Skocz do zawartości

  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej wielkości komorę wędzarniczą dobrać do grzałki 2kW

    • poniżej 100 L
      0
    • 101 - 200 L
    • 201 - 300 L
    • 301 - 400 L
    • 401 - 500 L
    • powyżej 501 L


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam pytanie odnośnie grzałki do wędzarni elektrycznej.

Mam grzałkę 2kW i teraz jestem na etapie budowy komory wędzarniczej. W związku z tym chciałbym poznać wasze zdanie na temat wielkości komory do takiej mocy grzałki.

Generalnie wędzarnię będę obudowywał warstwą desek o grubości 28 mm.

 

Dzięki za wszelkie oddane głosy w ankiecie i za ewentualne podpowiedzi :)

Edytowane przez markus383

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej zbudować komorę taką, jaka będzie Ci najlepiej pasowała i do niej dokupić grzałkę/grzałki?

Komora 100l to 50x50x40cm - maleństwo, 500l to już inna liga - można zrobić 1m szerokości, tylko po co jak będziesz 10 kg robił jednorazowo.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Dzięki :)

Co do grzałki, to wiem, ze na mojej instalacji bezpiecznie mogę podłączyć i użytkować 2 kW. Z obliczeń wynika, że i 3,5 kW powinno działać, ale ni chce nadto przeciążać instalacji. 

Zadając pytanie zdawałem sobie sprawę, że trochę od tyłu się do tego zabieram :)

 

Co do wędzenia, to u mnie raczej nieduże ilości i raczej hobbystycznie. Nie przewiduję utrzymywania się z wędzenia :) Przewiduję świąteczne wędzenie dla nas, rodziców i teściów, a poza tym to wędzenie małych ilości okazjonalne :) 

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W beczkę 200 l wsadziłem własnie 2 kW - wczoraj przy -5 wędziło się bez problemu w 55 stopniach - grzałka chodziła przez 50% czasu wędzenia.

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam komore ponad 860 l , ocieploną wełną 5 cm, grzalka 2900 i właśnie wędze. jest -10 w komorze 52,5 (zadane)

mam zamiar jeszcze podpiekac ale nie wiem jak wyjdzie bo bardzo wieje, najwyzej wszystko do gara   :)

Reszte sobie oblicz  :)

post-61574-0-12137500-1612696542_thumb.jpgpost-61574-0-61188200-1612696551_thumb.jpgpost-61574-0-98266500-1612696574_thumb.jpg

 

UPS to stary temat  :tongue:

Edytowane przez eMKa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym błędem jest stosowanie w dużych wędzarniach grzałek bez żadnego radiatora (rozpraszacza energii cieplnej), a tylko sama cieniutka rurka grzałki.

Grzałka taka ma bardzo małą powierzchnię, a co za tym idzie bardzo słabo oddaje ciepło.

Jeżeli zastosuje się do grzałki radiator będzie dużo większa wydajność elementu grzewczego.

MINUSEM stosowania radiatora jest natomiast bezwładność układu -wtedy należy stosować sterowniki PID, które sobie potrafią poradzić z "obsługą bezwładności cieplnej" elementu grzejnego.

 

P.S.

Kiedyś jak robiłem pierwszą wędzarnię w beczce to do budowy użyłem grzałki z grila elektrycznego, nagrzanie wędzarni trwało około ~20 minut, po zamontowaniu na grzałce oryginalnej tacy która była w grilu -wędzarnia osiągała temp. w niecałe 10 minut -taca stykała się z grzałką, a dokładniej grzałka była przykręcona do tej tacy w 4 miejscach.

Niestety w tamtym czasie jeszcze nie znałem sterowników PID i podczas wędzenia miałem wahania temperatury na poziomie ~7-9ºC, ale wędzonki i tak wychodziły super.

post-44204-0-00907900-1612698791_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty wędzone też mają swoją bezwładność, i jest ona większa od bezwładności grzałki. Wahania temperatury w wędzarni +- 5 stopni C nie przekładają się na takie same wahania temperatury wędzonek. A to temperatura wsadu jest istotna. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.