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soda pomogła. dziękuję arkadiusz za podpowiedź.

Parzenie dwókrotne poprawiło smak o jakieś 20% wykonałem je na części kiełbasy

 

Soda - roztwór 80 gr/8 litrów przez 6 minut - dało efekt około 60 % 

wykonałem drugą kąpiel w roztworze 40gr/8litrów 15 minut - poprawiło jeszcze o jakieś 20%

po tych dwóch kąpielach kiełbasa jest całkiem zjadliwa a z pewnością nada się do leczo albo bigosu

 

więc teza.

 

kiełbasa jest  do wyrzucenia 
  jest nieprawdziwa.

także

 

ta kiełbasa może być trująca
bo robiłem ją dla siebie na święta, nie na sprzedaż więc żadnego syfu tam nie było. Jedyne co zepsułem to że wędziłem mokrą i w zimnej wędzarni jak już wyżej pisałem. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda zawsze pomaga. Teraz proponuję powiesić kiełbaskę w przewiewnym miejscu i za 2-3 dni nie będzie śladu po kwaśnym smaku.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.